Screenové clony - rolety proti slnku
vyhľadávanie
Dnes je 8.8.

Ako na ekologické bývanie v rodinnom dome?

Zverejnené: 28. 7. 2022

Klimatické zmeny a ochrana životného prostredia sú dnes stále naliehavejšou témou. Ekologické bývanie však znamená aj úsporu pre vašu peňaženku a zdravší priestor pre život. Aké zmeny môžete urobiť už dnes bez ohľadu na to, či bývate v starom alebo novom dome?

Zdroj: Unsplash.com

Začnite od stien

Správnym výberom stavebných materiálov ušetríte množstvo tepla, ktoré by inak mohlo unikať. I keď dnes existuje viacero rôznych ekologických stavieb a domov na kľúč, stále máte možnosť optimalizovať tepelnú efektivitu vášho domu. Vhodným a pekným riešením sú napríklad drevené obklady ako tatranský profil.

V niektorých prípadoch môže dávať zmysel aj izolácia stien. Prípadne kombinácia dreveného obkladu v interiéri a zateplenia na vonkajších stenách. Izolácia stien je však, samozrejme, možná aj v interiéri. Investícia do izolácie a pomoci odborníkov sa v tomto prípade naozaj oplatí.

Zdroj: Unsplash.com
Zdroj: Unsplash.com

Využívajte obnoviteľné zdroje energie

Slnečné panely majú hneď niekoľko výhod. Okrem toho, že na ne môžete získať dotácie, ide o obnoviteľný zdroj energie. Táto investícia sa vám preto z dlhodobého hľadiska zákonite vráti. Zvýšite tým svoju energetickú nezávislosť a náklady na elektrickú energiu. Dokonca tým zvýšite hodnotu svojej nehnuteľnosti.

Množstvo panelov, ktoré potrebujete, závisí od viacerých faktorov. Prakticky sa však viete rozhodnúť pre čiastočné alebo väčšie využívanie solárnej energie, a to podľa svojho rozpočtu. Najefektívnejší a najodolnejší, ale aj najdrahší, je monokryštalický panel. Ďalšími možnosťami sú polykryštalické a amorfné panely.

Zdroj: Pexels.com
Zdroj: Pexels.com

Vymeňte staré okná a zvoľte inteligentné riešenia

Pri rekonštrukcii starých domov sú okná to prvé, čo je potrebné vymeniť. Tvoria pomerne veľkú plochu a pri nedostatočnej izolácii alebo nekvalitnom materiály cez ne uniká množstvo tepla. To platí aj v lete, kedy prepúšťajú teplo dnu. Klimatizácia v takom prípade nemá zmysel, prípadne je nákladnejšia.

V prípade okien existuje množstvo inteligentných riešení ako automatické žalúzie a ovládateľné pergoly. Bioklimatická pergola vás ochráni pred slnkom, avšak v kombinácii s roletami ju využijete aj v zime. Umožní vám regulovať prúd vzduchu a teplotu v dome. Vyrába sa z odolných materiálov ako hliník, kedy vám vydrží aj desiatky rokov.

Čítajte tiež:

Autor: Kolektív autorov
Foto: Viď popisky
reklama

Nové

Strešné okná presvetlia a rozžiaria každý interiér. Jednoduchý prehľad štandardných aj atypických riešení

Strešné okná presvetlia a rozžiaria každý interiér. Jednoduchý prehľad štandardných aj atypických riešení

Zverejnené 3.8. Presvetlený interiér predstavuje ideál každého bývania. Prirodzené denné svetlo priestor opticky zväčší a prevzdušní. Okná inštalované v streche sú preto v stavebníctve veľmi obľúbeným prvkom. Svoje uplatnenie nájdu či už v podkroví, tak aj v… ísť na článok

"Bývanie v skrini". Interiér minimalistického bytu navrhnutý na mieru

"Bývanie v skrini". Interiér minimalistického bytu navrhnutý na mieru

Zverejnené 8.8. Požiadavkou majiteľa bolo vytvoriť víkendové bývanie pre štvorčlennú rodinu v mestskej časti Praha - Žiškov. Rozdelením pôvodnej väčšej jednotky vznikol byt, ktorý má necelých 37 metrov štvorcových. Na tejto výmere developer pôvodne navrhol… ísť na článok

Čo potrebujete vedieť o záhradnej kuchyni

Čo potrebujete vedieť o záhradnej kuchyni

Zverejnené 5.8. Pokiaľ milujete varenie, máte záhradu a radi trávite voľný čas vonku, stolovanie pod holým nebom je skvelý spôsob, ako stráviť čas s rodinou a priateľmi. Ak chcete kulinárske zážitky na záhrade posunúť na vyššiu úroveň, potom je vonkajšia kuchyňa… ísť na článok

reklama