HELUZ NA MAX: Stavajte s nami a užívajte si výhody od našich partnerov
vyhľadávanie
Dnes je 25.9.

Vonkajšia tieniaca technika – benefit pre dom

Zverejnené: 17. 4. 2023

Inštalácia tieniacej techniky do rodinných domov je čoraz častejšia a prax ukazuje, že sa bez nej moderné domy už ani nezaobídu. Vykurovanie a chladenie sú zodpovedné za 80 % spotreby energie v obytných budovách.

Cieľom EÚ je znížiť spotrebu energie na vykurovanie a chladenie o 18 % do roku 2030. Ak by sa len 75 % okien vybavilo dynamickou vonkajšou tieniacou technikou, potenciálna úspora energie na vykurovanie a chladenie by mohla dosiahnuť až 19 %.

Je potrebné tiež podotknúť, že dynamická vonkajšia tieniaca technika je vysokoúčinnou a udržateľnou technológiou, ktorá počas výrobného procesu ponúka riešenia generujúce omnoho menej emisií uhlíka.

Štúdia Technickej univerzity Graz ukázala, že teplota izby s automatickým tienením a vetraním zostáva nižšia než pri úplnom tienení bez vetrania. Teplotný rozdiel sa môže vyšplhať až na 9 °C.

Automatické tienenie môže navyše znížiť prenikanie slnečného žiarenia až o 80 %, čím v letných mesiacoch predchádza nežiaducemu prehrievaniu izieb. Uplatnenie však nájde aj v zimných mesiacoch, počas ktorých na oknách a čoraz častejšie realizovaných presklených stenách vytvára tepelný štít, čím znižuje ich ochladzovanie.

Podľa štúdie ES-SO (organizácie zastrešujúcej profesijné združenia tieniacej techniky najmä v členských štátoch EÚ) môže tieniaca technika zabezpečiť úsporu energie až 22 % a znížiť emisie CO2 v budovách v Európe o 137 Mt ročne.

Jedným z možných riešení je už počas stavby použiť preklad HELUZ FAMILY 3in1 nosný, v ktorom sa po odstránení polystyrénových dielov dá jednoducho vytvoriť priestor na inštaláciu konkrétneho typu tienenia a ktorého výhodou je rýchla montáž v rámci hrubej stavby.

Preklad je vybavený pevnou tepelnou izoláciou, ktorá spĺňa parametre aj pre pasívne domy. Na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností používame grafitový polystyrén.

Preklad HELUZ FAMILY 3in1 nosný s integrovanou pevnou, ale aj vyberateľnou tepelnou izoláciou je určený pre jednovrstvové murivo z tepelnoizolačných tehál HELUZ FAMILY a HELUZ FAMILY 2in1. Preklad zabezpečuje najvyššiu mieru tepelnej izolácie vďaka tomu, že jeho časti možno vybrať, čím sa dá vytvoriť priestor na montáž roliet, žalúzií alebo screenových roliet.

Ak ale v čase výstavby ešte nevieme, aký druh tieniacej techniky použijeme, môžeme všetku izoláciu v preklade ponechať a rozhodnúť sa neskôr. Stavebník vďaka tomu nie je obmedzený a na celý dom môže použiť jeden typ nosného prekladu, a to aj na okná, na ktorých sa nepočíta s tieniacou technikou.

Preklad umožňuje jednoduché navrhovanie v rámci výškových modulov systému HELUZ. V porovnaní s prvou generáciou prekladov HELUZ má dobrú nosnosť, vysokú požiarnu odolnosť a lepšiu tepelnú izoláciu. Vďaka optimalizovanej geometrii má preklad popri veľmi dobrej nosnosti aj nadštandardné tepelnoizolačné vlastnosti.Pri základnej variante prekladu sú hodnoty koeficientu prechodu tepla rovné vlastnostiam muriva z tepelnoizolačných tehál HELUZ FAMILY. Pri šírke prekladu 50 mm je hodnota U = 0,13 W/m².K. Preklad možno použiť aj pri murive z tehál HELUZ FAMILY (U = 0,14 W/m².K), ako aj HELUZ FAMILY 2in1 (U = 0,11 W/m².K). Zlepšili sme aj tepelnú väzbu v mieste napojenia okna na preklad.

Montáž prekladu do muriva je rýchla a jednoduchá. V priebehu niekoľkých hodín je preklad možné namontovať na celý dom. Montáž tieniacej techniky do vytvoreného priestoru je jednoduchá a priestor ostane ľahko prístupný. Samotnú inštaláciu je možné realizovať kedykoľvek, aj po dokončení vonkajších omietok.

Vďaka tomu, že sú polystyrénové bloky zrezané pod daným uhlom, sa dajú ľahko odstrániť, vytvoriť tak potrebný priestor a jednotlivé časti vrátiť do prekladu a upevniť plastovými hrotmi. Takýmto spôsobom sa maximalizujú jeho tepelnoizolačné vlastnosti.

Viac na: www.zmysluplnycelok.sk

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy HELUZ
reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama