Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 26.4.

S murovacími maltami alebo murovacou penou HELUZ je možné stavať aj počas miernej zimy

Zverejnené: 16. 1. 2019

Pokiaľ svojej stavbe nechcete dopriať odpočinok ani počas zimy, odporúčajú technológovia tehliarskej spoločnosti HELUZ využiť pri murovaní zimné varianty pojív, tzv. zimné malty. Tie sú určené na murovanie tehlových blokov pri teplotách medzi -5 °C až +15 °C. Samozrejme je potrebné dodržať zásady pre murovanie v zimnom období. Ďalšou možnosťou je murovanie na systémovú murovaciu penu HELUZ, kedy nedochádza k prenášaniu vlhkosti z pojiva do tehál, pretože na rozdiel od klasických vápenocementových mált nie je v pojive prítomná voda.

Murovanie tehál na cementové malty sa má vykonávať pri teplote od +5 °C vyššie a naopak, počas mrazov nižších než –5 °C je zakázané. Ale čo robiť počas miernej zimy, kedy je možné očakávať priemerné teploty medzi nulou a +5 °C ? Pre murovanie v zimnom období, tj. spravidla medzi 1. novembrom a 31. marcom, ponúka spoločnosť HELUZ tzv. zimné malty. Jedná sa o zimné varianty všetkých maltových zmesí HELUZ, tj. tenkovrstvé celoplošné malty typu SBC, tenkovrstvé malty typu SB, ďalej malty zakladacie, malty TREND aj klasické murovacie malty M5. Vrecia s maltou so zimnou úpravou sa dodávajú v rovnakom obale ako bežné malty, len na boku majú ihličkovou tlačou okrem dátumu výroby vytlačený ešte jeden riadok s textom „zimné do –5 °C”.

Ďalšou možnosťou je využiť v zimnom období murovanie na systémovú murovaciu penu HELUZ, pri ktorom nedochádza k prenášaniu vlhkosti z pojiva do tehál, pretože na rozdiel od klasických vápenocementových mált pena neobsahuje vodu. Pozor ale na to, že murivo vymurované na PUR penu dosahuje menšej pevnosti, preto nie je možné bez konzultácie s projektantom zameniť tenkovrstvé malty za penu.

Na murovanie v zime ponúka spoločnosť HELUZ zimné malty - varianty všetkých maltových zmesí HELUZ.
Na murovanie v zime ponúka spoločnosť HELUZ zimné malty - varianty všetkých maltových zmesí HELUZ.

V uzatvorenej stavbe je možné pokračovať už aj vo vnútri

„Pokiaľ je to na stavbách len trochu možné, odporúčame počkať s murovacími prácami, ako je murovanie obvodových stien, vnútorné omietky alebo betónovanie stropu až na jar. Je možné pracovať len na stavbách, ktoré sú temperované,” odporúča Ing. Zuzana Hejlová, autorizovaná statička zo spoločnosti HELUZ. Tí, kto stavajú svojpomocne, môžu „zimný ušetrený čas” venovať príprave (tvorbe dokumentácie, ktorá dorieši nadväznosti konštrukcií a harmonogram jednotlivých profesií), čím sa následne na stavbe bude predchádzať chybám a v konečnom dôsledku sa ušetrí čas, nervy, materiál aj peniaze.

Ak je stavba na zimu už uzatvorená, tj. sú osadené okná a dvere a je možné vnútrajšok v prípade potreby temperovať, môžeme pokračovať v stavebných prácach vo vnútri objektu. Ponúka sa napríklad murovanie priečok, vykonávanie vnútorných omietok, vylievanie podláh atď.

Ak je stavba na zimu už "uzatvorená", potom teplota vo vnútri objektu spravidla neklesá pod +8 °C a je možné teda pokračovať v stavebných prácach vo vnútri objektu (murovať priečky, vnútorné omietky apod.).
Ak je stavba na zimu už "uzatvorená", potom teplota vo vnútri objektu spravidla neklesá pod +8 °C a je možné teda pokračovať v stavebných prácach vo vnútri objektu (murovať priečky, vnútorné omietky apod.).

