vyhľadávanie
Dnes je 20.7.

V súťaži Brick Award 24 ocenili medzinárodných priekopníkov tehlovej architektúry

Zverejnené: 18. 6. 2024

Medzinárodná cena Brick Award, ktorú v roku 2004 založila spoločnosť Wienerberger na podporu inovácií v tehlovej architektúre, sa vo Viedni udeľovala už po jedenásty raz. Tohtoročná súťaž s celkovým počtom 743 prihlášok z 54 krajín opäť ukázala význam a inovačný potenciál tehlovej architektúry na celom svete. Z vopred vybraných 50 nominovaných projektov vybrala porota víťazov v piatich kategóriách – „Feeling at home“, „Living together“, „Working together“, „Sharing public spaces“ a „Building outside the box“. Porota vybrala tiež celkového víťaza hlavnej ceny, a to na základe kritérií, ako sú estetika, udržateľnosť a inovácie.

Zdroj: Wienerberger

„Architekti dnes čelia hneď niekoľkým veľkým výzvam. Musia vytvárať priestory, ktoré znižujú náš vplyv na planétu a chránia nás pred dôsledkami klimatických zmien, ale zároveň vytvárať cenovo dostupnejšie stavby, keďže náklady na bývanie v posledných rokoch prudko vzrástli. Architekti z toho dôvodu hľadajú nové spôsoby využitia materiálov, čo dokazujú aj tohtoroční víťazi ceny Brick Award. Okrem estetických a konštrukčných kvalít sú ich projekty aj prejavom presne takého inovatívneho ducha, aký si dnešné výzvy vyžadujú. Títo kreatívni architekti našli riešenia, ktoré využívajú obrovský potenciál tehly od úspory zdrojov až po zabudovanie do existujúceho prostredia. Sme hrdí na to, že si týchto priekopníkov môžeme uctiť a podporiť,“ hovorí Heimo Scheuch, generálny riaditeľ spoločnosti Wienerberger.

Víťazi prezentujú potenciál tehlovej architektúry

Cena Brick Award je dotovaná celkovou sumou 27 000 eur, z toho 7 000 eur je určených pre víťaza hlavnej ceny a po 5 000 eur pre víťazov ďalších štyroch kategórií. Hlavnú cenu získalo britské štúdio Níall McLaughlin Architects a ich projekt „International Rugby Experience“, výstavné a eventové centrum v Limericku venované rugby. Ich návrh, prihlásený v kategórii „Sharing public spaces“, čerpá inšpiráciu zo slávnych limerických kostolov a zároveň si zachováva modernú estetiku, vďaka čomu budova zapadá do prostredia a súčasne ho esteticky skrášľuje.

V kategórii „Feeling at home“ zvíťazilo paraguajské štúdio Equipo de Arquitectura, ktorého „Intermediate House“ využíva lokálne vyrábané nepálené murivo z lisovaného ílu, ktoré umožňuje nízkoemisnú reguláciu teploty. Cenu v kategórii „Living together“ získal argentínsky tím Estudio Arqtipo za desať obytných jednotiek umiestnených na úzkom rohovom pozemku, pričom každá jednotka má k dispozícii súkromný vonkajší priestor. V kategórii „Working together“ sa na prvom mieste umiestnili dva spolupracujúce írske ateliéry Grafton Architects a O'Mahony Pike Architects s novým sídlom pre Electricity Supply Board of Ireland, ktorým sa podarilo prepojiť moderné stavebné štandardy s historickou estetikou Dublinu. A cenu za „Building outside the box“ získal spoločný projekt ateliérov HANGHAR zo Španielska a PALMA z Mexika. Pre festival architektúry a dizajnu postavili v úzkom priechode v španielskom meste Logroño dočasnú umeleckú tehlovú konštrukciu s názvom „Types of Spaces“, ktorá návštevníkov prevedie viacerými architektonickými štýlmi.

Porotu tvorilo päť medzinárodne uznávaných architektov:

• Christelle Avenier/Francúzsko, architektka a spoluzakladateľka Avenier Cornejo Architectes
• Christine Conix/ Belgicko, architektka a spoluzakladateľka Conix RDBM Architects
• Ingrid van der Heijden/ Holandsko, architektka a spoluzakladateľka ateliéru CIVIC architects
• Wojciech Malecki/ Poľsko, architekt a zakladateľ Maleccy biuro projektowe
• Boonserm Premthada/ Thajsko, architekt a zakladateľ Bangkok Project Studio

Kniha BRICK 24

Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch vydáva aj teraz spoločnosť Wienerberger v spolupráci s vydavateľstvom Park Books knihu s názvom „BRICK 24“, ktorá sprevádza architektonickú súťaž. Obsahuje 50 projektov, ktoré sa dostali do užšieho výberu vrátane víťazov. Prehľad súčasnej tehlovej architektúry dopĺňa päť esejí od medzinárodných autorov. Kniha kladie dôraz na hlinené stavebné materiály, ktoré sú nadčasové a dokonale sa hodia pre perspektívnu a inovatívnu architektúru.

