vyhľadávanie
Dnes je 20.7.

Investícia do tepelného čerpadla sa oplatí s dotáciou. Bez nej je návratnosť problematická

Zverejnené: 23. 6. 2024

Návratnosť investícií do tepelných čerpadiel je bez dotácií problematická. Dlhodobá regulácia cien plynu pre domácnosti brzdí záujem o iné technológie, pre domácnosti je totiž vymeniť vykurovanie lacnejším plynom za drahšie tepelné čerpadlo ekonomicky nevýhodné.

Zdroj: Nancy Pauwels, shutterstock

Zhodli sa na tom v diskusii Zelená vízia pre Slovensko odborníci z oblasti obnoviteľných zdrojov energie (OZE). „Keď sa pozrieme na pomer ceny plynu a ceny elektrickej energie, tak nenájdem reálne návratnosť tejto technológie bez dotácie,“ uviedol prezident Slovenskej asociácie pre chladenie, klimatizáciu a tepelné čerpadlá Vladimír Orovnický.

Dodal, že pozastavenie vyplácania dotácií na tepelné čerpadlá z programu Zelená domácnostiam len ukazuje, že takémuto spôsobu financovania chýba predvídateľnosť. Treba hľadať iný, predvídateľnejší spôsob podpory.

„Ak chceme robiť adresné opatrenia, treba nastaviť cenu elektrickej energie tak, aby sa v čase to tepelné čerpadlo po troch, štyroch, piatich rokoch, stalo návratnou technológiou. Ak vstup elektrickej energie bude na takej úrovni, že po štyroch rokoch tá technológia bude mať automaticky návratnosť oproti štandardnému vykurovaciemu zariadeniu, tak to začne byť pre koncového užívateľa zaujímavé,“ priblížil Orovnický.

Spoluzakladateľ spoločnosti Greenlogy Peter Kalman priblížil, že na Slovensku je dopyt po zelenej energii. Ale skôr zo strany zahraničných firiem pôsobiacich na Slovensku. Podľa neho však nie je dostatočný podiel obnoviteľných zdrojov energie.

„Podiel obnoviteľných zdrojov na Slovensku dnes tvorí zhruba štvrtinu. Ak do toho zaradíme aj jadro ako bezemisnú výrobu elektriny, tak je to možno 85 %,“ uviedol Kalman s tým, že teda 15 % elektrickej energie musí pochádzať z iných ako obnoviteľných zdrojov.

V diskusii sa hovorilo aj o kritizovanom zvýšení poplatku za využívanie distribučnej siete (G-komponent). Podľa Kalmana by zvýšenie G-komponentu nemalo mať žiadny dosah na cenu elektriny, pretože tú tvorí trh a burza. Dodal však, že fixné nastavenie poplatku za využívanie distribučnej siete nie je spravodlivé.

„Pretože niečo iné vyrobí jednomegawattová fotovoltická elektráreň, niečo iné bioplynová a niečo iné vodná. To znamená, že to niektoré typy zdrojov neférovo znevýhodňuje oproti ostatným,“ dodal Kalman.

Prečítajte si tiež:

Hlučnosť vonkajších jednotiek tepelných čerpadiel
Tepelné čerpadlo a ako mu porozumieť
Pravda a nepravda o tepelných čerpadlách

Autor: Tlačová správa TASR
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

Na každom okne záleží

Na každom okne záleží

Zverejnené 20.7. Môže jedno okno ovplyvniť komfort bývania či pracovného prostredia jednotlivca, ale aj životy ľudí v okolí alebo dokonca (tak trochu) aj celú planétu? Belgický výrobca okenných profilov Deceuninck verí, že "Na každom okne záleží". Tradičná značka sa… ísť na článok

Brownfieldy: DELTA mení zanedbané miesta na živé prosperujúce oblasti

Brownfieldy: DELTA mení zanedbané miesta na živé prosperujúce oblasti

Zverejnené 19.7. Konferencia Brownfieldy je miestom pre stretávanie súkromného a verejného sektora nad problematikou revitalizácie nevyužívaných lokalít. Šiesty ročník sa odohral v pondelok 3. júna 2024 v jedinečných priestoroch Automatických mlynov v Pardubiciach.… ísť na článok

Trendy v kúpeľňovom dizajne

Trendy v kúpeľňovom dizajne

Zverejnené 18.7. Kúpeľňový dizajn sa v posledných rokoch vyvinul z čisto funkčných priestorov na luxusné útočiská, ktoré odrážajú osobný štýl a najnovšie trendy. Od nadčasovej elegancie po moderný pôvab – každý dizajn ponúka jedinečné spôsoby, ako premeniť vašu… ísť na článok

reklama