VELUX - Nový Štandard Plus so zasklením 64
vyhľadávanie
Dnes je 22.1.

Zdravé vnútorné prostredie v modernej škole

Zverejnené: 18. 11. 2020

V obci Psáry na západe Prahy bolo vybudované nové školské zariadenie, ktoré má okrem svojej výukovej funkcie plniť aj funkciu miestneho multifunkčného komunitného centra. Ide o súbor objektov v pasívnom energetickom štandarde. Podoba stavby stvárnená štúdiom SOA architekti získala už niekoľkonásobné ocenenie. Budovy sú vybavené moderným technologickým zariadením v podobe tepelných čerpadiel či systému riadeného vetrania s rekuperáciou, v maximálnej možnej miere je tu využitá dažďová voda... Interiéry sú optimálne presvetlené, čomu napomáhajú okrem iného aj okná umiestnené v sedlových strechách.

Foto: Marek Ondráček

Konštrukcia budov školy Amos určenej primárne pre celkom 130 žiakov pozostáva z monolitického železobetónového skeletu so skrytými prievlakmi. Centrálny objekt A má stropy tvorené lepenými drevenými väzníkmi, ktoré sú zvnútra priznané. Sedlové strechy sú riešené pomocou oceľových rámov. Výplne obvodových stien a vnútorné akustické priečky sú realizované z vápennopieskových blokov.

Účinné technologické vybavenie

Objekt je vykurovaný tepelnými čerpadlami, napojenými do akumulačných nádrží s vnorenými zásobníkmi TÚV. Sekundárnym zdrojom tepla sú kondenzačné plynové kotly. V podlahách je inštalované podlahové teplovodné vykurovanie doplnené o radiátory v učebniach. Riadenie vykurovacieho systému zabezpečuje jednotka MaR v spojení s vnútornými aj vonkajšími snímačmi teploty. Zdravé vnútorné prostredie, konkrétne pravidelná výmena vzduchu, je garantovaná vďaka inštalovanému systému rovnotlakového riadeného vetrania s pasívnou rekuperáciou tepla s účinnosťou 77%, ktorého prevádzka sa odvíja od hodnôt nameraného CO2 v učebniach. V objekte je inštalovaný aj systém zberu dažďovej vody, ktorá je využívaná na splachovanie toaliet.

Foto: archív SOA architekti
Foto: archív SOA architekti

Svetlo

Strecha objektu je sedlová a vybavená oceľovou plechovou krytinou. Veľmi dôležitú úlohu zohráva obzvlášť v školských zariadeniach ako je toto aj vhodne zvolený systém prístupu prirodzeného svetla, ktorého dostatočné množstvo je tu okrem štandardných fasádnych okien podporené sústavou strešných svetlíkov a okien. Fixné zasklenie s trojsklom vyrobené na zákazku spoločnosťou Solara (s koeficientom prestupu tepla o hodnote Ug = 0,6 W / m2K) je do sedlovej strechy uchytené v rámoch z borovicového masívu. Interiér je tak počas celého dňa optimálne presvetlený.

Foto: Marek Ondráček
Foto: Marek Ondráček

Dispozícia

Dispozične sú budovy školy v celkovej úžitkovej ploche 8300 metrov štvorcových navrhnuté tak, aby boli opticky jasne vymedzené jednotlivé zóny s plynulými prechodmi. Priestor vstupnej haly napríklad voľne prechádza do dvojpodlažnej jedálne, ktorá je považovaná za akýsi ústredný priestor, srdce školy a na ktorú nadväzuje vonkajšia terasa. Okrem klasických či špeciálnych učební a družiny je jednou z prevádzkových úsekov telovýchovná zóna, pričom jedna z telocviční je usporiadaná tak, aby mohla byť pomocou mobilného pódiového systému prebudovaná na kultúrne zázemie s javiskom.

Foto: Marek Ondráček
Foto: Marek Ondráček

Dôležitou základňou žiakov je aj vonkajšie átrium určené či už pre športové, tak rekreačné aktivity. Žiaci školy môžu navštevovať tiež multimediálne laboratórium s nahrávacím štúdiom, počítačovú učebňu či knižnicu. Dizajn jednotlivých častí interiéru je zjednotený pomocou dreva, ktoré je použité či už v stavebných konštrukciách, tak na obkladoch stien či nábytku, na parapetoch, ale aj zvonku v podobe fasádnych obkladových lamiel.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Oceňovaná stavba

Náklady na výstavbu, vrátane interiérového vybavenia činili 420 miliónov korún ( zhruba 16 mil. eur). Komplex budov Základnej školy Amos v Psároch bol už ocenený v rámci súťaže Stavba roku Stredočeského kraja, významného uznania sa dočkal tiež od zástupcov Inštitútu bytového dizajnu, v kategórii Verejný interiér II bolo škole udelené ocenenie Interiér roku 2019.

1) čerpané z podkladov architektonického štúdia SOA architekti

Autor: Bc. Helena Široká 1)
Foto: Viď popisky

Tématické odbory

reklama

Nové

Thermowhite pri riešení podkrovnej podlahy

Thermowhite pri riešení podkrovnej podlahy

Zverejnené 20.1. V meste Roztoky v severnom susedstve hlavného mesta Prahy a na ľavom brehu Vltavy vznikla ďalšia významná realizácia tekutej a celistvej tepelnej izolácie Thermowhite. V staršej vile štvorcového pôdorysu 12x12 m bola touto izoláciou zateplená… ísť na článok

Termoreflexné izolácie a fólie - princíp ich účinnosti

Termoreflexné izolácie a fólie - princíp ich účinnosti

Zverejnené 21.1. Reflexné či termoreflexné izolácie sa začínajú v praxi stále viac uplatňovať. Ich základom, ako neúplne napovedá názov, je odrážanie tepelného žiarenia. Správny stavebný návrh by mal počítať s konvenčnou aj s reflexnou tepelnou izoláciou a podľa… ísť na článok

Modulárna výstavba administratívnych budov

Modulárna výstavba administratívnych budov

Zverejnené 19.1. Modulárne systémy už zďaleka nie sú určené len pre oblasť úžitkových stavieb, ale stali sa plnohodnotnou súčasťou staviteľstva a architektúry. Svoje o tom vie aj firma KOMA, ktorá už viac než dvadsaťosem rokov patrí k ich popredným českým výrobcom a… ísť na článok

reklama