YTONG - Kompletné stavebné riešenie od pivnice po strechu
vyhľadávanie
Dnes je 21.1.

Vyberáte nové okná do domu? Zaujímajte sa o vodotesnosť

Zverejnené: 10. 12. 2019

Nepredvídateľné počasie dokáže okná aj dvere v našich domoch starostlivo otestovať. Aby sa nimi dažďová voda nedostala do domu, musia mať najvyššiu triedu vodotesnosti. Aké parametre na ňu majú vplyv?

Pri výbere okien si najčastejšie všímame materiálu, z ktorého sú vyrobené, farby alebo funkčnosti (napríklad výklopné, balkónové atď.). Nemenej dôležité je však pred ich nákupom zistiť, či sa vybraná konštrukcia vyznačuje stanovenou odolnosťou proti zaťaženiu vetrom a zabráni tak zatekaniu dažďovej vody, ktorá by mohla zničiť napríklad drevenú podlahu alebo stenu pod oknom.

Okná v systéme MB-86 majú triedu tesnosti proti dažďovej vode E 1500
Okná v systéme MB-86 majú triedu tesnosti proti dažďovej vode E 1500

Rozhodujúci vplyv na tesnosť okien má predovšetkým kvalita a presnosť ich vykonania. Ďalej treba spomenúť druh použitých komponentov, akými sú tesnenia alebo kovania a v neposlednom rade aj samotný spôsob montáže kovania. Dôležitým hľadiskom je tiež tuhosť výrobku - čím lepšie bude okno vystužené, tým vyššia bude jeho tesnosť. Aby sme sa dozvedeli, či sa okno v nepriaznivých atmosférických podmienkach osvedčí, musíme zistiť, akú má triedu vodotesnosti.

MB-86 vhodné aj do záplavových území

Jedným z riešení dostupných na trhu, sú okná v systéme MB-86, ktoré majú najvyššiu triedu tesnosti proti dažďovej vode E 1500 podľa normy PN-EN 12208: 2001. Symbolom "E" s hodnotou tlaku, ktorá je za ním uvedená, sú označené konštrukcie, ktoré majú odolnosť vyššiu, než predpokladá klasifikácia v norme a teda vynikajúce parametre v rozsahu vodotesnosti. Systémový parameter MB-86 garantuje, že okná vystavené pôsobeniu tlaku 1500 Pa (čo zodpovedá tlaku vetra vanúcemu rýchlosťou asi 176 km / h) vydržia tesniť minimálne päť minút.

"Počas projektovania systému MB-86 sa inžinieri Aluprof snažili dosiahnuť čo najlepšie parametre vodotesnosti, čo sa v praxi prejavilo na tesnosti okien pri prudkej búrke s výdatným dažďom, alebo dokonca povodni. Naše predpoklady potvrdila povodňová skúška uskutočnená v Centre lodnej techniky v Gdansku, kedy si vitrína systému MB-86 SI udržala tesnosť proti stojatej vode s výškou viac ako jeden meter," hovorí Zbigniew Poraj, riaditeľ objektového predaja Aluprof.

Skúšaná vitrína bola zostavená zo súčastí systému Aluprof MB-86 SI. Namontovaná bola pomocou oceľových konzolí do skúšobnej komory uskutočnenej z betónových blokov vystužených oceľovou konštrukciou. Výplň tvorilo dvojkomorové sklo so špeciálnym vodeodolným tesnením. Skúška vykonaná pod dohľadom odborníkov spočívala v zaliatí skúšanej konštrukcie do výšky 1055 mm (merané zospodu konštrukcie) a v meraní množstva vody pretekajúcej konštrukciou na druhej strane po 6-tich hodinách expozície. Skúška potvrdila vynikajúce parametre vitríny systému MB-86 SI v rozsahu vodotesnosti. Použitie okien tohto typu sa odporúča v objektoch, ktoré sa nachádzajú v záplavovej oblasti.

Rozhodujúci vplyv na tesnosť okien má predovšetkým kvalita a presnosť ich vykonania
Rozhodujúci vplyv na tesnosť okien má predovšetkým kvalita a presnosť ich vykonania

Dom pripravený na búrku

Nielenže sa systém MB-86 vyznačuje vysokou triedou vodotesnosti, ale predovšetkým je, vzhľadom k zvýšeným izolačným vlastnostiam, (pre MB-86 SI je to od 0,92 W / [m2K]) odporúčaný pre energeticky úspornú výstavbu. Systém používaný vo vonkajších prvkoch architektonickej zástavby zlepší vďaka dosahovaným parametrom energetickú efektivitu budovy. MB-86 je odpoveďou nielen na trendy udržateľnej výstavby, ale aj dizajnu. Vďaka vysokej pevnosti profilov je možné vyrábať konštrukcie s veľkými rozmermi a hmotnosťou, napríklad panoramatické balkónové okná, ktoré vytvárajú dojem ničím neobmedzeného priestoru.

Stojí za to spomenúť, že okná v systéme MB-86 majú tiež najvyššiu, 4. triedu priepustnosti vzduchu. To je dôležité najmä pri vykonávaní skúšky vzduchotesnosti budovy, ktorá je základom pre vydanie certifikátov o energetickej úspornosti a pasivite. Ale o tom až niekedy nabudúce.

Súvisiace články:

Funkcie a vlastnosti okien

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy Aluprof

Tématické odbory

reklama

Nové

Viac času v prírode by rado trávilo až 95 % Slovákov

Viac času v prírode by rado trávilo až 95 % Slovákov

Zverejnené 18.1. Súčasné trendy v životnom štýle upozorňujú na to, že čas strávený v prírode prospieva zdraviu. Nielen fyzickému, ale aj psychickému. Práve teraz v zimnom období čoraz viac ľudí pociťuje nedostatok denného svetla a čerstvého vzduchu. ísť na článok

Architektúra a dizajn dopravných terminálov

Architektúra a dizajn dopravných terminálov

Zverejnené 15.1. S výstavbou moderných, mnohokrát až futuristických dopravných terminálov sa doslova roztrhlo vrece a po celom svete vznikajú ohromujúce stavby tohto typu. Dôraz je pritom kladený nielen na vonkajší efekt, ale tiež na interiéry, ktorými cestujúci… ísť na článok

Zlatá strecha na ostrovnej hale v Lindau

Zlatá strecha na ostrovnej hale v Lindau

Zverejnené 20.1. Mimoriadna poloha Ostrovnej haly a predovšetkým jej veľkolepá funkcia, ktorú plní, ju predurčili k rekonštrukcii, ktorej výsledok dnes oslňuje a prekvapuje. Unikátny objekt, kde sa okrem iného stretávajú aj nositelia Nobelovej ceny, bol obdarený… ísť na článok

reklama