HELUZ NA MAX: Stavajte s nami a užívajte si výhody od našich partnerov
vyhľadávanie
Dnes je 24.9.

Veľtrhom Strechy Praha 2023 dominovala fotovoltika

Zverejnené: 14. 3. 2023

Plné výstavné haly, množstvo horúcich noviniek, inšpiratívne prednášky a poradenské centrá pre výstavbu a úspory energií zadarmo. Taký bol februárový súbor veľtrhov Strechy Praha, Solar Praha a Remeslo Praha 2023, ktorý prilákal viac ako 24 tisíc návštevníkov.

Tohtoročný už 24. ročník veľtrhu Strechy Praha reagoval na vývoj v spoločnosti, kedy kvôli nebývalému rastu cien energií a súčasne vďaka dotačným stimulom vznikol obrovský dopyt po fotovoltike a riešeniach, ktoré pomáhajú zmierňovať dopady energetickej krízy na domácnosti aj firmy. Hlavnou témou veľtrhu preto bolo poňatie strechy ako zdroja energie.

Bolo možné tiež vidieť komplexný prehľad materiálov a trendov vo výstavbe striech a v úsporách energií. Produktové novinky európskych a svetových značiek predstavilo 150 výrobcov a dodávateľov z 9 krajín. Veľtrh tak opäť potvrdil pozíciu najvýznamnejšej odborovej udalosti. Ďalších 150 firiem sa prezentovalo na súbežných akciách For Pasiv v odbore nízkoenergetických a pasívnych domov.

Lákavý sprievodný program

Téma fotovoltaiky sa prelínala aj bohatým programom prednášok, praktických ukážok a poradenstva. Štvrtková konferencia s témou Sebestačnosť vďaka strechám, ktorú tradične organizovala spoločnosť A.W.A.L., bola úplne zaplnená. Rovnako tak piatkové Fórum Fotovoltika alebo strecha ako zdroj energie, ktorého organizátorom bola ČKAIT, takzvane praskalo vo švíkoch. Fórum sa zameralo na povoľovanie FV elektrární optikou stavebného zákona, súčasné možnosti využitia fotovoltiky na strechách budov, ale aj na ochranu pred bleskom, prepätím a požiarom. Na záver Fóra bola zaradená žiadaná téma o aktuálnych dotačných tituloch.

Aj o ďalšie témy bol veľký záujem. Prednášajúci sa venovali napríklad zeleným strechám, digitalizácii v remeslách, využitiu dronov v podnikaní, detekcii zatekania do striech alebo šikovným energetickým riešeniam pre rodinné aj bytové domy, mestá, obce, firmy i malých živnostníkov. Dôležité informácie určené predovšetkým malým a stredným podnikom zazneli v prednáškovom bloku Ako udržať podnikanie v roku 2023. Sobotný blok zaujímavých prednášok pripravil Cech klampiarov, pokrývačov a tesárov, dlhoročný významný partner veľtrhu.

Festival dreva a náradia

Už po štvrtýkrát bol súčasťou veľtrhu Remeslo Praha Festival dreva a náradia. Prezentovali sa tu výrobcovia aj predajcovia náradia svetových značiek, ďalej výrobcovia profesionálnych klampiarskych a tesárskych strojov, dodávatelia drevených konštrukcií, ale aj stredné odborné školy.

Návštevníci súťažili o hodnotné ceny v pokládke krytiny, kde hlavnou cenou bola sponkovačka od firmy Prebena aj s kufríkom plným spôn v troch rôznych dĺžkach. Deti hojne využívali odpočinkovú zónu plnú drevených hier. Rodičia mohli posedieť na štýlových drevených stoličkách a sledovať inšpiratívne videá o tesárskom umení a ďalšie špičkové realizácie vrátane prezentácie svetovej novinky, ktorou je unikátny transparentný strešný systém Nebesys.

Bezplatné poradenské centrá boli vyťažené

Odborníci v niekoľkých poradenských centrách boli maximálne vyťažení. Ako čo najefektívnejšie využiť obnoviteľné zdroje energie? Ako zvýšiť energetickú sebestačnosť? Čo mi prinesie fotovoltika? Ako postupovať pri oprave strechy či rekonštrukcii domu? Ako zamedziť tepelným stratám budovy? Ako získať dotáciu? To je len malý zhrnutie otázok, ktoré sa riešili po celé tri veľtržné dni.

