Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 20.5.

Čo nás zaujalo na veľtrhu ForArch a ForInterior v pražských Letňanoch? Veľtrhy priniesli nové inšpirácie aj výzvy

Zverejnené: 5. 10. 2022

Na pražskom výstavisku v Letňanoch prebiehal od 20. do 24. septembra najväčší stavebný veľtrh ForArch spolu s veľtrhom nábytku a dizajnu ForInterior. Počas týchto piatich dní svojho trvania veľtrhy priniesli mnoho prednášok, workshopov, konferencií a ukážku kompletného sortimentu pre stavbu a rekonštrukciu. Záujemcovia mohli využiť aj bezplatné poradenstvo odborníkov v poradenských centrách aj na stánkoch vystavovateľov. Zároveň nám veľtrhy priniesli aj mnoho nápadov a inšpirácií či už pre samotnú stavbu a rekonštrukciu, tak aj pre útulný a moderný domov.

FOR ARCH stále na vrchole českej stavebno-veľtržnej scény

Aj tento rok sa na veľtrhu FOR ARCH objavili najmodernejšie technológie a riešenia. Tie najlepšie z nich boli ocenené v rámci súťaže GRAND PRIX. Odborná porota posudzovala jednotlivé exponáty prihlásené do súťaže z rôznych hľadísk, okrem iného ocenila progresívnosť výrobkov, netradičnosť nápadov, mieru ekologického či energetického prínosu a samozrejme aj možnosti uplatnenia produktov na trhu. Odtajnenie víťazov prebehlo 21. septembra na slávnostnom večeri v Kongresovej sále. Po ňom sa konalo slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže Architekt roku.

Veľtrh FOR ARCH udelil ocenenie GRAND PRIX a TOP EXPO za najpútavejšie produkty a expozície

Na veľtrhu FOR ARCH sú tradične prezentované najmodernejšie technológie a riešenia, z ktorých tie najlepšie hodnotí prvý deň veľtrhu na stánkoch vystavovateľov v rámci súťaže GRAND PRIX odborná porota. Exponáty prihlásené do súťaže sa posudzujú z hľadiska technických parametrov, progresívnej technológie, netradičného nápadu, mimoriadnej kvality za prijateľnú cenu, materiálu, ekológie, energetickej úspornosti i možnosti uplatnenia na trhu.

Ceny GRAND PRIX získali nasledujúce firmy:

  • FENIX Trading s.r.o. za Domáce batériové úložisko HES
  • JAP FUTURE s.r.o. za Vchodový systém Liberty model Full
  • TopolWater, s.r.o. za Zostava ČOV TOPAS a odvodňovacieho boxu na kaly
  • HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. za Komínový systém HELUZ SMART

Prvou z nich je firma FENIX Trading, ktorá na veľtrhu predstavila domáce batériové úložisko HES. V skratke je možné toto zariadenie popísať ako „all-in-one“ hybridný fotovotický systém, ktorého unikátnosť spočíva v možnosti využitia takzvaných second-life článkov z elektromobilov, vďaka ktorým je možné dosiahnuť v kompaktnom prevedení nadštandardnú kapacitu úložiska – až 41 kWh.

Druhým oceneným produktom sa stala domová čistička odpadových vôd (ČOV) Topas inštalovateľná v kombinácii s odvodňovacím boxom na prebytočný kal. V ňom dochádza k prepojeniu gravitačného odvodňovania kalov pomocou filtrácie cez biologicky rozložiteľnú textíliu v prídavnom boxe a automatického odkalovania ČOV pomocou inteligentnej riadiacej jednotky PLC (z angl. programmable logic controller – programovateľný automat) a to všetko v súčinnosti s akumulačnou nádržou ČOV Topas S so sčerpávanou hladinou.

ČOV Topas.
ČOV Topas.

Treťou spoločnosťou, ktorá zaujala porotu GRAND PRIX, bola firma HELUZ tehliarsky priemysel s novinkou – komínovým systémom HELUZ SMART. V porovnaní s inými produktmi tohto typu ponúka len malé rozmery a komínový plášť robí tesným. Základnými komponentmi sú prefabrikované izolované izostatické vložky a obvodové keramické brúsené tvárnice. Komínový systém má univerzálne využitie, a čo predovšetkým, jeho montáž je veľmi jednoduchá a rýchla.

