vyhľadávanie
Dnes je 5.12.

Trnava bude prvým mestom s fotovoltikou na všetkých základných školách

Zverejnené: 24. 10. 2022

Mesto Trnava bude mať do konca tohto roku pokryté fotovoltickými panelmi strechy všetkých základných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, mestskú polikliniku aj malometrážne byty pre dôchodcov na Clementisovej ulici.

Zdroj: Mesto Trnava

„Fotovoltické panely sme už začali realizovať na základných školách na Atómovej, Gorkého a Spartakovskej. Momentálne prebieha verejné obstarávanie na polikliniku a malometrážne byty a minulý týždeň sme poslali finančný transfer aj na všetkých šesť ostávajúcich základných škôl. Prvé tri školy budú mať nainštalované fotovoltické panely v najbližších dňoch, pokrytie všetkých objektov očakávame do dvoch mesiacov,“ uviedla prednostka mestského úradu Katarína Koncošová.

Cena týchto fotovoltických panelov je približne 920-tisíc eur. Návratnosť investície by mala byť za tri roky, realita však bude závisieť od aktuálnych cien energie a ďalších okolností. „Napríklad spotreba na ZŠ Vančurova bola v minulom roku 52,955 MWh, fotovoltika na nej vyrobí za rok 45,78MWh pri výkone 40,50 FWE/kp. To znamená, že za rok môže táto škola ušetriť približne osemdesiat percent dovtedajšej spotreby,“ informovalo mesto.

Zdroj: Mesto Trnava
Zdroj: Mesto Trnava

Vyrobená elektrická energia bude spotrebovávaná v budovách a prebytky sa majú ukladať prostredníctvom distribučnej siete do virtuálnej batérie. „Od nášho členstva v pracovnej skupine Únie miest Slovenska (ÚMS) očakávame nielen koordinovaný postup, výmenu skúseností a zdieľanie opatrení, ale aj asistenciu štátu pri povolení zdroja na výrobu elektriny a jeho následné pripojenie do distribučných sietí,“ doplnila Koncošová.

Zdroj: Mesto Trnava
Zdroj: Mesto Trnava

Mesto má zámer umiestniť fotovoltickú elektráreň s výrazne vyšším výkonom aj na časť zrevitalizovanej skládky odpadu, ale povoľovací proces na realizáciu tohto projektu a jeho pripojenie do siete je veľmi náročný.

Čítajte tiež:

Fotovoltaická elekráreň svojpomocne. Naša cesta k väčšej energetickej nezávislosti

Bezplatné využitie slnečnej energie na výrobu vlastnej elektriny pomocou fotovoltiky

Fotovoltaické elektrárne

Autor: TASR
Foto: Mesto Trnava

Tématické odbory

reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Materská škola v nemeckom Niederwerne. Tri budovy pripomínajúce vápencové masívy

Materská škola v nemeckom Niederwerne. Tri budovy pripomínajúce vápencové masívy

Zverejnené 5.12. Nová budova materskej školy v nemeckom Niederwerrne ponúka miesto až pre 125 detí. Tri vzájomne prepojené budovy pripomínajú horské vápencové masívy – majú snehobielu fasádu aj strechu z odolnej zliatiny hliníka spoločnosti PREFA Aluminiumprodukte. ísť na článok

reklama