Xella.sk: výrobca stavebného materiálu Ytong
vyhľadávanie
Dnes je 30.4.

Vyberáme stavebný pozemok

Zverejnené: 19. 10. 2020

Bývanie v dome s vlastnou záhradou si vzhľadom na udalosti posledných mesiacov získava stále nových priaznivcov. Súkromný vonkajší priestor totiž umožňuje tráviť voľný čas v zeleni aj počas karantény. Pre mnoho Čechov je však vidina takého vlastného bývania aspoň zatiaľ vzdialená, situácia na trhu s pozemkami sa navyše vplyvom nedostatočnej ponuky v oblasti zasieťovaných parciel za posledné roky ešte zhoršuje. Ak zľavíte zo svojich nárokov a dáte šancu aj "menej vybaveným" pozemkom, zistíte, že tiež prinášajú svoje výhody.

Foto: DifferR, Shutterstock

Už pred krízou pritom z výskumu vyplývalo, že najspokojnejší sú ľudia bývajúci vo vlastnom rodinnom dome (72%), prípadne vlastnom byte (60%), oproti ľuďom v prenájmoch (32%).

Pri výbere pozemku by sme mali zohľadniť aj ďalšie faktory, ako je občianska vybavenosť, dostupnosť, umiestnenie (v satelitnej zástavbe, blízkosti prírody a pod.) či vecné bremená. Čakať na priaznivejšie ceny sa však podľa odborníkov príliš neoplatí, minimálne v najbližších mesiacoch. V posledných rokoch bol dopyt po pozemkoch enormný, pričom ani teraz, napriek tomu, že je hospodárstvo v kríze, nemožno očakávať zmenu.

Rovina či svah?

Rovinný pozemok predstavuje v mnohých prípadoch najjednoduchší variant. Neobmedzuje majiteľa pri stavbe, nevyžaduje veľké terénne úpravy. Stavba na rovinnej ploche má ale aj svoje úskalia -⁠ je vystavovaná rozmanitým vonkajším vplyvom a nie je výnimkou, že sa po prívalovom daždi ocitne v jazere vody. Na rozdiel od svahovitého pozemku, nie je rovinný pozemok vhodný ani v prípade ílového podložia.

Naopak, dom v miernom svahu umožní výhľady do okolia, optimálny je pritom pozemok orientovaný na juh. Žiarivým príkladom toho, ako sa môže dom vo svahu vydariť, je tento projekt pri Zlíne. Je potrebné len počítať s tým, že výdavky na riešenie stavby vo svahu budú vždy vyššie ako založenie podlahy domu pár centimetrov nad úrovňou terénu. Realizácia sa tak stáva celkovo finančne nákladnejšia. Avšak miesto, kde má váš vysnívaný dom stáť, by ste mali vyberať aj srdcom. Intuícia vám poradí, či výhľady alebo napríklad okolie domu stoja za investíciu.

Aj pozemok vo svahu má svoje pozitívne stránky. foto: Mike Pellinni, Shutterstock
Aj pozemok vo svahu má svoje pozitívne stránky. foto: Mike Pellinni, Shutterstock

Nezasieťovaný pozemok?

Ak je to možné, vždy hľadajte pre stavbu domu pozemok s pripojením na inžinierske siete. Pripravený pozemok znamená ľahkú a rýchlu realizáciu. Takých je ale málo, čo významne zvyšuje ich cenu. Na druhú stranu, parcela bez prívodu elektriny a vody so sebou prináša nielen pridané náklady, ale aj časový posun.

V dnešnej dobe však vďaka moderným technologickým riešeniam existuje množstvo alternatív, ktoré môžu dom urobiť nezávislým na verejných inžinierskych sieťach.

Ani na samote pri lese sa dnes nemusíte zriekať technologických výdobytkov modernej doby. Aj bez dostupnosti verejných distribučných sietí možno mať v dome zavedenú elektrinu a vodu. Foto: NetVideo, Shutterstock
Ani na samote pri lese sa dnes nemusíte zriekať technologických výdobytkov modernej doby. Aj bez dostupnosti verejných distribučných sietí možno mať v dome zavedenú elektrinu a vodu. Foto: NetVideo, Shutterstock

Verejná prípojka či sebestačný dom?

V prípade elektriny väčšinou stačí osloviť miestneho dodávateľa elektriny, ktorý po zaplatení správneho poplatku všetko vyrieši a spracuje projekt vrátane realizácie. Elektrinu možno priviesť na väčšinu pozemkov, kde je povolené realizovať stavbu. Ideálny je pritom pozemok vzdialený maximálne 50 metrov od elektrickej prípojky. Možno sa tomu tiež vyhnúť a realizovať napríklad plne ostrovný fotovoltaický systém s batériovým úložiskom a zariadiť si tak bývanie v sebestačnom dome (ako napríklad rodina Genzerova tu).

Pri napojení vodovodu a kanalizácie existuje viac možností. Môžete sa nechať na vlastné náklady pripojiť na miestnu kanalizáciu a vodovod, prípadne uvažovať o čističke odpadových vôd, septiku alebo nádrži pri vodovode -⁠ všetky možnosti si ale radšej zistite dopredu. Výhodou domácich čistiarní je ich účinnosť, ktorá je vyššia ako 97%. Prečistenú vodu potom môžete využiť napríklad na polievanie záhrady. O niečo nákladnejšie môže byť použitie takzvanej šedej vody na splachovanie. Tu sa vám ale investícia vráti v podobe ušetrených peňazí za stočné.

Na pozemku si môžete tiež nechať urobiť vrt. Hĺbka býva zvyčajne aspoň 15 metrov a jeho cena sa odvíja od skladby vŕtanej horniny. Nákladné býva predovšetkým vŕtanie v íle a piesku. Prevažná väčšina hĺbkových vrtov má kvalitnú vodu, pričom hodnota tejto komodity permanentne rastie, čím pridáva na hodnote domu. Nevýhodou je, že prevažne z vrtov čerpáte tvrdú vodu a zároveň zhruba 3% vrtov majú problém s vysokým obsahom mangánu. Rizikom môže byť tiež nedostatok vody (vrt je potrebné realizovať na dostatočne výdatnom prameni), rovnako ako dlhá čas vybavenia povolení (až 6 mesiacov či viac).

Práve čas je veličinou, ktorá je pri hľadaní pozemku úplne kľúčová, či už vyberáte medzi zasieťovaným, alebo nezasieťovanými. Aj napriek veľkému dopytu je však na mieste sa príliš neunáhliť a všetko si vždy starostlivo skontrolovať už pred podpisom rezervačnej zmluvy.

1) prepis tlačovej správy www.commlab.cz

Autor: Kolektív autorov
Foto: Shutterstock

Tématické odbory

reklama

Nové

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Zverejnené 25.4. Postaviť dom je pre väčšinu z nás veľký životný krok, ktorý sa málokedy opakuje. Často počujeme „staviam raz v živote“, ale čo keď sa pri realizácii zabudne na kľúčové detaily? Alebo sa ušetrí na nevhodnom mieste? Presne na také situácie reaguje… ísť na článok

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Zverejnené 24.4. Veľkoformátové tvárnice Silka Tempo a Ytong Jumbo sú obľúbené predovšetkým v bytovej výstavbe. Výrazne zjednodušiť hrubú stavbu však dokážu aj stavebníkovi amatérovi, o čom sa presvedčil aj pán Ján s rodinou, ktorý sa rozhodol postaviť svojpomocne… ísť na článok

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Zverejnené 30.4. Trendy sa netýkajú len nábytku alebo farieb stien, ale podliehajú ním aj schodiská, ktoré už dávno nie sú len obyčajným spojovacím prvkom medzi poschodiami. Dnes dokážu oživiť interiér, dodať mu jedinečný štýl a stať sa jeho výraznou dominantou. Aké… ísť na článok

reklama