Pergoly ISOTRA na mieru - inšpirácie
vyhľadávanie
Dnes je 30.11.

V českom Dečíne vznikne prvá solárna elektráreň na budove železničnej stanice

Zverejnené: 23. 10. 2021

Správa železníc začala v stanici Děčín východ budovanie prvej fotovoltaickej elektrárne na streche staničnej budovy.

Inštalácia fotovoltaických panelov. Foto: anatoliy_gleb, shutterstock

Vo výberovom konaní na dodávateľa uspela spoločnosť Silektro. Fotovoltaickú elektráreň nainštaluje a sprevádzkuje za 917 648 korún (čiže 35 830 eur), s dokončením sa počíta ešte tento rok. Pilotný projekt preverí možnosti aplikácie fotovoltaiky v českom dráhovým prostredí.

Zámer na využitie plochy strechy na inštaláciu fotovoltaických panelov vznikal v spolupráci s Vysokou školou banskou - Technická univerzita Ostrava. Jej Výskumné energetické centrum spracovalo v rokoch 2019-2020 projekt, ktorý preveroval aj možnosť ukladania elektrickej energie do batérií a prípadný predaj prebytkov do rozvodnej siete. Ako najvýhodnejšia ale z analýz vyplynula variant s priamou výrobou elektriny k pokrývaní okamžitej spotreby v staničnej budove.

Na strechu objektu v stanici Děčín východ bude umiestnené 60 fotovoltaických panelov s celkovou plochou približne 106 m2. Inštalovaný špičkový výkon elektrárne bude činiť 24 kW. Prípadné prebytky elektrickej energie sa budú prevádzať do lokálnej distribučnej siete Správy železníc. Ak spotreba v objekte v budúcnosti porastie, bude možné montážou ďalších panelov zvyšovať aj výkon elektrárne.

Ešte pred samotnou inštaláciou súčasti elektrárne bolo potrebné vykonať statické posúdenie konštrukcie krovu a jeho zosilnenie. K sprevádzkovaniu nového zdroja by podľa predpokladov malo dôjsť do konca tohto decembra.

Pilotný projekt zároveň poslúži aj na získanie skúseností s aplikáciou fotovoltaiky v dráhovom prostredí, ktorá prináša v porovnaní s bežnými komerčnými elektrárňami určité odlišnosti. Projekt sa napríklad musel vysporiadať s otázkou bludných prúdov na elektrifikovanej trati.

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa www.spravazeleznic.cz
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

Zatienenie veľkých presklených plôch s ohľadom na architektonický zámer

Zatienenie veľkých presklených plôch s ohľadom na architektonický zámer

Zverejnené 30.11. Súvislé presklené plochy bez priečok vytvárajú dojem nekonečného priestoru. S veľkoformátovými oknami sa však často spája ťažší výber vhodnej tieniacej techniky. Riešením môžu byť rolety zodpovedajúcej veľkosti, ktoré interiér zatienia bez toho, aby… ísť na článok

Nová strešná terasa Terafest® v Brne ponúka pokoj a krásny výhľad

Nová strešná terasa Terafest® v Brne ponúka pokoj a krásny výhľad

Zverejnené 29.11. Trinity Office Center tvorí moderný blok kancelárskych a obchodných budov priamo uprostred Brna. Zamestnancom a návštevníkom tu novo slúži v poradí už druhá strešná terasa Terafest® z kompozitného materiálu. Bezúdržbové dosky od českého výrobcu WPC… ísť na článok

Nový pasívny dom od autora oceňovaného Slnečného domu

Nový pasívny dom od autora oceňovaného Slnečného domu

Zverejnené 26.11. Na prvý pohľad skromný rodinný dom, zároveň však do detailov prepracovaná architektúra a vypilovaný projekt. To je stavba v jednom z údolí švajčiarskeho kantónu Aargau. Vyznačuje sa účinným systémom vetrania, dokonale vzduchotesnou obálkou aj… ísť na článok

reklama