Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 3.10.

Športový a kultúrny areál Školka v Nezdeniciach na Morave

Zverejnené: 30. 4. 2023

Ako dobrým miestom pre život je vaša obec? Kritérií, ktoré treba vziať do úvahy, je mnoho. Kvalita stavieb verejného priestoru je ale jedným z hlavných. V kraji na pomedzí Bielych Karpát a Vizovickej vrchoviny sa nachádza obec Nezdenice. Starostlivosť o život obyvateľov je tu viditeľná na každom kroku, avšak jej najvýraznejším prejavom je moderný areál pre športové a kultúrne vyžitie. Ten vynáša Nezdenice na pomyselnú mapu kvalitnej súčasnej architektúry v našich podmienkach a zároveň dokazuje, že aj v menších obciach je možné realizovať nadčasové stavby tohto druhu. Navyše sa opäť osvedčilo, že práve tu podobné stavby rezonujú výraznejšie ako vo veľkých mestách. Areál Škôlka sa tak stal jednoznačne stredobodom miestneho verejného života.

Stavba je v prvom rade dokonale funkčná. Meradlom a proporciami zodpovedá veľkosti obce a vie sa prispôsobiť rôznym akciám, ktoré sa tu konajú. Výber materiálov citlivo reaguje na miestny kontext. Umeraná, neokázalá, ale suverénna architektúra s rešpektom k okoliu.

Areál pozostáva z niekoľkých menších objektov, do ktorých boli umiestnené prevádzky ako občerstvenie, hygienické zázemie, sklad a pódium. Rozmiestnenie týchto stavieb zároveň definuje hranice areálu. Takéto riešenie nielen zodpovedá veľkosti obce, ale pôsobí ľahko a čisto. Navyše sa vďaka premyslenému pôdorysu podarilo dosiahnuť to, že pri menších stretnutiach nevzniká pocit prázdna a pritom sa ani pri plnej obsadenosti návštevníci necítia stiesnene. Pódium je umiestnené na severnej strane areálu a využíva mierny svah tak, aby pri vystúpeniach fungovalo ako charizmatický stredobod, hoci meradlom neprevyšuje ostatné stavby. Ako jediné má lichobežníkový pôdorys a otvára sa smerom do areálu. Ďalšie stavby sú navrhnuté v základných tvaroch kvádra s plochou obdĺžnikovou strechou. Drevený plášť vždy pod strechou dopĺňa výrazný horizontálny prvok, ktorý stavby vizuálne ukotvuje. Vďaka konceptu levitujúcich striech aj vertikálnych priesvitných pásov sú interiéry budov nezvyčajne presvetlené a prepojené s vonkajším priestorom.

Nápadité a pritom nevtieravé poňatie v celku aj v detaile vyjadruje názor, ktorý dáva rámec akciám, ktoré tu prebiehajú.

Kľúčový bol výber materiálov. Celú stavbu zjednocuje drevo, kov a betón a to vo svojej prirodzenej farebnosti aj patine. Veľmi striedma kombinácia podporuje dojem jednoduchosti a svetla. Zvolené tepelne opracované drevo jednak súznie s lesnatou krajinou a taktiež zodpovedá meradlu a charakteru stavieb. Bolo použité aj pri atypickom oplotení, ktoré vyniká minimalistickým detailom kotvenia. Súčasťou oplotenia je aj integrovaná informačná vitrína z pohľadového betónu.

Nový plot, rovnako ako elektroinštalácia boli riešené s dôrazom na výtvarné vyznenie. Nového osvetlenia sa, okrem pódia a ostatných objektov, dočkali aj vyrastené lipy a baroková socha sv. Jána Nepomuckého. Bolo tiež potrebné postaviť novú prípojku vodovodu a kanalizácie, nádrž a napojenie na komunikáciu.

Využitie stavby kladie požiadavku na rozsah a materiálové riešenie spevnených plôch. Musí sa totiž počítať s veľkým zaťažením povrchu, napríklad ako tanečný parket. Tam, kde to prevádzka dovolila, boli použité vsakovacie povrchy, ktoré zadržiavajú dažďovú vodu v krajine. Pri spevnených plochách pred pódiom bola využitá kombinácia monolitického betónu a rozoberateľnej betónovej dlažby tak, aby členenie povrchu naznačovalo delenie funkcií a zároveň vizuálne členilo potenciálne jednotvárnu plochu. Trávnaté povrchy boli koncipované tak, aby vyhovovali športovým aktivitám.

Na mieste nového areálu stával chátrajúci súbor stavieb, ktoré už v žiadnom smere nevyhovovali požiadavkám na spoločenský život obce. Dnešné zariadenie je podľa svedectva pani starostky naozaj hojne využívané či už všetkými občianskymi spolkami, tak miestnou základnou a materskou školou, ktorá s areálom susedí. Nezdenice dokazujú, že ani malé obce by nemali rezignovať na kvalitu architektúry.

Pôvodný stav
Pôvodný stav

Autor: Ateliér Mur
Realizačná firma: ZEVOS a. s.
Adresa: Nezdenice, Česká republika
Investor: Obec Nezdenice
Projekt: 2020
Realizácia: apríl 2020 - máj 2021
Obostavaný priestor: 1065 m³

Zdroj:
https://www.archiweb.cz/b/sportovni-a-kulturni-areal-skolka-v-nezdenicich

Autor: Tlačová správa
Foto: Ateliér Mur

Tématické odbory

reklama

Nové

Renesancia pražského brownfieldu alebo príbeh Masaryčky s jedinečnou a úplne originálnou architektúrou

Renesancia pražského brownfieldu alebo príbeh Masaryčky s jedinečnou a úplne originálnou architektúrou

Zverejnené 3.10. „Masaryčka“ je zľudoveľý názov Masarykovej stanice, ktorá vznikla v 40. Rokoch 19. Storočia na okraji Nového Mesta Pražského. V tomto roku bola dokončená obnova okolitého brownfieldu. Autorom víťazného návrhu prvej fázy, ktorá zahŕňa výstavbu… ísť na článok

Chata v Českom raji

Chata v Českom raji

Zverejnené 2.10. Na malebnom okraji Hrubej Skaly vyrástol súčasný víkendový dom navrhnutý tak, aby harmonizoval s idylickou krajinou Chránenej krajinnej oblasti Český raj. Návrh rešpektuje historicky bohaté prostredie aj prírodné krásy regiónu, zatiaľ čo poskytuje… ísť na článok

Moderné bývanie s dušou vidieka. Ako sa do pôvodnej stavby podarilo vdýchnuť vzdušnosť a svetlo

Moderné bývanie s dušou vidieka. Ako sa do pôvodnej stavby podarilo vdýchnuť vzdušnosť a svetlo

Zverejnené 1.10. Rozľahlá záhrada, susedia ďaleko, zato les blízko. Znie to takmer ako utópia, ale manželský pár, ktorý kúpil starú vidiecku stavbu v južných Čechách, ju dokázal premeniť v realitu vďaka dizajnovému štúdiu Miramari z Prahy spoločne s arch. Františkom… ísť na článok

reklama