vyhľadávanie
Dnes je 4.12.

Drevodom „Na samote pri lese“ z prírodných materiálov a keramickou strešnou krytinou Tondach

Zverejnené: 29. 7. 2022

„Na samote pri lese“ – aj tak by sa dal nazvať projekt nášho drevodomu, resp. rodového statku uprostred krásnej prírody Bielych Karpát. Naše miesto kde si chodíme odpočinúť od rušného sveta a načerpať energiu. Miesto, kde spoločne s deťmi a starými rodičmi tvoríme kúsok pomyselného raja na Zemi, kde sme obklopení prírodou vo všetkých jej formách. Domček, ktorý sme chceli vytvoriť uprostred hôr, pri jazierku, cenovo dostupný a s použitím čo najväčšieho množstva prírodných a zdravotne nezávadných materiálov.

Cenovo dostupný domček z prírodných materiálov a s dôrazom na ekológiu

Našou stavbou sme chceli zároveň aj demonštrovať, že ak nie ste náročný na priestor a exkluzívne materiály, tak sa dá svojpomocne vybudovať menší domček, ktorý je pekný, zdravý, príjemný a... dobrý – v pôvodnom zmysle slova. Nakoľko sme uvažovali nad výstavbou s čo najmenším dopadom na životné prostredie, snažili sme sa vylúčiť použitie betónu. Základným konštrukčným materiálom tohto domu je dubové drevo, ktoré bolo použité na základy a piliere a ďalej smrekové na konštrukciu stien, rošt na podlahu a krov.

Pri objektoch z prírodných materiálov ide o to správne materiály nakombinovať, aby dom mal „hlavu a pätu“ a prírodné aj klasické materiály boli využité tam, kde budú mať najlepšiu úžitkovú a zároveň estetickú hodnotu.

Strecha s keramickou strešnou krytinou

Keďže sme chceli zachovať prírodný ráz aj na našej stavbe a investovať do kvalitných materiálov, voľba jednoznačne padla na keramickú strešnú krytinu Tondach, konkrétne Bolero v medeno hnedom prevedení, ktorá nielen, že dokáže pozdvihnúť estetickú stránku domu so šikmou strechou, ale má aj výborné vlastnosti a je 100% z prírodného materiálu bez chemických prísad, čo bolo pre nás veľmi dôležité. Mohli sme zvoliť aj asfaltový šindel, prípadne plechovú strešnú krytinu, ale z estetického aj tepelnoizolačného hľadiska nám prišla najlepšia práve keramická strešná krytina. Totiž správne zhotovená strecha s pálenou krytinou vydrží celé generácie, a to vďaka precíznemu spracovaniu škridly. Jej overená životnosť je až 100 rokov bez akejkoľvek údržby. Na funkčnosť keramickej strešnej krytiny sa vzťahuje záruka 33 rokov. Táto garancia je však podmienená zabezpečením správneho odvetrávania strešného plášťa.

Prírodný materiál zabezpečuje najvyššiu kvalitu bývania

Keramická škridla prirodzene dýcha, rýchlo sa vysúša, a tým zabraňuje tvorbe plesní. Škridla má navyše európsky certifikát kvality „Natureplus“. Udeľuje sa produktom, ktoré prispievajú k zdravému bývaniu a podieľajú sa na zlepšení vnútornej klímy.

Pálená škridla sa vyznačuje výbornými vlastnosťami, medzi ktoré patrí vysoká odolnosť voči vonkajším vplyvom aj v extrémnych podmienkach. Vďaka špeciálnej povrchovej úprave je odolná proti kyslým dažďom, UV žiareniu, poveternostným vplyvom, ohňu, mrazu, machom, lišajníkom i vtáčiemu trusu. Škridla Tondach navyše pomáha udržať pod strechou príjemnú klímu. V lete nedochádza k prehrievaniu interiéru tak rýchlo ako u iných strešných krytín, v zime zasa chráni pred extrémnymi vplyvmi počasia. Vyniká tiež veľmi vysokou mechanickou pevnosťou – strecha bez problémov odolá aj väčšej váhe snehu či krupobitiu. Eliminuje tiež problém s hlučnosťou pri silnom daždi. S týmto typom krytiny viete docieliť nadčasový, ale i tradičný vzhľad. Hodí sa pre klasické bungalovy, moderné novostavby i malé vidiecke domčeky, je jednoducho univerzálna.

Hmotnosť strešnej krytiny

Jediné obavy sme mali z toho, či náš drevodom takzvane „unesie“ tento typ strešnej krytiny. Pri výpočte záťaže stavby je totiž potrebné brať do úvahy hmotnosť celej strešnej konštrukcie a jej rozloženie na jednotku plochy. A určite treba brať do úvahy aj skutočnosť, že na krov okrem samotnej hmotnosti strešnej krytiny pôsobí aj zaťaženie od snehovej prikrývky alebo silných vetrov. Vplyvom klimatických zmien sa pomerne prudko mení ráz počasia na Slovensku a tomuto faktu musí byť konštrukcia striech prispôsobená. Silnejšie nárazové vetry si vyžadujú pevnejšie konštrukcie krovu, ale aj spoľahlivejší systém upevnenia strešných krytín. Vyriešili sme to však tak, že sme zdvojili krov, resp. nadimenzovali ho na pálenú škridlu s nosnosťou 55 až 60 kg/m², čo nám umožnilo bez obáv tento typ strešnej krytiny využiť.

Nezávislosť a udržateľnosť

Okrem teplovodného sporáku na drevo, ktorý bude v zime slúžiť na vykurovanie a zároveň aj ohrievanie TUV či varenie jedla, dom navyše disponuje aj fotovoltickou elektrárňou s maximálnym výkonom 3 kW, ktorá bude poháňať spotrebiče v dome a veríme, že pokryje prevažnú väčšinu spotreby elektriny. Ďalej máme zámer využívať zhromaždenú dažďovú vodu a používať ju na splachovanie toaliet a zavlažovanie permakultúrnej záhrady.

Čítajte tiež:

Autor: Ing. Kateřina Kočická
Foto: Archív autorky
reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Zverejnené 3.12. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa dostala k svojmu záveru. Galéria po prvýkrát (po)otvorí verejnosti svoje obnovené priestory v nedeľu 11. decembra 2022. Počas tohto dňa si budú môcť návštevníci a návštevníčky užiť celodenný program pre… ísť na článok

reklama