THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 19.6.

Veterný mlyn Vrchpolí

Zverejnené: 23. 4. 2024

Historický mlyn bol dlhodobo rekonštruovaný, neskôr sa investor rozhodol zbúrať novodobú a nefunkčnú prístavbu, z ktorej zostala zachovaná pivnica a k mlynu pripojiť obytnú stavbu. Rozhodnutie vzišlo aj vďaka už zmiznutej historickej stope – tesne pri mlyne pôvodne stála budova, v ktorej jeho majitelia bývali.

Realizáciu priblížime slovami autorov:

K veternému mlynu, dominante na okraji obce Zbyslavice, sme realizovali novú prístavbu rodinného domu vrátane potrebných sietí a plôch.

Pôdorysom nezvyčajná hviezdicová podoba obytného domu so sedlovými strechami svojou veľkosťou neohrozuje dominantu bielej valcovej hmoty kamenného mlyna, nenarúša ani pohľadové osi, ktoré k nemu smerujú. Rešpektuje izolovanú a osamotenú polohu historickej stavby a tvorí akýsi samostatný ostrovný systém. Medzi výbežkami prístavby sme vytvorili súkromné priestory, čiastočne kryté pred veterným miestom a pohľadmi zvonku. Dom komunikuje s okolím a otvára sa do záhrady a do zelene, svojim kompaktným prevedením v štiepanom šindle sa nenápadne odkazuje na drevo ako základ už zmiznutých stavieb.

Objekt je hybridným ostrovným systémom. Má samostatný zdroj vody, ohrev TÚV solárnymi panelmi, FVE zdroj, ktorý pokrýva spotrebu elektrickej energie mimo časov špičky. Časť dažďovej vody je vsakovaná, časť siahaná do retenčnej nádrže s vsakom prebytkov. V rámci šetrného prístupu k ekológii stavby a jej realizácii boli použité materiály z rušených prvkov stavby, využívané miestne firmy s krátkou dojazdovou vzdialenosťou, kamenné dlažby boli zasa z vyťaženého materiálu na mieste stavby.

Prístavba bola realizovaná ako murovaná prízemná stavba na monolitických základoch a pätkách s použitím tvárnic strateného debnenia. Ponechaný suterén bol sanovaný a novo zastropený. Nosné konštrukcie sú kombináciou murovaného keramického muriva so ŽB vencami s čiastočnou nosnou oceľovou rámovou konštrukciou, doplnenou drevenými fošnovými stropmi spriahnutými s konštrukciou jednoduchého sedlového krovu. Strechu dopĺňajú ploché jednoplášťové strechy.

Obvodové konštrukcie a podlaha sú doplnené tepelnými izoláciami na báze EPS – PUR a minerálnej vaty, doplnené hydroizolačnými vrstvami. Fasáda má prevetrávanú konštrukciu s vonkajším obkladom štiepaným smrekovcovým šindľom. Sedlové strechy majú viacvrstvové prevetrávané skladby s krytinou opäť tvorenou štiepaným smrekovcovým šindľom. Výplne fasádnych otvorov tvoria drevohliníkové okná a dvere s tepelne-izolačným sklom, niektoré fasádne prvky sú lemované antracitovými plechmi.

Vnútorné povrchy sú v jednoduchej kombinácii obkladových dosiek z preglejky a betónovej hladenej podlahy s vykurovaním. Atypické sú iba sociálne prevádzky so stierkovými vrstvami. Zapojením vnútorných priestorov pôvodného mlyna do celkového obytného a užívateľského priestoru umožňuje, podľa potreby a nálady, meniť pocit z bývania – moderného, čistého, úsporného s jednoduchými materiálmi, ako aj tradičného upokojujúceho pocitu z masívnych omietaných múrov a pevnej historickej stavby.

Autor: PROJEKTSTUDIO | David Kotek [DAD], Pavel Nitra
Adresa: Vrchpolí 509, Zbyslavice-Klimkovice, Česká republika
Projekt: 2015-16
Realizácia: 2017-18
Úžitková plocha: 173 m²
Zastavaná plocha: 157 m²
Plocha pozemku: 1500 m²
Obostavaný priestor: 820 m³
Autor pôvodného mlyna: Johann Beier a Carl Ulrich, 1869
Ocenenie: Zvláštna cena poroty v súťaži Stavba roku 2019

Viac info na: https://www.projektstudio.cz/

Čítajte tiež:

Autor: PROJEKTSTUDIO
Foto: Jakub Zdechovan

Tématické odbory

reklama

Nové

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Zverejnené 14.6. Ruukki Construction, súčasť spoločnosti SSAB, podpísala zmluvu s cestovnou kanceláriou Experience Pyhä Oy na dodávku striech Ruukki® Classic LowCarbon vyrobených z ocele SSAB Fossil-free™ pre ekologickú dovolenkovú destináciu investičnej spoločnosti… ísť na článok

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Zverejnené 13.6. Ak chystáte hrubú stavbu rodinného domu, môže vás tento text obohatiť, inšpirovať a dobre nasmerovať. Váš budúci dom nie je len strecha nad obvodovými stenami a oknami. Je to organizmus, ktorý už v „plienkach“, tj. pred zahájením výstavby, žije s… ísť na článok

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zverejnené 19.6. Či už sa tento rok chystáte navštíviť Medzinárodný filmový festival, ktorý sa koná od 28. júna do 6. júla, alebo sa chcete do Karlových Varov pozrieť mimo hlavnej návštevníckej sezóny, máme pre vás zoznam architektonických skvostov, ktoré by ste pri… ísť na článok

reklama