HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 19.5.

V českom Dečíne vznikne prvá solárna elektráreň na budove železničnej stanice

Zverejnené: 23. 10. 2021

Správa železníc začala v stanici Děčín východ budovanie prvej fotovoltaickej elektrárne na streche staničnej budovy.

Inštalácia fotovoltaických panelov. Foto: anatoliy_gleb, shutterstock

Vo výberovom konaní na dodávateľa uspela spoločnosť Silektro. Fotovoltaickú elektráreň nainštaluje a sprevádzkuje za 917 648 korún (čiže 35 830 eur), s dokončením sa počíta ešte tento rok. Pilotný projekt preverí možnosti aplikácie fotovoltaiky v českom dráhovým prostredí.

Zámer na využitie plochy strechy na inštaláciu fotovoltaických panelov vznikal v spolupráci s Vysokou školou banskou - Technická univerzita Ostrava. Jej Výskumné energetické centrum spracovalo v rokoch 2019-2020 projekt, ktorý preveroval aj možnosť ukladania elektrickej energie do batérií a prípadný predaj prebytkov do rozvodnej siete. Ako najvýhodnejšia ale z analýz vyplynula variant s priamou výrobou elektriny k pokrývaní okamžitej spotreby v staničnej budove.

Na strechu objektu v stanici Děčín východ bude umiestnené 60 fotovoltaických panelov s celkovou plochou približne 106 m2. Inštalovaný špičkový výkon elektrárne bude činiť 24 kW. Prípadné prebytky elektrickej energie sa budú prevádzať do lokálnej distribučnej siete Správy železníc. Ak spotreba v objekte v budúcnosti porastie, bude možné montážou ďalších panelov zvyšovať aj výkon elektrárne.

Ešte pred samotnou inštaláciou súčasti elektrárne bolo potrebné vykonať statické posúdenie konštrukcie krovu a jeho zosilnenie. K sprevádzkovaniu nového zdroja by podľa predpokladov malo dôjsť do konca tohto decembra.

Pilotný projekt zároveň poslúži aj na získanie skúseností s aplikáciou fotovoltaiky v dráhovom prostredí, ktorá prináša v porovnaní s bežnými komerčnými elektrárňami určité odlišnosti. Projekt sa napríklad musel vysporiadať s otázkou bludných prúdov na elektrifikovanej trati.

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa www.spravazeleznic.cz
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

Krása a dynamika dreva - to je jedinečná tvorba drevených sôch od maďarského umelca

Krása a dynamika dreva - to je jedinečná tvorba drevených sôch od maďarského umelca

Zverejnené 19.5. Gábor Miklós Szőke sa preslávil svojimi monumentálnymi sochami zvierat. Jeho úžasné výtvory vznikajú z kusov stavebného dreva a vytvára ich tím sochárov, tesárov a iných profesionálov. ísť na článok

Na jeseň môžete získať dotáciu z Plánu obnovy na zníženie energetickej náročnosti domu

Na jeseň môžete získať dotáciu z Plánu obnovy na zníženie energetickej náročnosti domu

Zverejnené 18.5. Na jeseň tohto roka spustí Ministerstvo životného prostredia SR Plán obnovy. Jeho cieľom je eliminovať vplyv klimatických zmien a neustáleho zvyšovania cien energií na energetickú náročnosť budov. Dotácie až do výšky 60 % môžu žiadatelia získať aj… ísť na článok

Ako na inštaláciu sadrokartónu

Ako na inštaláciu sadrokartónu

Zverejnené 17.5. V súčasnosti sú sadrokartónové dosky jedným z najvhodnejších a najrýchlejších riešení suchej výstavby. Dajú sa využiť ako pri rekonštrukciách, tak aj pri novostavbách. Odborník vám poradí, ako na ich jednoduché a správnu inštaláciu. ísť na článok

reklama