Centrum Špindlerovho Mlyna je jedným z najviac navštevovaných miest v Českej republike. Žiadny turista tu nemôže prehliadnuť jeho dominantu. Jedná sa o 27,6 metrov dlhý a 4,84 metrov široký most zo železobetónu. Nad vozovku sa dvíha dvojica oblúkov, dnes charakteristický znak centra mesta. Na okrajoch mosta vedú chodníky, ktoré od vozovky oddeľujú múriky. Dopĺňa ho drevené zábradlie so 17 stĺpikmi s motívom hrazdenia. V najvyššom bode dosahuje most výšku 3,65 metra. Začína tu tiež Harrachova cesta 1).
Niečo z histórie
Most bol postavený v roku 1911 na akejsi pomyselnej križovatke. Pravý breh mesta s Bedřichovom, ktorý mal do roku 1942 štatút samostatnej obce, patril ešte v 19. storočí k jilemnickému panstvu. Ľavý špindlerovský breh patril pod správu grófskeho rodu Morzinovcov. Bolo to vtedy obdobie sporov o údolie a nespútaného toku Labe so starým mlynom Špindlerovcov.
Dobové obrázky a zápisy uložené v Krkonošskom múzeu KRNAP vo Vrchlabí dokazujú, že najstarší most vznikol zrejme v roku 1829. Pevnosť mu dodával mohutný zrubový pilier uprostred riečiska, v lete takmer vyschnutého, zjari hučiaceho vodou z roztápajúceho sa snehu.
Jeho pevnú drevenú konštrukciu zdolala až povodeň z 29. júla 1897. Rovnaká mimoriadne ničivá povodeň výrazne poznamenala vzhľad celého Špindlerovho Mlyna. Strhla drevený most do Bedřichova, kováčsku dielňu, grófsku pílu, papiereň na Tabuľových búdach a niektoré úseky na ceste do Vrchlabí. Katastrofálne následky vyvolali radikálnu úpravu koryta rieky Labe v samotnom centre Špindlerovho Mlyna. Najprv vznikla cez rieku provizórna lávka. V rokoch 1899-1913 bolo riečisko prehĺbené a čiastočne preložené. Podstatný vplyv na prevenciu proti ničivým povodniam mali mať hrázenárske diela. Roku 1911 bol cez nové koryto postavený nový betónový most.
V roku 1975 preklenul rieku Labe nový most nad hotelom Hradec, ktorý podstatne zmenil vzhľad centrálnej časti Špindlerovho Mlyna a stal sa bodkou za rekonštrukciou komunikácie vedúcej z Vrchlabia. A tým bol naplnený zámer oddeliť dopravnú prevádzku od pešej zóny. Biely most začal slúžiť iba peším, ale aj lovcom snímok rieky Labe v každom ročnom období. Je súčasťou pešej zóny vedúcej od budovy Českej pošty cez promenádny park k hotelu Savoy Royal.
V súčasnej dobe je už Biely most v zlom stave, a preto ho neminie rekonštrukcia. Bude sa jednať o najväčšiu tohtoročnú investíciu v Špindlerovom Mlyne, pričom celkové náklady sú spočítané na 19,8 milióna korún. „Biely most je v havaríjnom stave, rekonštrukcia začne 22. Apríla odovzdaním staveniska. Počas opráv bude pre verejnosť uzatvorený. Hotový by mal byť až na jeseň," povedal starosta Martin Jandura. Peniaze na opravu pôjdu z dotačného programu Interreg.
V centre krkonošského strediska sa plánuje aj premena zanedbaného priestranstva na nové námestie so službami, ubytovacími kapacitami či parkoviskom. Podoba námestia v mieste, kde do roku 2022 stála Špindlerovská krčma, má vzísť z architektonickej súťaže. Podľa radnice pôjde o hlavný projekt pre budúcnosť centra. „Nové centrum mesta je vo fáze architektonickej štúdie a verejnej súťaže. Prioritou radnice je verejný priestor, miesto na stretávanie, nové námestie, podzemné parkovisko," povedal Jandura.
Poznámka 1)
Harrachova cesta sa po Krkonoších kľukatí v celkovej dĺžke 19 km. Spája západnú časť hôr (Harrachov) spolu so strednou časťou (Špindlerov Mlyn). Zdroj: Krkonoše
Ďalšie zdroje:
[1] www.archiweb.cz
[2] www.krkonosskydenik.cz
[3] www.wikipedia.org
[4] www.turistika.cz
Čítajte tiež: