THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 19.6.

Systémy ALUPROF ako most medzi históriou a modernou dotvárajú unikátnu architektúru hotelu v poľskom Vroclave

Zverejnené: 1. 9. 2020

Na Tumskom ostrove v poľskom meste Wroclaw, teda v najstaršej, pamiatkovej štvrti mesta, začal prevádzku jeden z najprestížnejších hotelových objektov v Poľsku. Päťhviezdičkový The Bridge Wrocław MGallery zapadá do gotického katedrálneho námestia a podčiarkuje architektonické poňatie miestnej katedrály. Vonkajšia časť budovy bola postavená z jednoduchých a vkusných materiálov, teda z pálenej tehly, skla a hliníku.

Priamy vstup na Katedrálne námestie, verejne prístupná záhrada a blízkosť vychádzkovej trati pri rieke Odre prispeli k tomu, že hotel dokonale zapadol do okolia nasiaknutého históriou.

Výstavba hotelu The Bridge Wroclaw MGallery situovaného na Tumskom ostrove trvala necelé dva roky. Úlohou architektov bolo napísať novú kapitolu v histórii najstaršej štvrti Vroclavi, založené v 10. storočí a vytvoriť modernú stavbu otvorenú mestu a obyvateľom. Priamy vstup na Katedrálne námestie, verejne prístupná záhrada a blízkosť vychádzkovej trati pri rieke Odre prispeli k tomu, že objekt dokonale zapadol do okolia nasiaknutého históriou a zvýraznil krásu a monumentalismus katedrály.

Hotel má šesť podlaží, ponúka 184 izieb vrátane 17 luxusných apartmánov a uchvacujúci výhľad na panorámu hlavného mesta Dolného Sliezska. Majiteľom budovy je developer Tacit Investment, ktorý stojí aj za vznikom nedávno otvoreného hotela Nobu Warsaw či niekoľkých varšavských kancelárskych budov. Investičné náklady na hotel na Tumskom ostrove predstavovali 150 miliónov zlotých (v prepočte takmer 34,2 miliónov Eur).

Ekologická budova

Architekti z kancelárie Forum Architekci vynaložili veľké úsilie, aby projekt The Bridge korešpondoval s historickým prostredím. Vonkajšia časť budovy bola postavená z jednoduchých a vkusných materiálov, aby nedošlo k zatienenie susednej katedrály a zároveň bola zvýraznená jej forma. Autori projektu stavili na pálenú tehlu, sklo a hliník, čím dosiahli správnych hodnôt tepelnej a akustickej izolácie a tiež energetickej účinnosti.

„V projekte budovy bol použitý systém pološtrukturálnej fasády Aluprof MB-SR50N EFEKT. Systém umožnil dosiahnuť efekt hladkej sklenenej tabule na fasáde hotelu a na konštrukcii strechy a svetlíkov a okrem toho poskytol klimatické osvetlenie spoločných priestorov. Vedľa toho je vďaka vysokým parametrom tesnosti fasády Aluprof energetická náročnosť budovy výrazne nižšia," hovorí Bozena Ryszka, riaditeľka marketingu a PR Aluprof SA.

V objekte bol použitý tiež okenný a dverové systém s tepelnou prepážkou MB-86 SI, ktorý je odpoveďou na trendy a požiadavky súvisiace s udržateľnou výstavbou. Okná a dvere vyrobené v tomto systéme majú zvýšené izolačné vlastnosti a vylepšujú energetickú bilanciu objektu. Ďalším z hliníkových výrobkov aplikovaných v The Bridge je systém protipožiarnych priečok MB-78EI, ktorý bol použitý na prevedenie vnútorných stien a vyčlenenie takzvaných požiarnych zón. Hotel The Bridge Wroclaw sa vďaka použitým systémom súvisiacim s pasívnou výstavbou môže pochváliť certifikátom viackritériového posúdenia LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) na úrovni Gold.