Ocenenie získalo päť autorských kolektívov, ktoré si Ceny si prevzali v piatich kategóriách:

Feeling at home: rodinné domy, dvojdomy a malé bytové projekty
Living together: bytové domy
Working together: administratívne a industriálne stavby
Sharing public spaces: verejné budovy určené pre vzdelávanie, kultúru a zdravotnú starostlivosť, verejné miesta a projekty infraštruktúry
Building outside the box: inovatívne koncepcie zamerané na cirkulárne stavebné riešenia, energetickú efektívnosť a inovatívne spôsoby využitia tehál

Do aktuálneho ročníka Brick Award 24 prihlásili architekti z 54 krajín sveta celkom 743 projektov. Z množstva kvalitných realizácii vybrala odborná porota do užšieho výberu 50 nominácií. Do finálovej päťdesiatky sa bohužiaľ nedostal žiadny zo slovenských projektov.

Grand Prix a víťaz kategórie Sharing Public Spaces: International Rugby Experience

Ateliér: Níall McLaughlin Architects
Lokalita: Limerick, Ireland
Realizácia: 2019-2022

Víťaz kategórie Living together: M 5605

Ateliér: Estudio Arqtipo
Lokalita: Buenos Aires, Argentína
Realizácia: 2020-2022

Víťaz kategórie Feeling at home: The Intermediate House

Ateliér: Equipo de Arquitectura
Lokalita: Asunción, Paraguaj
Realizácia: 2020-2021

Víťaz kategórie Working together: Electricity Supply Board Headquarters, Ireland

Ateliér: Grafton Architects & O’Mahony Pike
Lokalita: Dublin, Írsko
Realizácia: 2017 - 2022

Víťaz kategórie Building outside the box: Types of Spaces

Ateliéry: HANGHAR + PALMA
Lokalita: Logroño, Španielsko
Realizácia: 2021

O spoločnosti Wienerberger

Wienerberger je najväčším svetovým výrobcom tehliarskych výrobkov (Porotherm, Terca), lídrom na trhu s keramickými strešnými krytinami (Koramic, Tondach) v Európe a popredným výrobcom betónovej dlažby (Semmelrock) v strednej a východnej Európe. Spoločnosť patrí medzi významných európskych dodávateľov potrubných systémov (keramické rúry Steinzeug-Keramo a plastové rúry Pipelife). Wienerberger prevádzkuje 215 výrobných závodov v 28 krajinách. V roku 2021 dosiahla spoločnosť tržby vo výške 4,0 miliardy eur a EBITDA vo výške 671 miliónov eur.

Úspech spoločnosti Wienerberger, ktorá sa môže pochváliť 200-ročnou históriou, sa spája s prírodným stavebným materiálom – tehlou. Dnes však spoločnosť ponúka viac ako tehlu: Wienerberger je medzinárodne obchodovateľná spoločnosť (Vienna Stock Exchange). Ako jediná nadnárodná spoločnosť vyrába všetko potrebné na postavenie hrubej stavby od základov až po strop: od tehál cez obkladové tehly a strešnú krytinu, cez keramické a plastové rúry až po betónovú a keramickú dlažbu.

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív Wienerberger

Tématické odbory

reklama

Nové

Na každom okne záleží

Na každom okne záleží

Zverejnené 20.7. Môže jedno okno ovplyvniť komfort bývania či pracovného prostredia jednotlivca, ale aj životy ľudí v okolí alebo dokonca (tak trochu) aj celú planétu? Belgický výrobca okenných profilov Deceuninck verí, že "Na každom okne záleží". Tradičná značka sa… ísť na článok

Brownfieldy: DELTA mení zanedbané miesta na živé prosperujúce oblasti

Brownfieldy: DELTA mení zanedbané miesta na živé prosperujúce oblasti

Zverejnené 19.7. Konferencia Brownfieldy je miestom pre stretávanie súkromného a verejného sektora nad problematikou revitalizácie nevyužívaných lokalít. Šiesty ročník sa odohral v pondelok 3. júna 2024 v jedinečných priestoroch Automatických mlynov v Pardubiciach.… ísť na článok

Trendy v kúpeľňovom dizajne

Trendy v kúpeľňovom dizajne

Zverejnené 18.7. Kúpeľňový dizajn sa v posledných rokoch vyvinul z čisto funkčných priestorov na luxusné útočiská, ktoré odrážajú osobný štýl a najnovšie trendy. Od nadčasovej elegancie po moderný pôvab – každý dizajn ponúka jedinečné spôsoby, ako premeniť vašu… ísť na článok

reklama