Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 4.10.

Veľkým hitom je umývadlo na pracovnej doske. Ako ho správne pripevniť?

Zverejnené: 12. 8. 2022

Umývadlo umiestnené na doske je v súčasnej dobe veľmi módne a vzhľadu kúpeľne dodá eleganciu. Inštalácie sa netreba obávať, zvládne to trochu zručnejší domáci majster.

Zdroj: Sergey Ryzhov, shutterstock

Ak už máte kúpené umývadlo aj dosku, tak budete potrebovať ešte sifón a ventil, zväzok konopy, sanitárny silikón a tmel, mazivo, príslušenstvo k sprchovým kútom, rohové ventily Schell 1/2" x 3/8", konzoly pre dosku pod umývadlo a spojovací materiál. Z nástrojov si pripravte náradie pre inštalatérov, fixku, meter, pílku na kov, vŕtačku a príklepovú vŕtačku, vrtáky, sadu stranových kľúčov, aku skrutkovač, vodováhu, vytláčaciu pištoľ na kartuše, hladidlo, nože, vykružovák, jamkár a zámočnícke kladivo s magnetom.

Pripevnenie rohového ventilu

Závit na rohových ventiloch je nutné obmotať tesniacim zväzkom konopy a tesnenie potrieť tesniacou pastou. Zdrsnite povrch ventilu pílkou na kov tak, že cez závit niekoľkokrát šikmo prejdete. Do závitu začnite od začiatku namotávať konopu. Najprv ručne a potom pomocou otvoreného kľúča alebo klieští na armatúry naskrutkujte rohové ventily. Akonáhle dosiahnete správnu pozíciu, neotáčajte ich späť, inak závit nebude tesniť. Ak ventil nejde zaskrutkovať do správnej pozície, je treba ho ešte raz vyskrutkovať a potom ho obmotať menším alebo väčším množstvom konopy a opäť zaskrutkovať.

Montáž umývadlovej dosky

Do umývadlovej dosky je potrebné navŕtať otvory na armatúru a odtok. „Najprv si určte polohu umývadla i armatúry a vyznačte si oba otvory. Na vyvŕtanie otvorov si vezmite vhodný vykružovák. Priemery otvorov závisia od priemeru odtoku a armatúry. Bežný priemer otvoru na armatúru je 35 mm a na odtok 45 mm,“ radí Marcela Bínová, odborníčka na kúpeľne v projektových marketoch Hornbach.

Na pripevnenie oboch konzol umývadlovej dosky si fixkou na stenu vyznačte otvory. Na stenu priložte konzoly, vyrovnajte ich pomocou vodováhy a fixkou si vyznačte otvory. Aby vŕtačka nejazdila po obkladoch, môžete si otvory po ich vyznačení opatrne naklepnúť jamkárom a kladivom. „Ďalší variant je prilepiť kúsok krepovej lepiacej pásky a označiť si otvory na nej. Lepiaca páska dokáže tiež zabrániť skĺznutiu vŕtačky. Po vŕtaní je vhodné otvory vysať, aby v nich nezostal žiaden prach,“ vysvetľuje špecialistka. Zastrčte hmoždinky, naskrutkujte obidve konzoly a potom ešte raz vodováhou premerajte konzoly. Skrutky dotiahnite a na hlavičky nasaďte krytky. Po upevnení konzol sa môže začať montovať umývadlová doska. Tú priskrutkujte zospodu cez konzoly do pripravených otvorov. Prechod medzi doskou a stenovými obkladmi vyškárujte sanitárnym silikónom v príslušnej farbe.

Pripevnenie umývadla

V tejto fáze je možné primontovať umývadlo. Nasaďte odtok do odtokového otvoru a priskrutkujte ho. „U umývadiel bez vstavaného prepadu je nutné použiť špeciálny odtok na umývadlá bez prepadu. Na inštalačnú plochu spodnej strany umývadla naneste silikón, nasaďte na dosku a vyrovnajte ho. Zospodu ešte nasaďte sifón,“ upozorňuje odborníčka z Hornbachu. Ak je rúrka príliš dlhá, môžete ju skrátiť pílkou na kov. Sifón zasuňte do tesnenia rúrky, ktorá je pripevnená k stene, a ručne ho priskrutkujte k odtoku. Použite naozaj všetky tesnenia.

Link na podrobný videonávod na montáž umývadla na dosku nájdete na: Ako namontovať umývadlo na dosku

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa 1) redakčne upravené
Foto: Shutterstock, Hornbach

Tématické odbory

reklama

Nové

HELUZ uvádza na trh šikovný komínový komplet HELUZ SMART

HELUZ uvádza na trh šikovný komínový komplet HELUZ SMART

Zverejnené 3.10. Spoločnosť HELUZ už dlhodobo udržuje trend zjednodušovania výstavby. Výsledkom tohto úsilia je aj novinka HELUZ SMART, s ktorou rozširuje ponuku svojich komínových kompletov. Už názov tohto produktu napovedá, že ide o mimoriadne šikovný a praktický… ísť na článok

Jeseň je za oknami. Kedy zazimovať vonkajšie rolety?

Jeseň je za oknami. Kedy zazimovať vonkajšie rolety?

Zverejnené 2.10. Prvé žlté lístie padá na zem a hlavným motívom výzdob sa stávajú tekvice. Jeseň je tu a s ňou prichádzajú aj niektoré povinnosti okolo domu – napríklad zazimovanie vonkajších roliet. ísť na článok

Limity využitia kvalitného kompozitu určuje odvaha investorov a fantázia architektov

Limity využitia kvalitného kompozitu určuje odvaha investorov a fantázia architektov

Zverejnené 1.10. Kompozitné dosky sa dnes najčastejšie uplatňujú v exteriéroch rodinných domov v podobe terás, plotov alebo obkladov stien. Popredný európsky výrobca a dodávateľ dosiek Terafest®, česká spoločnosť WPC – Woodplastic, však registruje stále väčší… ísť na článok

reklama