HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 24.5.

Bývanie na vodnej hladine

Zverejnené: 15. 4. 2020

Jednoduchá forma zo svetlého dreva, geometrická pravidelnosť, ostré línie a hladina rybníka zrkadliaca sa v presklených plochách ohraničených čiernymi kontúrami. Tak by sa dal stručne charakterizovať víkendový dom pripomínajúce hausbót, ktorý bude predstavený v rámci Salónu drevostavieb 2020 na jeseň tohto roka.

V malebnom prostredí južných Čiech vyrástol plávajúci rekreačný objekt, ktorý bol na želanie investora navrhnutý tak, aby sa dal využívať celoročne. Na hladine rybníka uprostred lesov sa vznáša triezva drevená hmota, ktorej dispozičné riešenie je prosté a funkčné. Jej autori kládli dôraz predovšetkým na vytvorenie vzdušného priestoru, čoho docielili prepojením kuchyne, jedálne a obývacej izby v jeden celok. Južne orientovaná terasa, ktorá na túto časť zvoľna nadväzuje, celý priestor ešte rozširuje a to vďaka veľkým preskleným plochám s posuvným systémom. Dispozícia ďalej zahŕňa dve spálne, kde sa pohodlne vyspia tri až štyri osoby, sociálne zariadenie a menšiu komoru.

Drevo ako konštrukčný materiál

Vzhľadom k tomu, že objekt je situovaný v oblasti prírodného parku České Kanady a zároveň mal byť navrhnutý ako plávajúci, bolo drevo ideálnym konštrukčným aj obkladovým materiálom nadstavby nad vodou. Nosná konštrukcia drevostavby je stĺpiková s mezistenovou tepelnou izoláciou z minerálnej vlny, strecha je plochá s hydroizoláciou z mäkčeného PVC. Plávajúci základ domu tvoria tri modulárne železobetónové pontóny, ktoré boli na miesto dovezené kamiónmi a následne spojené do jednej tuhej plávajúcej platformy.

Objekt je napojený na elektrickú prípojku na brehu a na vŕtanú studňu. Odpadová voda sa spracováva v čistiarni odpadových vôd, ktorá je dômyselne zabudovaná do jedného z pontónov. Dom má elektrické podlahové vykurovanie, doplnené krbovou pieckou s kovovým komínom, vedeným po vonkajšej stene domu priliehajúcej k terase.

Realizácia, predstavená aj v publikácii Ročenka drevostavieb 2019, by mala v budúcnosti slúžiť na trvalé bývanie. V rámci výstavy Salón drevostavieb, ktorej mediálnym partnerom je aj časopis INTRO, bude sprístupnená na jeseň tohto roka.

Plávajúci víkendový dom (2018)

Autori: Mgr. art. Jaroslav Šmondrk, Ing. Peter Mandl, Ing. arch. Ivan Kreva
Investor: súkromná osoba
Dodávateľ: SM PONTON, s. r. o.
Miesto: rybník, južné Čechy
Úžitková plocha: 93 m2 (vrátane terasy 33 m2)
Zastavaná plocha: 108 m2
Text: Ľubica Fábri, redakčne upravené
Foto: Jaroslav Šmondrk, Peter Mandl
Zdroj: SM PONTON, s. r. o.

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív Salónu drevostavieb
reklama

Nové

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Zverejnené 23.5. Investori kládli dôraz na použitie neškodných prírodných materiálov, teda minimum plastov a ďalších komponentov zaťažujúcich životné prostredie aj zdravie obyvateľov domu. Preto zvolili stavbu domu z tehál HELUZ FAMILY 2in1 a HELUZ FAMILY. ísť na článok

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Zverejnené 20.5. Otvorte okná bez obáv z otravného hmyzu. Komáre alebo osy sa do vášho interiéru nedostanú vďaka sieťam proti hmyzu. Neprenikne nimi totiž ani muška! ísť na článok

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Zverejnené 24.5. Nová strecha rozhodne nie je lacnou záležitosťou a preto by sme nemali jej výber podceniť. Na trhu je dnes možné dostať veľké množstvo strešných krytín. Môžeme vyberať medzi rôznymi materiálmi, tvarmi aj farbami. Poradíme, aké parametre pri kúpe… ísť na článok

reklama