Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 23.10.

Petr Stolín si prevzal cenu Architekt roku 2021

Zverejnené: 23. 9. 2021

Svoju cenu si Petr Stolín prevzal včera, 21. septembra, na výstavisku v pražských Letňanoch. Porota ho ocenila za jeho prístup. Stavby, za ktoré získal opakovane hlavnú cenu v súťažnej prehliadke Česká cena za architektúru, prinášajú do českej krajiny prívetivý impulz. Ide o neokázalé, skromné, lacné a pritom pôsobivo usporiadané objekty.

Návrhy víťaza tohtoročnej ceny Architekt roka sa nepodriaďujú rýchlosti a fotogenickosti mediálnych udalostí, pretože ich cieľom je rozvíjanie autentickej skúsenosti obývaného priestoru. Dôvodom úspechu je tak predovšetkým dlhodobé skúmanie základných kvalít stavebného umenia, ktoré ho priviedlo k rozvinutej poetike striedmosti.

Prelomové realizácie experimentálnych domov ZEN-houses v Liberci a nekonvenčnej Materskej školy vo Vratislaviciach nad Nisou získali mnoho ocenení a boli nominované na cenu Mies van der Rohe Award. Známy je tiež realizovaný návrh administratívnej budovy Ermeg v Liberci, ktorá bola v minulosti ocenená v súťaži Stavba roka Libereckého kraja, alebo rekonštrukcie mestského úradu vo Svitavách a Strednej umelecko-priemyselnej školy v Železnom Brode. Stolín projektoval takisto pamätník bojovníkom a obetiam za slobodu vlasti a dom s opatrovateľskou službou.

Petrovi Stolínovi (* 1958) sa po stranícky vynútenom nástupe na učňovský odbor murár podarilo prestúpiť a absolvovať strednú priemyselnú školu v Liberci a potom v Brne, kde následne v rokoch 1978-1983 vyštudoval Fakultu architektúry na VUT. Vrátil sa znovu do Liberca, kde získal pozíciu vo Stavoprojekte Liberec a tiež v SIAL pod Karlom Hubáčkom. V roku 1993 si založil vlastnú architektonickú prax a od roku 2008 začal spolupracovať s Alenou Mičekovou pod svojou ustálenou značkou PETR STOLÍN ARCHITEKT. Spoločne sa tiež venujú vedeniu ateliéru konceptuálneho analógového modelovania na Fakulte umenia a architektúry Technickej univerzity v Liberci, kde Petr Stolín vedie aj Katedru architektúry.

Okrem Petra Stolína boli medzi finalistami tohto ročníka Architekta roku aj architekti Petr Janda, David Kraus a dvojica Ladislav Kuba a Tomáš Pilař. V predchádzajúcich dvoch rokoch získali cenu architekti Stanislav Fiala a Zdeněk Fránek.

1) Čerpané z: https://architektroku.cz/
Autor: Bc. Helena Široká 1)
Foto: archív Českej ceny za architektúru
reklama

Nové

Neunaviteľný pomocník pri práci – predstavujeme vám rýchlobežné fóliové brány

Neunaviteľný pomocník pri práci – predstavujeme vám rýchlobežné fóliové brány

Zverejnené 20.10. Riešite vo vašej firme problém s častým vozením výrobkov a prechádzaním cez klasické dvere, ktoré je treba neustále otvárať a za sebou zatvárať? Tak by ste mali vedieť o rýchlobežných fóliových bránach Minirol na elektrické ovládanie, ktoré vám… ísť na článok

Zo svojich nových terás vidí rodina v Lelekoviciach ďaleko do údolia

Zo svojich nových terás vidí rodina v Lelekoviciach ďaleko do údolia

Zverejnené 19.10. Dom, záhrada, bazén, terasa – v jednoduchosti je krása. Svoje o tom vedia aj majitelia parcely v Lelekoviciach pri Brne, ktorí si podľa tejto jednoduchej poučky postavili dom, navrhli záhradu a naplánovali stavbu bezúdržbových terás WoodPlastic®. ísť na článok

Nová akustická doska Knauf

Nová akustická doska Knauf

Aktualizované 18.10. Akustické dosky Knauf si za dobu svojej existencie získali značnú priazeň projektantov, o čom svedčí množstvo realizovaných projektov. Teraz prichádza Knauf s ďalšou, v poradí štvrtou akustickou doskou BLUE AKUSTIK, ktorá dopĺňa ponuku týchto… ísť na článok

reklama