Komínový systém HELUZ SMART.
Komínový systém HELUZ SMART.

Čestné uznanie poroty potom získali firmy Wienerberger za hydroizolačnú fóliu pre ploché a mierne šikmé strechy Leadax Roov, vyrobenú z PVB odpadu (pochádzajúceho napríklad z bezpečnostných fólií na autoskiel), a spoločnosť 2N TTELEKOMUNIKÁCIA za WaveKey, čo je nová intenzívne testovaná a testovaná do objektov mobilným telefónom.

Súťaž TOP EXPO

Vyhlásené boli tiež najpôsobivejšie expozície. Ich spoločným ukazovateľom bola popri podarenom dizajne aj dobrá funkčnosť. Hodnotené boli všetky stánky v dvoch kategóriách: do 60 m² a nad 60 m². Medzi menšími expozíciami upútali porotu priestory vybudované spoločnosťou UBC zamerané na kúpeľňové vybavenie. Z väčších expozícií bola cena udelená firmám Nema Drevostavby, Romotop a PREFA Aluminiumprodukte.

Expozícia spoločnosti Nema Dřevostavby.
Expozícia spoločnosti Nema Dřevostavby.

Naša redakcia jedným z hlavným mediálnych partnerov a zároveň vystavovateľov

Na veľtrhu ForArch vystavovala aj naša redakcia VEGA - vydavateľstvo časopisov o stavebníctve, stavebných materiáloch a dizajne. Mnoho ľudí už náš časopis v Českej republike pozná, takže na stánok prichádzali väčšinou naši pravidelní čitatelia, ale zároveň aj mnohí noví, ktorí sa prišli inšpirovať v súčasnej dobe našimi odbornými článkami z oblasti šetrenia energií. Celkom sme na veľtrhu ForArch distribuovali asi 3 000 časopisov.

Náš stánok s ponukou odborných časopisov
Náš stánok s ponukou odborných časopisov

ForInterior čo nás z oblasti dizajnu zaujalo

Z pohľadu návštevníka môžem konštatovať, že veľtrhu ForInterior dominovalo jednoznačne drevo a to v podobe masívneho dreveného nábytku. Mohli sme tu vidieť celomasívne kuchynské linky, postele z agátu, dubové jedálenské stoly, stoličky...Niet sa však čomu čudovať, drevo je jednoducho klasika, ktorá nikdy neomrzí, teda sa jedná o nadčasový materiál. Žiadny materiál nie je taký všestranný a obľúbený ako drevo. Interiérový dizajn z dreva predstavuje všetky štýly – od rustikálnych a historických až po moderné a súčasné.

Svetelné obrazy na vytvorenie jedinečnej atmosféry vášho domova

Na veľtrhu ForInterior vystavovala aj firma Li-Go vyrábajúca svetelné obrazy, ktoré sú na česko-slovenskom trhu jedinečné a dokážu vo vašom domove vytvoriť jedinečnú a nezameniteľnú atmosféru. Prvýkrát som sa s firmou stretla už na veľtrhu v roku 2019, kedy sa zviditelňovali hlavne vrámci Čiech a odvtedy úspešne vystavujú aj na slovenských veľtrhoch v Nitre a Bratislave, kde si svojimi krásnymi obrazmi získali mnoho sŕdc a teda stálych zákazníkov.

Expozícia spoločnosti Li-Go výrobcu jedinečných svetlených obrazov
Expozícia spoločnosti Li-Go výrobcu jedinečných svetlených obrazov

A mnoho ďalších inšpirácii vám prinášame v priloženej fotogalérii

Mohla by som sa skutočne dlho rozpisovať o zaujímavých materiáloch, výrobkoch a exponátoch, ale radšej vám prikladám fotogalériu v ktorej sa môžete sami trošku inšpirovať ak ste nemali tú možnosť na tento veľtrh zájsť, bol skutočne veľmi inšpiratívny.

Autor: Ing. Kateřina Kočická, Bc. Helena Široká
Foto: Archív autorky

Tématické tagy

Tématické odbory

reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Zverejnené 20.5. Priestor pre sezónne aktivity v spojení so zázradou. Objekt, príkladne osadený do strmého svahu na hranici pozemku, charakterizuje surová materialita, subtílne detaily a rozsiahle zasklenie jedálenskej a pobytovej časti. ísť na článok

reklama