THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 2.7.

Vrbatova búda – staronový svet na úpätí krkonošských hôr

Zverejnené: 16. 5. 2022

Na horskom hrebeni, na krkonošskom Zlatom návrší, tristo metrov od kamennej mohyly s pamätnou doskou pripomínajúcou dve mužské mená, sa nachádza takzvaná Vrbatova búda. Nesie odkaz a meno pretekára pochádzajúceho z Mříčnej v Libereckom kraji, Václava Vrbatu, ktorý tu vtedy v snahe zachrániť svojho priateľa nešťastne umrzol.

Mohylu s pamätnou doskou nechali k pamiatke majstrov lyžiarov Bohumila Hanča a Václava Vrbatu, ktorí na tomto mieste v marci 1913 počas medzinárodného bežeckého závodu na 50 kilometrov tragicky zahynuli, vybudovať niekoľko rokov po smutnej udalosti Český krkonošský spolok SKI z Jilemnice a Český SKI klub z Hradca Králové.

Pôvodným zámerom Vrbatovej búdy bolo ústredie Horskej služby. Tá tu však nikdy nesídlila a budova čoskoro prešla pod prevádzku Interhotelov Krkonoše. Desiatky rokov plnila búda svoj nový účel a bez valnej údržby, sužovaná drsnými vysokohorskými podmienkami si zachovala svoj pevný prirodzený ráz. V roku 2007 sa nový majiteľ, Martin Wichterle, rozhodol zveriť jej rekonštrukciu a rozšírenie ateliéru IXA architekta Tomáša Hradečného. Popri nutných sanáciách a výmene technológií bolo potrebné tiež navýšiť komfort pre návštevníkov a prevádzkovateľov – objekt vo finálnej podobe tak zahŕňa reštauráciu, bufet, ubytovacie priestory aj verejné toalety.

Reštaurácia vo Vrbatovej búde
Reštaurácia vo Vrbatovej búde

Vo výške 1400 m n. m. sa návrh jej rekonštrukcie a prístavby musel vysporiadať s mimoriadnymi klimatickými podmienkami a súčasne prísnymi požiadavkami ochrany prírody zo strany Správy KRNAP. Jedným z požiadaviek majiteľa bola zachovanie pôvodnej búdy, boli však odstránené nefunkčné prístavby a priečky. Originálna búda je tak akoby vložená do pomyselného betónového puzdra. Výsledkom je symbióza pôvodnej stavby s kontrastnou železobetónovou hmotou inšpirovanou neďalekými bunkrami hraničného opevnenia. Toto spojenie, nech by sa mohlo zdať ako zlučovanie nezlúčiteľného vytvára staronový svet, celkom súčasný a moderný čo sa týka funkčnosti, avšak hrdo sa hlásiaci ku svojej histórii a ku koreňom.

Drevo, plech aj betón

Materiály kraľujúce novej Vrbatovej búde sú smrekovcové drevo v priestoroch reštaurácie, bufetu, na vonkajšom obklade podkrovia a vyhliadkovej terase, ďalej potom nerezový plech na toaletách a pohľadový betón EASYCRETE s odtlačkom tesárskeho debnenia, ktorý sa vďaka zvolenej sendvičovej konštrukcii prepisuje aj v interiéri. Práve betónová časť najvýraznejšie dokresľuje horský charakter a vzdáva česť pohraničným bunkrom, ktoré bez údržby prežívajú už 80 rokov.

Na rekonštrukciu a dostavbu Vrbatovej búdy bolo dodaných celkom 216 m³ betónu. Stavba sa nachádza v prvej zóne Krkonošského národného parku a dodávky betónu tu prebiehali iba od júna do októbra 2014. Betón sa na stavbu vozil z betonárne Vrchlabí, patriacej spoločnosti TBG Východné Čechy, ktorá je súčasťou skupiny Českomoravský betón. „Vysokohorské veľmi premenlivé počasie, vzdialenosť 31 kilometrov a výškové prevýšenie 925 metrov medzi betonárňou a stavbou vyžadovali profesionálny prístup pri plánovaní i samotnej realizácii dodávok materiálu,“ vypočítava špecifické podmienky projektu vedúci betonárne Petr Binko. „Všetka betonáž bola ale po celú dobu výstavby šetrná k prírode a vjazd techniky na stavbu bol obmedzený na minimálnu dobu, ktorú vyžadovala rekonštrukcia,“ dodáva.

Priestory bufetu.
Priestory bufetu.

Oceňované riešenie

Práce vo vysokohorských podmienkach môžu prebiehať len pár mesiacov v roku, a preto trvalo dokončenie stavby niekoľko rokov. Veľa prvkov vyžadovalo špecifické riešenia. Kvôli nižšej úrovni základovej škáry prístavby oproti existujúcemu objektu búdy bolo potrebné podmurovať základy a vykonať zvislé izolácie, ďalej sú tú zasklievacie rámy vkladané do debnenia, pásy penového skla na prerušenie tepelných mostov v nosnej konštrukcii alebo pružný izolačný pás v prechode medzi kamennou stenou búdy a pôchodznou strechou prístavby. Ateliér IXA bol za riešenie Vrbatovej búdy nominovaný do prestížnej medzinárodnej súťaže Mies van der Rohe Award 2017.

Rekonštrukcia vdýchla Vrbatovej búde celkom nový život a tá sa teraz môže pochváliť niekoľkými tisíckami návštevníkov ročne. Tí sa môžu pokochať nezameniteľnými výhľadmi z priestrannej terasy, pochutnať si v prízemnej reštaurácii či zahriať sa hrnčekom vareného vína v bufete v suteréne. A môžno si niektorý z nich spomenie aj na Bohumila Hanče a Václava Vrbatu…

Súvsiace články:

Autor: skupina Českomoravský Beton
Foto: Benedikt Markel
reklama

Nové

Tohtoročné leto zvládnete vďaka vonkajším žalúziám bez klimatizácie!

Tohtoročné leto zvládnete vďaka vonkajším žalúziám bez klimatizácie!

Aktualizované 1.7. Tešíte sa na prvé letné lúče, ale zároveň sa obávate, že sa z vášho domova opäť stane neznesiteľný skleník? Prehrievaniu interiérov je možné jednoducho zabrániť inštaláciou vonkajších žalúzií, ktoré vás ochránia pred nežiaducim teplom a zároveň… ísť na článok

SmetaNová sála: nová éra Smetanovej Litomyšle pod taktovkou Josefa Pleskota

SmetaNová sála: nová éra Smetanovej Litomyšle pod taktovkou Josefa Pleskota

Zverejnené 27.6. Usporiadatelia festivalu Smetanova Litomyšl urobili zásadný krok. Na druhom zámockom nádvorí Štátneho zámku Litomyšl vyrastie unikátna mobilná operná a koncertná sála. Projekt, ktorý navrhol renomovaný architekt Josef Pleskot, prinesie modernú scénu… ísť na článok

Ako svojpomocne vyčistiť fasádu? Vieme čo funguje na omietku, drevo aj obklad

Ako svojpomocne vyčistiť fasádu? Vieme čo funguje na omietku, drevo aj obklad

Zverejnené 30.6. Môžete mať krásny dom, ale ak je jeho fasáda zašednutá, fľakatá alebo zarastená machom, kazí to celkový dojem viac, než si možno myslíte. Možno vás hneď napadne, že na takéto čistenie je potrebné volať odborníkov - lenže veľa vecí zvládnete aj sami.… ísť na článok

reklama