Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 18.5.

Striebristé svetlovody KLIMASUN

Zverejnené: 29. 9. 2022

Ponuka tubusových svetlovodov sa v tomto roku rozrástla o nového výrobcu. Firma KLIMAHAUS je v branži zatiaľ nováčikom, avšak jej konateľ Radim Otýpka je odbornej verejnosti veľmi dobre známy. Oblasťou svetlovodov sa zaoberá už od roku 2000, kedy na trhu uviedol americké svetlovody ODL, následne anglické SUNPIPE a v roku 2009 vlastný český produkt SUNIZER. V roku 2020 sa však rozhodol obchodný podiel vo firme ABC predať, vybudovať vlastnú firmu KLIMAHAUS a o dva roky neskôr predstaviť vlastné svetlovody KLIMASUN.

Napriek tomu, že svetlovody KLIMASUN boli predstavené iba na jar tohto roku – na odbornom veľtrhu Strechy Praha 2022, ihneď si získali obľubu či už realizačných firiem, tak koncových zákazníkov. Je to predovšetkým jednoduchosť a dômyselné technické riešenie detailov, vďaka čomu sú o krok popredu než konkurencia. Napríklad línia svetlovodov Steel and Glass (SaG) naznačuje, že sa v svetlovodoch nevyskytuje žiadny plast, ktorý by pod UV žiarením degradoval.

Pevný spodný difuzér je z pozinkovanej ocele s farebnou povrchovou úpravou v super bielej farbe, na prianie môže byť aj v inej farbe. Tento kryt je len o dva centimetre väčší ako vlastný priemer potrubia, takže aj keď na strope pôsobí decentne, až minimalisticky, jeho účinnosť je ohromujúca. Difúzer svetlovodu nie je vyrobený – ako býva zvykom – z plastu, ale zo špeciálneho skla, čo zaisťuje maximálnu priestupnosť svetla a zachovanie reálnych farieb.

Stredná časť svetlovodu (tubus) pozostáva zo strieborného plechu MIRO najvyššej akosti. Len tak je zaistená veľmi vysoká odrazivosť povrchu a prenos svetla. Výrobca nešetril ani na gramáži plechu, čím docielil jednak vysokú pevnosť celej zostavy a jednak to, že sa s ním dobre pracuje. Oproti niektorým konkurenčným výrobkom je gramáž až dvojnásobná, potrubie sa teda pri dotyku len tak nepretlačí. Všetko sa spracováva laserovou technológiou na CNC strojoch, aby boli všetky diely vyrobené s maximálnou presnosťou.

Pevný spodný difuzér pôsobí na strope až minimalisticky a jeho účinnosť je ohromujúca.
Pevný spodný difuzér pôsobí na strope až minimalisticky a jeho účinnosť je ohromujúca.

Výrobca zvolil dva najobľúbenejšie priemery potrubí. Malý svetlovod v priemere 350 milimetrov (do chodieb a na dodatočné tzv. prisvietenie malých miestností do 16 m²) a veľký svetlovod v priemere 550 milimetrov, ktorý doslova zaplaví svetlom všetky schodiská, vstupné haly, veľké izby či kancelárie. Vysoká účinnosť svetlovodu bola dosiahnutá nielen vhodne zvolenými materiálmi, ale aj správne zvolenými priemermi potrubia, ktoré sú pre kapacitu prenosu svetla zásadné. Rozdiel kapacity prenosu svetla menšieho svetlovodu (350 milimetrov) a o dva centimetre väčšieho je až 12,5 percenta.

Decentný vzhľad a veľmi kvalitné materiály

Vrchná alebo strešná časť svetlovodu je klasický výlez štvorcového tvaru s plochým super čírym sklom. Tento strešný diel bol zvolený s ohľadom na klasický vzhľad, vďaka svojmu decentnému prevedeniu totiž nepoburuje ani pamiatkarov. Veľkosť prvku bola tiež celkovo minimalizovaná, aby zo strechy príliš nevystupoval. Navyše skoro na každej streche na Slovensku je predsa aspoň výlez pre kominára alebo strešné okno.

Do svetlovodov je možné ľahko inštalovať LED žiarovku, pričom veľkou výhodou je, že vďaka odrazivému povrchu tubusu je možné maximalizovať jej vlastnú účinnosť.
Do svetlovodov je možné ľahko inštalovať LED žiarovku, pričom veľkou výhodou je, že vďaka odrazivému povrchu tubusu je možné maximalizovať jej vlastnú účinnosť.

Jednoduchá montáž

Variant pre ploché strechy obsahuje horný prvok z poplastovaného plechu pre jednoduchú inštaláciu do fóliových, ale aj asfaltových striech. Celý strešný diel či už pre plochú, tak aj pre šikmú strechu je vyrobený z kovu a skla, aby žiadny z materiálov dlhodobo netrpel koróziou či degradáciou vplyvom UV žiarenia. Pri vývoji sa uvažovalo aj o vypuklom skle (kopule), ale jeho prínos bol proti nevýhodám zanedbateľný a takmer žiadny zákazník ho na svoju strechu nechcel inštalovať. Vlastná zostava svetlovodu obsahuje samozrejme nastaviteľné kĺby na jednoduché prispôsobenie sklonu strechy. Do svetlovodu je možné ľahko inštalovať LED žiarovku, pričom veľkou výhodou je, že odrazivý povrch tubusu dokáže maximálne využiť vlastnú účinnosť umelého svetelného zdroja (stačí teda vložiť žiarovku veľmi malého výkonu). Svetlovody KLIMASUN dokážu zaistiť protipožiarnu odolnosť a dokáže si poradiť aj s náročnými požiadavkami od požiarnych technikov. Vďaka niekoľkým variantom protipožiarnej ochrany spĺňajú všetky predpisy.

Stredná časť svetlovodu je decentného vzhľadu. Aj celková veľkosť prvku bola minimalizovaná.
Stredná časť svetlovodu je decentného vzhľadu. Aj celková veľkosť prvku bola minimalizovaná.

Strieborná zložka maximalizuje odrazivosť

Na záver ešte vysvetlíme, prečo sú svetlovody KLIMASUN označované ako striebristé. Vlastný tubus je totiž vybavený technicky čistým striebrom s ochrannou vrstvou laku, aby striebro neoxidovalo. Odrazivosť je potom neuveriteľných 98 percent. Vlastná záruka na svetlovod aj odrazivý povrch je 10 rokov, pričom vďaka použitiu odolných materiálov je ich životnosť podstatne dlhšia.

Pre viac informácii môžete navštíviť stránky výrobcu www.klimahaus.cz a s prípadnými dotazmi sa obrátiť priamo na technického poradcu: otypka@klimahaus.cz.

Svetlovody sa vyrábajú na mieru zákazníkovi, takže je vhodné najskôr si ujasniť všetky požiadavky a predstavy, než bude svetlovod navrhnutý a vyrobený. Cena produktu je v porovnaní s ostatnými svetlovodmi na trhu priemerná a vzhľadom k jeho nesporným výhodám je pomer ceny a výkonu skutočne veľmi zaujímavý.

Čítajte tiež:

Autor: Ing. Radim Otýpka
Foto: KLIMAHAUS
reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Zverejnené 13.5. V poľskom meste Lublin bolo v januári tohto roku otvorená nová metropolitná stanica predstavujúca pre mesto nielen architektonickú chválu, ale predovšetkým funkciu primárneho dopravného uzlu. Okrem toho hlavnou prednosťou stanice skutočnosť, že… ísť na článok

reklama