Súťaže a ocenenia

Osobnosť strechárskeho odboru

Ocenenie Osobnosť strechárskeho odboru, ktorú usporiadavateľ veľtrhu Strechy Praha udeľuje od roku 2014, získal Ing. Jakub Nepraš. Pán Nepraš je neprehliadnuteľnou postavou strechárskeho odboru, s ktorou sa spája výrazný nástup spoločnosti Bramac po zamatovej revolúcii. Pán Nepraš tiež inicioval vznik Cechu klampiarov, pokrývačov a tesárov Českej republiky, kde pôsobil aj ako člen predstavenstva. Jeho druhá, nemenej úspešná profesná etapa, sa spája so značkou Prefa Aluminiumprodukte a s kultiváciou klampiarskeho remesla. Veľká charizma, ochota pomáhať, skromnosť a férovosť. To sú vlastnosti, ktoré pána Nepraša jednoznačne vystihujú. Navyše rozdáva dobrú náladu všade tam, kam príde.

Zlatá škridla 2023

Na veľtrhu prebiehala už po dvadsiatyprvý krát súťaž o najlepšie exponáty veľtrhu. Všetky prihlásené exponáty boli výnimočné a odborná porota udelila hneď dve Zlaté škridly a 4 čestné uznania.

Firma Nebesys získala ocenenie Zlatá škridla za unikátny transparentný strešný systém.

Zlatá škridla pre výrobok NEBESYS. Firma Nebesys predstavila unikátny transparentný strešný systém. Prvý systém na svete, ktorý je z vonkajšku k nerozpoznaniu od bežnej strechy, zvnútra vytvára kompaktnú priehľadnú plochu. Unikátne riešenie v sebe spája hliníkové šablóny s tepelno-izolačným sklom.

Zlatá škridla pre výrobok WIENERBERGER LEADAX ROOV. Firma Wienerberger predstavila hydroizolačnú fóliu pre ploché a mierne šikmé strechy, vyrábanú z PVB odpadu, takže s minimálnou ekologickou stopou.

Čestné uznania za svoje výrobky získali firmy:


• Regra Plast za prvok spájajúci strešnú krytinu s nosičom extenzívnej zelenej strechy EUREKO GREEN ROOFING CASE.
• TOPWET za univerzálny strešný vpust TWJ UNI, spoľahlivé riešenie odvodnenia aj v ťažko prístupných miestach pri rekonštrukciách plochých striech.
• Strechy 92 Zlín bola ocenená za rekonštrukcie plochých striech panelových domov systémom RpSt.

Expo design award 2023

V súťaži Expo design award o najpútavejšie expozície veľtrhu boli stánky vystavovateľov hodnotené v dvoch kategóriách: expozícia do 49 m² a expozícia od 50 m². Porota hodnotila a vyberala zo všetkých stánkov, ktoré sa prezentujú na súbore veľtrhov Strechy Praha, Solar Praha a Remeslo Praha 2023. Porote predsedal Ing. arch. Ján Hlavín, Ph.D. z Fakulty architektúry, ČVUT v Prahe. Hodnotený bol najmä celkový vzhľad, pútavosť, zaujímavé a netradičné riešenie, účelnosť, prehľadnosť a prívetivosť pre návštevníkov.

Expozícia do 49 m²

• 1. miesto: Mounting Systems GmbH
• 2. miesto: GREEN DEPOT - Vše pro zelené střechy
• 3. miesto: SOMI Applications and Services s.r.o.

Expozícia od 50 m²

• 1. miesto: Betonpres a.s.
• 2. miesto: MAFELL A.G.
• 3. miesto: Nebesys a.s.

Tešíme sa opäť za rok na jubilejnom 25. Ročníku veľtrhu Strechy Praha a súbežných veľtrhoch Solar Praha a Remeslo Praha 2024, ktoré prebehnú na výstavisku v Prahe Letňanoch počas dní 15.–17. 2. 2024!

Záverečnú správu z veľtrhu nájdete na: www.strechy-praha.cz.

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa
Foto: Střechy Praha
reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama