Malta HELUZ SIDI
vyhľadávanie
Dnes je 15.7.

Autori impozantných stavieb sa pýšia unikátnou cenou z Cor-Tenu od Ruukki

Zverejnené: 22. 11. 2019

100 prihlásených návrhov, 1 400 kilometrov precestovaných po celom Slovensku, 18 nominácií, 350 účastníkov galavečera, 6 víťazov. Pripomeňte si neobyčajné vyhlásenie cien CE ZA AR 2019.

„Architektúra, to nie je kreslenie. Architektúra sa môže písať – ako báseň alebo partitúra.” Tieto slová patria klasikovi modernej architektúry Adolfovi Loosovi. Mnoho ľudí vidí v stavbách len budovy, ktoré majú rôzne umiestnené okná, vždy sú korunované strechou, svoje steny otvárajú dverami. Pravdou však je, že máloktoré odvetvie je také rozmanité ako stavebníctvo a architektúra. Záleží len na uhle pohľadu.

Slovenská architektúra sa má čím pochváliť

Práve na to sa snaží upozorniť aj súťaž CE ZA AR. Usporadúva ju Slovenská komora architektov. Ide o najsledovanejšiu akciu, ktorá širokej i odbornej verejnosti predstavuje zaujímavú tvorbu na Slovensku. Medzi ňu sa radí aj chata v Donovaloch. Jej obyvateľ má dokonalý výhľad na okolité lesy, dvojstupňová terasa ho plynule zavedie do srdca prírody. Nie div, že tento projekt získal pomyselné zlato v kategórii Interiér.

Skutočnosť, že kvalitná architektúra je verejným a celospoločenským záujmom, potvrdzuje aj fakt, že 18. ročník sa konal pod záštitou samotnej prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, primátora mesta Bratislava Matúša Valla a starostky mestskej časti Bratislava-Staré mesto Zuzany Aufrichtovej.

„Úlohou ocenenia CE ZA AR je zdôrazniť kultúrnu hodnotu diel, podporovať profesionálne výkony architektov, kultivovať verejné povedomie a zvyšovať úroveň prostredia, ktoré výstavba vytvára,” uviedol architekt Iľja Skoček, predseda predstavenstva Slovenskej komory architektov. Takú hodnotu má určite aj stavba s názvom 3.0 v lokalite Bernolákovo. Bývalá chata vyhrala v kategórii Rodinné domy.

Architekti, projektanti, výrobcovia materiálov alebo developeri a investori s napätím očakávajú aj vyhlásenie kategórie Občianske a priemyselné budovy. Pomyselného žezla sa ujali autori premeny budovy strednej školy z čias normalizácie. Víťazom v kategórii Fenomén architektúry sa stal modulový Ark-shelter. Konštrukcia umožňuje zmontovať stavbu počas niekoľkých hodín. Stačí si len vybrať vhodný pozemok a vytvoriť si svoje miesto úniku napríklad od ruchu veľkomesta. Od zhonu bežných dní si môžu v parku oddýchnuť aj ľudia v Leopoldove. Práve tamojšia revitalizácia parku zabodovala v kategórii Exteriér.

Ani v bytovom dome sa však človek nemusí cítiť nepohodlne. Dokonalým príkladom je víťaz kategórie Bytové domy. Rezidenčné byty NIDO v Bratislave sú charakteristické vzdušnosťou a kaskádovou štruktúrou. Stačí sa pohodlne posadiť na lavičku pri priľahlom átriu. Celú stavbu budete mať ako na dlani a môžete si prezrieť každý detail.

Stovky projektov na jedinom mieste

Slávnostný galavečer hostila budova Starej tržnice v Bratislave. Jej základy boli položené v roku 1910 a postupom času sa premenila na moderné centrum plné zaujímavých projektov a atrakcií. Ťažko by ste teda hľadali lepšie miesto pre ikonické stretnutie popredných slovenských tvorcov moderných budov.

„Tento veľkolepý priestor je ako stvorený pre akcie tohto typu. Hudba dokonale dokresľovala celkovú scénu a perfektne sa hodila k odovzdávaniu cien a krátkym videám o finálových stavbách,” hovorí Eva Krausová, marketingová a obchodná špecialistka spoločnosti Ruukki.

Práve spoločnosť Ruukki pre všetky prihlásené projekty vyrobila cenu z materiálu Cor-Ten ako poďakovanie a pripomenutie účasti v aktuálnom ročníku CE ZA AR. Tento materiál sa pôsobením počasia premieňa, jeho povrch získava rôzne farebné odtiene a dokonale tak symbolizuje vývoj v čase. Takisto sa rozvíja aj architektúra a je dobré si to každý rok pripomínať.

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy
reklama

Nové

Tehly HELUZ FAMILY 2in1 predbehli dobu a normy

Tehly HELUZ FAMILY 2in1 predbehli dobu a normy

Zverejnené 13.7. Tehly HELUZ FAMILY 2in1 svojimi tepelno-izolačnými parametrami pred desiatimi rokmi predbehli dobu, resp. normy. A napriek tomu, že od tohto roku už platia prísne požiadavky na stavbu budov s takmer nulovou spotrebou energie, naďalej majú tehly… ísť na článok

Výsledky súťaže Stavba roka 2019

Výsledky súťaže Stavba roka 2019

Zverejnené 15.7. Združenie ABF Slovakia organizuje každoročne súťaž Stavba roka s cieľom propagácie a podpory realizácie kvalitných stavebných diel na Slovensku. V tomto ročníku posudzovala stavby 8-členná odborná porota, ktorá udelila celkom 9 cien. Aktuálny 25.… ísť na článok

Izolácia na letné prehrievanie domov nestačí. Pomôže výdatné vetranie, farby a tienenie

Izolácia na letné prehrievanie domov nestačí. Pomôže výdatné vetranie, farby a tienenie

Zverejnené 14.7. O tom, či sa bude v lete interiér prehrievať a ako, rozhoduje intenzita oslnenia domu, z nej odvodené povrchové teploty strešných, fasádnych a okenných plôch plus priame slnečné žiarenie, ktoré vstupuje do domu oknami. Tepelná izolácia s akumuláciou… ísť na článok

reklama