Malta HELUZ SIDI
vyhľadávanie
Dnes je 23.10.

Spojovacie materiály – aké typy poznáme a k čomu sa využívajú

Zverejnené: 19. 9. 2020

Spojovanie materiálov a konštrukcií je možné realizovať rôznymi spôsobmi v závislosti na tom, z akých látok sú vyrobené a aký spoj chceme vytvoriť. Jedná sa vedľa ošetrovania povrchov o jeden zo základných postupov aplikovaných naprieč priemyselnou výrobou. Spojovanie materiálov je možné riešiť celou škálou rozličných postupov v nadväznosti na zamýšľanú trvanlivosť a pevnosť konečnej zostavy.

Druhy spojov a postupy ich realizácie

Typy spojov sa primárne delia do dvoch základných kategórií, a to na spoje permanentné alebo rozoberateľné. S ohľadom na túto skutočnosť sú následne vyberané vhodné prostriedky a nástroje, ktorými sa daný spoj rieši. Štandardne sa spájajú prvky, ktoré majú dohromady vytvoriť set s pokročilými vlastnosťami, pričom pôsobenie protichodných alebo kolmých síl a spolupôsobenie materiálových vlastností je podporované stupňami voľnosti, ktoré sú do spoja vnášané.

Permanentné spoje

Permanentné spoje majú spravidla nízky počet stupňov voľnosti a slúžia buď k zaisteniu maximálneho spolupôsobenia prvkov lebo k minimalizácii namáhania v mieste spoja. Permanentnými sú nazývané spoje, ktoré nie sú jednoducho rozoberateľné. V závislosti na konkrétnom type materiálu sú pre vytvorenie permanentných spojov používané najmä:

  • zváranie
  • lepenie

Obe tieto techniky sú založené na vytvorení špeciálnej medzivrstvy kompatibilnej so všetkými spojovanými prvkami (či už z rovnakých alebo rozdielnych materiálov). Zváranie sa používa pre vytvorenie pevných a tuhých permanentných spojov kovov alebo polymérov – štandardne sa jedná o jednodruhové spájanie. Lepením sa k sebe prichycujú materiály odlišných vlastností, výhodou tejto technik je predovšetkým možnosť vytvorenia homogénnej a veľmi pevnej spojovacej plochy väčších rozmerov.

Rozoberateľné spoje

Na rozdiel od permanentných umožňujú rozoberateľné spoje vytvoriť dostatočne pevnú zostavu, ktorá je však jednoducho rozložiteľná a zároveň v miestach nadväznosti jednotlivých prvkov ponecháva konštrukčnému riešeniu viacero stupňov voľnosti. Rozoberateľné spoje sa nezakladajú na vytváraní adhéznej medzivrstvy, ale na tvarovom či deformačnom prepojení. Najčastejšie techniky zahrnujú:

  • aplikáciu tesárskych spojov
  • inštaláciu spojovacích prvkov

Tesárske spoje sa obvykle využívajú u prvkov z masívneho dreva alebo drevených lepených kompozitov, typické sú najmä pre staticky vyvážené konštrukcie a vychádzajú z vnášania momentov do miest spoja. Spojovacie prvky sú využívané pre rôzne typy materiálov a zakladajú sa na vytvorení bodového prepojenia prvkov.

Varianty spojovacích materiálov

Medzi typické spojovacie materiály patria nity, kolíky, klince, skrutka a vruty. Z uvedených typov poskytujú skrutky najväčšiu variabilitu primárne s ohľadom na možnosti regulácie spoja, ktorý je možné dotiahnuť na konkrétny moment a vložiť doň dostatočný odpor udržujúci prvky práve v takom postavení, aké je potreba. Skrutky je možné si zadovážiť vo veľmi širokom spektre prevedení – s rôznymi typmi hlavice či protistojacej matice, líšia sa tiež pevnosťou danou materiálom, z ktorého sú vyrobené, a prierezom, tuhosťou, trvanlivosťou a aplikáciou.

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy
reklama

Nové

Dom zničila explózia, nový z tehál HELUZ postavili za šesť mesiacov

Dom zničila explózia, nový z tehál HELUZ postavili za šesť mesiacov

Zverejnené 22.10. Manželský pár s troma dospelými deťmi chcel len upraviť svoj dom, ktorý začínal byť pre dvoch príliš veľký. Osud to však zariadil inak. Explózia v susedstve pôvodný objekt poškodila natoľko, že namiesto drobných úprav prišla na rad totálna… ísť na článok

Ako správne pripraviť záhradu na zimu

Ako správne pripraviť záhradu na zimu

Zverejnené 21.10. Celé leto ste trávili kosením a úpravou trávnika a tešili sa zo zelenej krásy? Jeseň je však za dverami a na chladné mesiace treba pripraviť aj záhradu. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pripraviť trávnik na zimu tak, aby sa zazelenal s… ísť na článok

Vyberáme stavebný pozemok

Vyberáme stavebný pozemok

Zverejnené 19.10. Bývanie v dome s vlastnou záhradou si vzhľadom na udalosti posledných mesiacov získava stále nových priaznivcov. Súkromný vonkajší priestor totiž umožňuje tráviť voľný čas v zeleni aj počas karantény. Pre mnoho Čechov je však vidina takého vlastného… ísť na článok

reklama