Screenové clony - rolety proti slnku
vyhľadávanie
Dnes je 20.3.

Tepelné čerpadlo: investícia do úspory energie aj budúcnosti planéty

Zverejnené: 15. 12. 2021

Trhové ceny energií na Slovensku tento rok výrazne stúpli. Rast cien ovplyvňuje nielen priemysel či živnostníkov, ale aj bežných spotrebiteľov. Čoraz častejšie sa preto začínajú stavať energeticky úsporné domy. Usporiť energie pomôžu aj moderné riešenia vykurovania a ohrevu vody v domácnosti. Jednou z možností sú aj tepelné čerpadlá. Hoci pri nich treba počítať s vyššou obstarávacou cenou, investícia sa vďaka nízkym prevádzkovým nákladom v budúcnosti vráti.

Foto: Studio Harmony, shutterstock

Od roku 2013 prevádzka tepelných čerpadiel v Európskej únii stúpa. Aj na Slovensku je každým rokom väčší záujem o tepelné čerpadlá. Ich počet však narastá pomalšie. V roku 2019 u nás tepelné čerpadlá vyrobili energiu v hodnote 458 gigawatt hodín. Napríklad vo Fínsku, ktoré sa počtom obyvateľov približuje Slovensku, to bolo za rovnaký rok skoro 6 tisíc gigawatt hodín. Tepelné čerpadlá pritom prinášajú množstvo výhod.

Tepelné čerpadlá znižujú spotrebu

Tepelné čerpadlo predstavuje úsporné riešenie. Pri kvalitných zariadeniach až 75 – 80 % energie totiž čerpá z obnoviteľných zdrojov, medzi ktoré patrí najčastejšie voda, vzduch, slnko a geotermálna energia. Do tepelného čerpadla stačí dodať len 20 – 25 % elektrickej energie. Výrazne sa tak znižuje energetická náročnosť domácnosti. Tepelné čerpadlá sú radené do najvyšších energetických tried, pri vykurovaní do triedy A+++, pri ohreve úžitkovej vody do kategórie A+.

„Hoci sa vyššia obstarávacia cena tepelného čerpadla môže spočiatku javiť ako nevýhoda, z dlhodobého hľadiska sa takéto čerpadlo vyplatí. Náklady na jeho prevádzku sú minimálne,“ hovorí Martin Prísečan, produktový manažér spoločnosti Enbra Slovakia, ktorá predáva tepelné čerpadlá na princípe vzduch-voda. „Pripojenie čerpadiel na tomto princípe je jednoduché. Teplo totiž odoberajú z vonkajšieho vzduchu, preto nie je potrebný žiadny vrt, ako pri typoch na princípe voda-voda,“ dodáva Prísečan.

S ich pomocou možno vykurovať nielen novostavby, ale aj rekonštruované objekty. Inštaláciu tepelného čerpadla navyše podporuje štátny dotačný program ako náhradu za vykurovanie tuhými palivami a elektrinou.

Šetrí nielen peňaženku, ale aj životné prostredie

Vykurovacia sezóna sa v mnohých častiach Slovenska každoročne spája so zhoršenou kvalitou ovzdušia. Nízke teploty, bezvetrie a inverzia nevľúdne prispievajú k nárastu koncentrácie znečisťujúcich látok v ovzduší nad bezpečné limitné hodnoty. Dáta ukazujú, že najväčším zdrojom tejto znečisťujúcej látky na Slovensku je vykurovanie domácností tuhým palivom. Tento spôsob používa približne 350 000 domácností.

Tepelné čerpadlá sú k životnému prostrediu oveľa ohľaduplnejšie ako iné zdroje tepla, pretože pri ich prevádzke nedochádza k tvorbe popolčeka ani škodlivých spalín. Tepelnú energiu totiž odoberajú z okolitého vzduchu a používajú ju nielen na vykurovanie domu, ale aj na ohrev vody. Výkon sa pritom odvíja od vonkajšej teploty. „Moderné tepelné čerpadlá zaistia stabilný výkon aj zo vzduchu, ktorý je výrazne pod bodom mrazu. Tie najkvalitnejšie riešenia zabezpečia 100 % výkon aj pri teplote do -15 °C, vstrekovanie chladiva počas prevádzky umožní funkčnosť aj pri -28 °C, a to pri maximálne tichom chode. Veľkou výhodou býva aj internetové pripojenie, vďaka ktorému je možné zariadenie jednoducho ovládať aj na diaľku,“ dodáva Martin Prísečan.

Práve jednoduché ovládanie môže byť pri výbere pre používateľa dôležitým kritériom. Rovnako dôležitá by však mala byť aj čo najnižšia hlučnosť zariadenia. Nekvalitné čerpadlo by svojou vnútornou jednotkou mohlo rušiť nielen obyvateľov domu, ale jeho vonkajšia jednotka by mohla obťažovať aj susedov. Tichý chod pritom neznamená nižší vykurovací výkon. „Tepelné čerpadlo je plnohodnotným a kvalitným zdrojom vykurovania, pretože pracuje aj v extrémnych klimatických podmienkach a iné typy vykurovania prekonáva aj svojou dlhou životnosťou a nárokmi na údržbu,“ uzatvára Martin Prísečan.

Autor: Tlačová správa
Foto: Shutterstock

Tématické odbory

reklama

Nové

Leadax a Wienerberger Slovensko na trh uvádzajú inovatívne riešenie pre ploché strechy

Leadax a Wienerberger Slovensko na trh uvádzajú inovatívne riešenie pre ploché strechy

Zverejnené 18.3. Spoločnosť Wienerberger uzavrela na svetovej výstave Expo koncom roka 2022 exkluzívnu zmluvu o predaji inovatívnych riešení s nízkym obsahom CO2 určených pre ploché strechy, ktoré vyrába holandská spoločnosť Leadax. Leadax Roov je udržateľná… ísť na článok

Ako vynoviť kuchyňu

Ako vynoviť kuchyňu

Zverejnené 15.3. Kompletná renovácia kuchyne je finančne aj časovo nákladná, no niekedy stačí urobiť pár takzvaných kozmetických úprav a rozdiel je hneď obrovský. Renováciu kuchyne, ktorej cieľom je vznik staronového atraktívneho priestoru, zjednodušia naše tipy.… ísť na článok

Byt Stein2. Moderné prvky interiéru v kombinácii s pôvodnými evokujú atmosféru staromestkého bývania

Byt Stein2. Moderné prvky interiéru v kombinácii s pôvodnými evokujú atmosféru staromestkého bývania

Zverejnené 20.3. Interiér štvorizbového bytu v novostavbe STEIN2 v súčasnosti obýva trojčlenná rodina s malým dieťaťom. Ich vstup do vzájomnej spolupráce sa stal zásadným. Už pri prvej konzultácií padlo rozhodnutie, že základný štandard bytu s laminátovými podlahami… ísť na článok

reklama