HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 24.5.

V meste byt, na dedine chata – ide to aj bez veľkých investícii

Zverejnené: 12. 12. 2021

Majitelia tejto sympatickej chaty, ukrytej v záhradkárskej kolónii, trvalo žijú v byte v Plzni. Najprv si kúpili záhradu v neďalekej obci a zapáčilo sa im tráviť tu víkendy a voľné chvíle, no čím ďalej častejšie sa im nechcelo vracať do mesta. Preto sa rozhodli postaviť murovanú chatu, ktorá im bude slúžiť ako malé, ale pohodlné rekreačné sídlo. Nechceli sa zaviazať k hypotéke a dlhému splácaniu – preto stavali svojpomocne. Po pár večeroch hľadania na internete a prečítaní diskusií mali jasno – stavať sa bude z Ytongu.

Svojpomocné stavanie je nielen v Česku známy fenomén, ktorý sa teší desiatky rokov obľube. Je to tak z mnohých dôvodov – v prípade rekreačného objektu to môže byť spojené aj s túžbou odreagovať sa od štandardného zamestnania a venovať sa činnosti, ktorá majiteľovi prináša uspokojenie a radosť. V tomto prípade pre svojpomoc hovoril aj rozpočet – majitelia sa nechceli na dlhé roky zaviazať k hypotéke. Ak by si chatu nechali stavať, odhad nákladov bol o mnoho tisíc eur vyšší. No so svojpomocným stavaním sa s nákladmi vošli do ani nie 20 000 € a postačil im úver, ktorý budú mať už onedlho splatený.

„Stavba nás bavila, tiež sme chceli mať všetko spoľahlivo spravené a mať kontrolu nad kvalitou práce. Určite tu ale zohrala rolu aj finančná úspora,“ vysvetľuje majiteľ svoje rozhodnutie.

Realizačnú firmu si prizvali iba na vybudovanie základovej dosky. Ďalšie práce už zvládali sami manželia, s výnimkou pomoci dodávateľa stavebného materiálu, ktorý im pomohol so založením stavby. „Práve preto, aby sme všetko zvládli sami a jednoducho, sme si vybrali Ytong – videl som veľa videí a diskusií na internete, kde bolo zrejmé, že je to jednoduché stavanie. Na založenie stavby sme si objednali Ytong majstra, ale táto služba sa neplatí, pomoc bola zadarmo. Potom sme všetko stavali s manželkou. Ocenili sme, že tvárnice sú ľahké – pozemok je vo svahu a materiál sme museli nosiť v rukách. Za tri víkendy sme mali hrubú stavbu hotovú,“ približuje majiteľ svoje skúsenosti.

Pre výstavbu zvolili tepelnoizolačný rad tvárnic Ytong Lambda YQ, ktorý splnil ich požiadavky na to, že chata bude mať tiež mimoriadne úspornú prevádzku. Chatu majitelia obývajú hlavne v letnej sezóne a cez prázdniny, kedy odtiaľ pohodlne dochádzajú aj do práce, zatiaľ čo deti si tu môžu užívať voľnosť a prírodu. Na víkendy sem však môžu zavítať aj v zime – chatu zariadili elektrickými vykurovacími panelmi a tiež klimatizáciou s tepelným čerpadlom.

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Xella

Tématické odbory

reklama

Nové

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Zverejnené 23.5. Investori kládli dôraz na použitie neškodných prírodných materiálov, teda minimum plastov a ďalších komponentov zaťažujúcich životné prostredie aj zdravie obyvateľov domu. Preto zvolili stavbu domu z tehál HELUZ FAMILY 2in1 a HELUZ FAMILY. ísť na článok

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Zverejnené 20.5. Otvorte okná bez obáv z otravného hmyzu. Komáre alebo osy sa do vášho interiéru nedostanú vďaka sieťam proti hmyzu. Neprenikne nimi totiž ani muška! ísť na článok

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Zverejnené 24.5. Nová strecha rozhodne nie je lacnou záležitosťou a preto by sme nemali jej výber podceniť. Na trhu je dnes možné dostať veľké množstvo strešných krytín. Môžeme vyberať medzi rôznymi materiálmi, tvarmi aj farbami. Poradíme, aké parametre pri kúpe… ísť na článok

reklama