Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 25.9.

Unikátna drevostavba inšpirovaná históriou s úctou k miestnym tradíciám

Zverejnené: 5. 4. 2023

Novostavba rodinného víkendového sídla, ktorá sa nachádza v malej dedine Algyő vo Veľkej maďarskej nížine, je inšpirovaná historickými a pre daný región tak typickými hospodárskymi stavbami. Cieľom bola od samého začiatku výstavba moderného obydlia, ktoré však svojím konceptom i konštrukciou nadviaže na miestne tradície.

Štruktúra tohto invenčného objektu vychádza z pôvodného spôsobu života, aký viedli v minulosti ľudia na rodinných statkoch. Architekti tiež nadviazali na lokálne stavebné zvyklosti, dom je preto postavený z dreva. Stavba získala cenu verejnosti v rámci súťaže Media Architecture Awards.

Filigránska drevená konštrukcia

Investor si prial víkendové a prázdninové sídlo pre rodinu, ktoré by umožnilo únik od stresujúceho každodenného života v Budapešti a poskytlo komfortné podmienky na dokonalý oddych v prírode. Tomu zodpovedá kompozícia domu, ktorý je vybavený veľkými presklenými plochami, ktoré bohato presvetľujú interiér, či sústavou terás a bazénom. Usadlosť je tvorená tromi hlavnými objektmi drevených konštrukcií, ktoré sú vzájomne prepojené centrálnou krytou terasou. Filigránska drevená konštrukcia zastrešenia terasy vytvára výnimočný a obzvlášť elegantný detail kontrastujúci s kompaktným výrazom zvyšných častí stavby.

Filigránska drevená konštrukcia zastrešenia terasy vytvára výnimočný a obzvlášť elegantný detail kontrastujúci s kompaktným výrazom zvyšných častí stavby.
Filigránska drevená konštrukcia zastrešenia terasy vytvára výnimočný a obzvlášť elegantný detail kontrastujúci s kompaktným výrazom zvyšných častí stavby.

Všetko na mieru

Objekt sa skladá z menších spální, ktoré sú prepojené väčšími spoločenskými priestormi a chodbami. Architekti kládli mimoriadny dôraz na celistvý dizajnový výraz, architektúra vonkajších a vnútorných priestorov sa prelína a vzájomne nadväzuje. Dom bol zasadený do okolitého prostredia tak, aby bol pre používateľa zachovaný maximálny kontakt s prírodou. Veľmi efektný je kubus knižnice, ktorého kontúry zjemňujú okolité stromy. Interiéry boli vybavené na mieru vyrobeným nábytkom. Drevo je kombinované s bielymi omietnutými plochami, vďaka čomu priestory pôsobia elegantne a vzdušne.

Interiéry boli vybavené na mieru vyrobeným nábytkom.
Interiéry boli vybavené na mieru vyrobeným nábytkom.

Okolie bolo v maximálnej miere zachované

Mimoriadnou devízou rozsiahleho víkendového rodinného sídla je popri funkčnosti a komforte, ktorý ponúka svojim majiteľom, výnimočná architektonická noblesa. Architekti stavbu citlivo začlenili do okolitého prostredia a v maximálnej možnej miere zachovali existujúci lesík s vysokými stromami na pozemku. Realizácia je príkladom toho, že aj v prípade túžby po naplnení vlastných stavebných ambícií je možné s pomocou erudovaných architektov nadviazať na tradície predkov a vytvoriť pridanú hodnotu aj pre okolie a krajinu.

Dom vo Veľkej maďarskej nížine

• Architekti: András Varsányi, Péter Pozsár, Norbert Vas
• Úžitková plocha: 480 m²
• Investičné náklady: 500 000 EUR

1) Zdroj: www.salondrevostaveb.cz, redakčne upravené

Autor: Ľubica Fábri 1)redakčne upravené
Foto: Tamas Bujnovszky
reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama