Špičková tepelná izolácia, teraz aj na Slovensku
vyhľadávanie
Dnes je 21.4.

Tehlový dom sa prehol ako luk

Zverejnené: 27. 5. 2020

Na začiatku obvykle býva prianie postaviť si dom, až potom sa na jeho realizáciu hľadá vhodný pozemok. V jednej rodine zafungoval myšlienkový proces opačne. Keď sa začala predávať parcela na kopci s neopakovateľnými výhľadmi, rozhodli sa, že si na nej postavia dom. Aj keď už jeden mali o niekoľko desiatok metov ďalej. Vysnenými výhľadmi sa dnes kochajú vďaka „zelenému“ tehlovému domu s rozsiahlymi zasklenými plochami. Do oblúka prehnutá krivka celej južnej strany ich vťahuje do okolitej krajiny a poskytuje im výhľady na tri svetové strany.

Vyše dvadsať rokov žila rodina v obci, ktorú si obľúbili. Keď sa naskytla možnosť kúpiť parcelu na kopci, neváhala. „Bola by škoda takú príležitosť nevyužiť, pozemok má unikátne výhľady na les a vrcholy pohorí,“ spomína na impulz na stavbu nového domu investor. Nakoniec sa tým vyriešila aj otázka, či starší dom po odchode dospelých detí rekonštruovať. „S manželkou sme si povedali, že jednoduchšie bude postaviť si nový menší a modernejší dom,“ pokračuje majiteľ. Že bude stavba klasicky murovaná (brúsené tehly HELUZ) a čo najviac zasklená (okenné systémy Schüco), vedel od začiatku. Tradične hranatého domu sa však od architekta nedočkal. Pretiahnutý obdĺžnikový pozemok, ktorý má na šírku sotva 16 metrov, inšpiroval architekta k atypickému objektu v tvare prehnutého luku, vďaka ktorému nemajú obyvatelia domu výhľady len ploché, ale doslova trojrozmerné.

„Celá južná stena domu je oblúková, najväčšiu dynamiku zaoblenia dosahuje oblúk v obývacej izbe. Dôvodom bola snaha oddialiť obytné priestory od hranice pozemku a zaistiť súkromie a tie najlepšie výhľady do okolia. Tradičný kváder by bol agresívny, miestnosti by boli vtlačené príliš blízko k susednému pozemku a chýbal by ten intímny odstup vyplnený záhradou. Tvar domu je vďaka oblúku jemný a prirodzený,“ vysvetľuje ideu architekt Ing. Josef Vostracký.

Stavebný pozemok na kraji obce bol svahovitý smerom na západ, s prevýšením cca 4,5 m od príjazdovej komunikácie na východnej strane. Dlhšou stranou je orientovaný na juh, na západnej strane otvára výhľady na pohorie Blanského lesa. Obytné podlažie (prízemie) nadväzuje na úroveň parcely pri príjazde, na západnej strane prechádza do krytej terasy, ktorá už je stĺpmi vynesená nad úrovňou záhrady a pred nepriazňou počasia je chránená sklenenou stenou. Podlaha podzemného podlažia je cca pod tretinou prízemia a nadväzuje na dolnú časť záhrady, ktorá bola vyrovnaná.

Dve parkovacie miesta sú umiestnené pod presahom strechy, pod ktorým obyvatelia dôjdu až k hlavným dverám na severnej strane. Za zádverím je chodba a z nej sú prístupné všetky miestnosti, denná časť s kuchyňou, jedálenským kútom a zasklenou obývacou izbou smerujúcou na juh, aj ďalšie dve izby, toaleta, kúpeľňa a šatňa. Spálňa má vlastnú kúpeľňu so saunou.

Obvodové murivo bolo vymurované z brúsených tehál radu HELUZ FAMILY. Zavesená fasáda je z dosák a smrekovcových latiek, ktoré vytvárajú príjemný prírodný dizajn. Murovaná stavba v kombinácii s hliníkovými okennými systémami Schüco AWS 90.SI+ s tepelnoizolačnými trojsklami splnila požiadavku majiteľa na pasívny dom, z ktorého v zime zbytočne neuniká tepelná energie a v lete, naopak, nepustí slnečnú vyhňu do interiéru. To bolo úspešne preverené v Blower door teste, teda zmeraním vzduchotesnosti obálky. K tepelnej pohode v dome prispelo aj vykurovanie tepelným čerpadlom s vrtom a občas investora, keď je v záhrade, zohreje pri srdci aj pochvala okoloidúcich a cyklistov, ktorí sa na kopci zastavia a počuť ich, ako originálny dom chvália.

O projekte

Názov: Tehlový dom ako luk
Autor projektu: Ing. Josef Vostracký, Ateliér Vostracký
Konštrukcia: Podzemné podlažie je murované zo šalovacích vybetónovaných tvárnic, strop železobetónový. Obvodové murivo je z tehlového systému HELUZ – HELUZ FAMILY, priečky a preklady HELUZ.
Hliníkové systémy Schüco – okenné systémy s trojitým izolačným sklom Schüco AWS 90.SI+ a Schüco AWS 75.SI+, dverové systémy Schüco ADS 90.SI a Schüco ADS 75.SI
Výrobca hliníkových okenných a dverových systémov Schüco: DAFE – PLAST Jihlava, s.r.o.
Zastavaná plocha: rodinný dom 143 m2, zastrešená terasa na úrovni prízemia 24 m2, plocha prístrešku na parkovanie 35 m2, podzemné podlažie 53 m2, sklad 23 m2.

O spoločnosti HELUZ

Spoločnosť HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s. patrí medzi troch najväčších výrobcov murovacích systémov na českom trhu, ako jediná je rýdzo česká. Tradícia tejto rodinnej firmy spadá až do roku 1876, keď Jan Řehoř v Dolnom Bukovsku postavil prvú žiarovú pec a z vyťaženej hliny vypálil prvé tehly. Dnes má spoločnosť HELUZ výrobné závody okrem Dolného Bukovska ešte v Hevlíne a Libochoviciach, kde vyrába kompletný stavebný systém HELUZ zahŕňajúci obvodové aj vnútorné tehlové bloky vrátane tehál s najlepšími tepelno-izolačnými vlastnosťami na trhu radu HELUZ FAMILY 2in1 pre nízkoenergetické a pasívne domy. Spoločnosť HELUZ v roku 2017 na trh uviedla aj prvú kompaktnú brúsenú AKU tehlu sendvičovej skladby tehla-minerálna vlna-tehla so vzduchovou nepriezvučnosťou Rw = 57 dB pod názvom HELUZ AKU KOMPAKT 21 brúsená. Revolučnou novinkou je tekutá, vopred pripravená silikátovo-disperzná malta HELUZ SIDI pre efektívnejšie murovanie, ktorá sa nanáša systémovým valčekom ako pri maľovaní. Novinkou roku 2020 je PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný s variabilným vnútorným priestorom pre umiestnenie vonkajšej tieniacej techniky, ktorý je určený pre jednovrstvé murivo z tehál HELUZ FAMILY a HELUZ FAMILY 2in1. Sortiment ďalej tvoria ploché preklady, keramické stropy, komínové systémy a špeciálne tvarovky.

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy HELUZ

Tématické odbory

reklama

Nové

Stavebný veľtrh Brno ponúkne riešenia pre lepšie bývanie

Stavebný veľtrh Brno ponúkne riešenia pre lepšie bývanie

Zverejnené 20.4. Chcete lepšie bývať? Chystáte sa stavať, rekonštruovať alebo modernizovať svoj domov? Hľadáte informácie o dotačných programoch, nových stavebných materiáloch a technológiách? Zaujímajú vás udržateľné a energeticky úsporné riešenia? Potom navštívte… ísť na článok

Záhadné stavby sveta a ich slovenské či české alternatívy: od Stonehenge po pyramídy!

Záhadné stavby sveta a ich slovenské či české alternatívy: od Stonehenge po pyramídy!

Zverejnené 17.4. Odkryte s nami tajomstvo troch starovekých megastavieb, ktoré dodnes fascinujú celý svet. Akou technológiou bol postavený Stonehenge, aký účel mali pyramídy a ako je to so svahovými zosuvmi na Machu Picchu? ísť na článok

Tenkovrstvá, murovacia, zakladacia, alebo tepelnoizolačná malta. Ako vybrať správnu

Tenkovrstvá, murovacia, zakladacia, alebo tepelnoizolačná malta. Ako vybrať správnu

Zverejnené 15.4. Výrobcovia mált sa ich výber snažia stavebníkom čo najviac zjednodušiť, napriek tomu občas narazíte na otázky, z ktorých plynie, že ľudia nad voľbou tej správnej malty váhajú. Pozrime sa preto, aké malty ponúka pre svoj stavebný systémy z pórobetónu… ísť na článok

reklama