Hotel The Bridge Wrocław MGallery sa nachádza na Tumskom ostrove vo Vroclave
Hotel The Bridge Wrocław MGallery sa nachádza na Tumskom ostrove vo Vroclave

Industriálne interiéry

Interiéry hotela sú na rozdiel od vkusne tónovaného zovňajšku oveľa modernejšie a výraznejšie. Za projektom vnútra hotelových izieb a spoločných priestorov stojí architektonické štúdio Medusa Group. Apartmány sú vyzdobené veľkoformátovou grafikou spodobňujúcou Vroclav a reprodukciami obrazov zo zbierok národného múzea. V izbách sa tiež ocitli portréty niekoľkých desiatok historických osobností spojených s históriou Dolného Sliezska. V interiéroch boli použité prírodné materiály, ako sú kameň a drevo a to v kontraste s inak všadeprítomnou modernosťou.

Pohodlie

Päťhviezdičkový hotel je doplnený o ďalšie vybavenie nielen pre hostí The Bridge. Popri spomínanej záhrady, ktorá je prístupná verejnosti, bola otvorená tiež fine diningová reštaurácia CRAFT. Industriálne interiéry, otvorená kuchyňa a jedlá inšpirované historickou vroclavskou kuchyňou umožňujú pocítiť atmosféru mesta. V najvyššom podlaží hotela našla svoje miesto zóna The Bridge SPA. Inšpiráciou pre vytvorenie tohto priestoru sa stala neďaleká botanická záhrada z 19. storočia a jej bujná flóra.

V objekte bol použitý okenný a dverový systém s tepelnou prepážkou MB-86 SI, ktorý je odpoveďou na trendy a požiadavky súvisiace s udržateľnou výstavbou
V objekte bol použitý okenný a dverový systém s tepelnou prepážkou MB-86 SI, ktorý je odpoveďou na trendy a požiadavky súvisiace s udržateľnou výstavbou

ALUPROF – líder v oblasti hliníkových otvorových výplní

Aluprof SA patrí do kapitálovej skupiny Grupa Kety SA - najmodernejšej a najrýchlejšie rastúcej spoločnosti v hliníkovom priemysle v Poľsku. Intenzívne aktivity v zahraničí prispeli k tomu, že sa firma ALUPROF stala jedným z popredných odborových lídrov v Európe, ktorý dodáva vysoko kvalitné riešenia. Firma má popri piatich závodov v Poľsku (Bielsko-Biała, Opole, Holešov, Ohrazená a Zotów) tiež deväť pobočiek v Európe a USA a expanduje na ďalšie svetové trhy. Firma dodáva hliníkové okenné a dverové, bránové a roletové systémy. Výrobca ponúka aj moderné fasádne a protipožiarne systémy, konštrukcie proti vlámaniu a energeticky úsporné riešenia používané v pasívnej výstavbe.

Súvisiace články:

Autor: Kolektív autorov
Foto: archív firmy Aluprof SA
reklama

Nové

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Zverejnené 14.6. Ruukki Construction, súčasť spoločnosti SSAB, podpísala zmluvu s cestovnou kanceláriou Experience Pyhä Oy na dodávku striech Ruukki® Classic LowCarbon vyrobených z ocele SSAB Fossil-free™ pre ekologickú dovolenkovú destináciu investičnej spoločnosti… ísť na článok

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Zverejnené 13.6. Ak chystáte hrubú stavbu rodinného domu, môže vás tento text obohatiť, inšpirovať a dobre nasmerovať. Váš budúci dom nie je len strecha nad obvodovými stenami a oknami. Je to organizmus, ktorý už v „plienkach“, tj. pred zahájením výstavby, žije s… ísť na článok

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zverejnené 19.6. Či už sa tento rok chystáte navštíviť Medzinárodný filmový festival, ktorý sa koná od 28. júna do 6. júla, alebo sa chcete do Karlových Varov pozrieť mimo hlavnej návštevníckej sezóny, máme pre vás zoznam architektonických skvostov, ktoré by ste pri… ísť na článok

reklama