YTONG - Kompletné stavebné riešenie od pivnice po strechu
vyhľadávanie
Dnes je 8.12.

Autori impozantných stavieb sa pýšia unikátnou cenou z Cor-Tenu od Ruukki

Zverejnené: 22. 11. 2019

100 prihlásených návrhov, 1 400 kilometrov precestovaných po celom Slovensku, 18 nominácií, 350 účastníkov galavečera, 6 víťazov. Pripomeňte si neobyčajné vyhlásenie cien CE ZA AR 2019.

„Architektúra, to nie je kreslenie. Architektúra sa môže písať – ako báseň alebo partitúra.” Tieto slová patria klasikovi modernej architektúry Adolfovi Loosovi. Mnoho ľudí vidí v stavbách len budovy, ktoré majú rôzne umiestnené okná, vždy sú korunované strechou, svoje steny otvárajú dverami. Pravdou však je, že máloktoré odvetvie je také rozmanité ako stavebníctvo a architektúra. Záleží len na uhle pohľadu.

Slovenská architektúra sa má čím pochváliť

Práve na to sa snaží upozorniť aj súťaž CE ZA AR. Usporadúva ju Slovenská komora architektov. Ide o najsledovanejšiu akciu, ktorá širokej i odbornej verejnosti predstavuje zaujímavú tvorbu na Slovensku. Medzi ňu sa radí aj chata v Donovaloch. Jej obyvateľ má dokonalý výhľad na okolité lesy, dvojstupňová terasa ho plynule zavedie do srdca prírody. Nie div, že tento projekt získal pomyselné zlato v kategórii Interiér.

Skutočnosť, že kvalitná architektúra je verejným a celospoločenským záujmom, potvrdzuje aj fakt, že 18. ročník sa konal pod záštitou samotnej prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, primátora mesta Bratislava Matúša Valla a starostky mestskej časti Bratislava-Staré mesto Zuzany Aufrichtovej.

„Úlohou ocenenia CE ZA AR je zdôrazniť kultúrnu hodnotu diel, podporovať profesionálne výkony architektov, kultivovať verejné povedomie a zvyšovať úroveň prostredia, ktoré výstavba vytvára,” uviedol architekt Iľja Skoček, predseda predstavenstva Slovenskej komory architektov. Takú hodnotu má určite aj stavba s názvom 3.0 v lokalite Bernolákovo. Bývalá chata vyhrala v kategórii Rodinné domy.

Architekti, projektanti, výrobcovia materiálov alebo developeri a investori s napätím očakávajú aj vyhlásenie kategórie Občianske a priemyselné budovy. Pomyselného žezla sa ujali autori premeny budovy strednej školy z čias normalizácie. Víťazom v kategórii Fenomén architektúry sa stal modulový Ark-shelter. Konštrukcia umožňuje zmontovať stavbu počas niekoľkých hodín. Stačí si len vybrať vhodný pozemok a vytvoriť si svoje miesto úniku napríklad od ruchu veľkomesta. Od zhonu bežných dní si môžu v parku oddýchnuť aj ľudia v Leopoldove. Práve tamojšia revitalizácia parku zabodovala v kategórii Exteriér.

Ani v bytovom dome sa však človek nemusí cítiť nepohodlne. Dokonalým príkladom je víťaz kategórie Bytové domy. Rezidenčné byty NIDO v Bratislave sú charakteristické vzdušnosťou a kaskádovou štruktúrou. Stačí sa pohodlne posadiť na lavičku pri priľahlom átriu. Celú stavbu budete mať ako na dlani a môžete si prezrieť každý detail.

Stovky projektov na jedinom mieste

Slávnostný galavečer hostila budova Starej tržnice v Bratislave. Jej základy boli položené v roku 1910 a postupom času sa premenila na moderné centrum plné zaujímavých projektov a atrakcií. Ťažko by ste teda hľadali lepšie miesto pre ikonické stretnutie popredných slovenských tvorcov moderných budov.

„Tento veľkolepý priestor je ako stvorený pre akcie tohto typu. Hudba dokonale dokresľovala celkovú scénu a perfektne sa hodila k odovzdávaniu cien a krátkym videám o finálových stavbách,” hovorí Eva Krausová, marketingová a obchodná špecialistka spoločnosti Ruukki.

Práve spoločnosť Ruukki pre všetky prihlásené projekty vyrobila cenu z materiálu Cor-Ten ako poďakovanie a pripomenutie účasti v aktuálnom ročníku CE ZA AR. Tento materiál sa pôsobením počasia premieňa, jeho povrch získava rôzne farebné odtiene a dokonale tak symbolizuje vývoj v čase. Takisto sa rozvíja aj architektúra a je dobré si to každý rok pripomínať.

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy
reklama

Nové

Pomocou 3D modelov fasádnych prvkov zhmotňujeme predstavy zákazníka a zjednodušujeme proces výroby

Pomocou 3D modelov fasádnych prvkov zhmotňujeme predstavy zákazníka a zjednodušujeme proces výroby

Zverejnené 5.12. Spoločnosť Ruukki je známa inováciami a snahou o neustále zlepšovanie služieb. Ako jeden z mála výrobcov fasádnych systémov vytvára pre zákazníkov 3D vizualizácie detailov. Vďaka nim si lepšie predstavia, ako bude vyzerať ich budova s fasádnymi… ísť na článok

Modrá je dobrá: šesť dôvodov pre interiér v modrých odtieňoch

Modrá je dobrá: šesť dôvodov pre interiér v modrých odtieňoch

Zverejnené 8.12. Pravdou je, že modrá farba nie je v interiéroch tak obľúbená a používaná ako farby neutrálne. Ale nie je to škoda? Modrá je predsa symbolom čistoty a jemnosti. A na ľudskú psychiku majú jej odtiene veľmi pozitívny vplyv. Máme pre vás šesť dôvodov,… ísť na článok

Fasáda bez prasklín? Bez kvalitnej sieťky sa nezaobídete

Fasáda bez prasklín? Bez kvalitnej sieťky sa nezaobídete

Zverejnené 7.12. Kvalitné sklovláknité mriežky sú veľmi dôležitou súčasťou každej fasády. Mriežka svojimi vlastnosťami zabezpečuje najmä prenášanie ťahových napätí v omietke , ktoré vznikajú pri náhlych teplotných zmenách pôsobením atmosferických vplyvov. Vystužuje… ísť na článok

reklama