Pri murovaní v zimnom období je potrebné dodržať tieto zásady

Materiál sa musí chrániť proti nepriaznivým poveternostným vplyvom. Rozbalené palety tehál, jednotlivé výrobky komínov a vrecia s maltou musí byť uskladnené v suchu kde je teplota nad –5 °C, tzn. v krytých skladoch. Murovacia pena HELUZ sa musí skladovať aspoň v temperovanej stavebnej bunke, pretože teplota samotnej dózy s penou musí byť nad +10 °C (ale zároveň menej než +30 °C).
Pri murovaní nesmú byť na tehlách zvyšky námrazy alebo snehu ani nesmú byť zaprášené či inak znečistené. Všetok murovací materiál musí byť suchý a pri murovaní sa tehly nesmú namáčať (tehly sa odporúča namáčať až pri teplotách +10 °C).
Teplota vzduchu v priebehu spracovania a tuhnutia malty nesmie klesnúť pod –5 °C. Pokiaľ sa zimné malty spracovávajú pri teplotách nad 0 °C, nie je potrebné zámesovú vodu ohrievať vopred, pri murovaní pod bodom mrazu (tzn. od 0 °C do –5 °C) musí byť pre prípravu zimných mált ohriata aj zámesová vody nad cca 30 °C. Zároveň platí u zimných mált obmedzenie, že ich je možné spracovávať do teploty +15 °C (na tzv. zimné malty nie je možné zasa murovať v lete).
Čerstvo vymurované murivo musí byť chránené pred poveternostnými vplyvmi (dažďom, snežením apod.) nepremokavou fóliou a teplota nesmie klesnúť v priebehu 14 dní po vymurovaní pod –5 °C. Pokiaľ sa pod ochrannou fóliou naskladá bez škár okolo celého múru polystyrén v min. hrúbke 5 cm, môže teplota krátkodobo klesnúť až na –10 °C. Z toho vyplýva, že pri očakávaných nižších teplotách než –5 °C sa už nemá vymurovávať murivo na cementové malty a je potrebné počkať na priaznivejšie počasie.
Obdobie teplôt pod +5 °C sa nezapočítava do potrebnej technologickej prestávky pred statickým zaťažením muriva alebo pred omietaním (teda o tento čas sa musí predĺžiť technologická prestávka).
Pokiaľ je stavba na zimu už „uzatvorená”, to znamená, že sú vymurované obvodové steny, je hotový strop a zakryté stavebné otvory, potom teplota vo vnútri objektu spravidla neklesá pod +8 °C a je možné teda pokračovať v stavebných prácach vo vnútri objektu. Z murárskych prác je možné vykonávať napr. murovanie priečok, vnútorné omietky apod.
Akékoľvek podcenenie zimných teplôt môže viesť k dodatočným nákladom! Pri práci v zime nielen, že ide práca pomalšie, ale je tiež náročnejšie dodržať kvalitu stavebných prác a aj to má dopad na finálnu veľkosť deformácie konštrukcií vplyvom objemových zmien (ako je zmršťovanie, rozťažnosť, dotvarovanie). Obzvlášť pre veľkosť pretvorenia v dôsledku zmien teploty je rozhodujúca počiatočná teplota pri vlastnej realizovaní muriva alebo stropu. Čím je teplota pri realizácií nižšia, tým sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku nejakých trhlín, či už potom v omietkach alebo aj v samotnej nosnej konštrukcií.

Kontakty:
HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.
U cihelny 295, 373 65 Dolní Bukovsko
Tel.: +420 385 793 030
E-mail: info@heluz.cz
http://www.heluz.cz

Autor: Mgr. Alena Drtinová, preklad: Ing. Kateřina Kočická
Foto: Archív firmy Heluz

Tématické odbory

reklama

Nové

HELUZ ponúkne stavebníkom doživotnú záruku na tehlový systém

HELUZ ponúkne stavebníkom doživotnú záruku na tehlový systém

Zverejnené 25.4. Spoločnosť HELUZ dlhodobo rozvíja svoju víziu udržateľného stavebníctva, ktorú novo podporuje bezkonkurenčnou novinkou. Ako jediný výrobca na trhu ponúka stavebníkom unikátnu možnosť získať na hrubú stavbu svojho rodinného domu doživotnú záruku. ísť na článok

Pivnica na záhrade má zmysel. S klenutým stropom má výborné statické vlastnosti a je možné ju postaviť aj svojpomocne

Pivnica na záhrade má zmysel. S klenutým stropom má výborné statické vlastnosti a je možné ju postaviť aj svojpomocne

Aktualizované 24.4. Dôvodom pre výstavbu pivnice je väčšinou požiadavka na vytvorenie priestorov na uskladnenie potravín, napríklad zemiakov alebo jabĺk. Ďalej môže ísť o pivnicu určenú na posedenie pri dobrom víne či kombinácii vyššie uvedeného. Využitie priestorov s… ísť na článok

Za architektúrou do USA: 5 skvostov New Yorku

Za architektúrou do USA: 5 skvostov New Yorku

Zverejnené 22.4. New York? To nie je len pestrý nočný pouličný život, nákupy a reštaurácie, ale aj nápaditá architektúra. Svetové hlavné mesto mrakodrapov zaberá plochu asi 80 tisíc hektárov a ponúka množstvo zaujímavých stavieb, ktoré významne ovplyvnili americké… ísť na článok

reklama