Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 28.2.

Farby roku v harmónii so stenami vášho domova

Zverejnené: 14. 2. 2021

Plánujete oživiť steny svojho interiéru a neviete, akú farbu zvoliť? Minimalizmus a nádej – slová, ktoré sa stali pre Pantone Color Institute inšpiráciou pre voľbu šedej, znázorňujúcu vytrvalosť a statočnosť, a žltej, reflektujúcu optimizmus, ako farieb roku 2021. Odborník z Hornbachu radí, ako tieto farby za pomoci maľovky či dizajnových omietok naniesť na steny vo vašom interiéri.

Efekt prírodného kameňa. Foto: Hornbach

Psychológia farieb

Existujú kritériá, vďaka ktorým možno určiť, ktorá farba je pre konkrétnu miestnosť v interiéri vhodná. Teplými odtieňmi možno do priestoru dostať útulnosť, naopak, chladnými dodať nádych modernosti. Podľa psychológie farieb ovplyvňuje každá farba ľudské vnímanie a pocity inak – jedna vytvára pokoj a pohodu, iná vzbudzuje agresiu a túžbu. „Žltá je slávnostná farba, ktorá vyvoláva pocit radosti. Pôsobí povzbudivo, symbolizuje slnečnú silu a energiu, ideálnym priestorom v interiéri je pre ňu kuchyňa. Šedá môže byť vnímaná ako formálna, neutrálna, dôstojná a autoritatívna, v obývacej izbe bude svetlejší odtieň pôsobiť elegantným a vzdušným dojmom, navyše opticky zväčší priestor,“ vysvetľuje Tadeáš Tenkl, odborník z oddelenia farieb v projektových marketoch Hornbach. „Pri voľbe farieb je tiež jednou z možností ich kombinácia, ale musia spolu ladiť. Priamo v predajni alebo ako on-line zásielku domov si môžete nechať doručiť vzorkovníky farieb,“ dodáva Tadeáš Tenkl. V jednej miestnosti by sa však nemali objaviť viac ako štyri farebné spojenia.

Náterové farby

„Pri výbere farby je dôležité myslieť na to, aby mala vlastnosti, ktoré sú pre perfektný náter nevyhnutné," odporúča Tadeáš Tenkl a dodáva „môže ísť o pomer riedenia vodou, priedušnosť či bezchybné krytie. Dôležitá je tiež možnosť širokého výberu z farebného spektra pre jedinečnosť vášho interiéru.“ So službou miešanie farieb Hornbach je možné si nechať namiešať ten najvhodnejší farebný odtieň podľa vašich konkrétnych predstáv.

Šedá farba v odtieni Londýn aj žltá v odtieni Svetlo savany prémiovej značky Selection disponujú vysokou krycou silou, takže stačí vykonať iba jeden náter. Tiež majú veľkú odolnosť voči oderu, zabraňujú striekaniu a odkvapkávaniu, sú vhodné pre rôzne podklady, od sadrokartónu až po betón.

Dizajnové omietky vo farbe roka

V prípade, že samotná farba nestačí a je potrebné na stene nechať rozohrať trochu kreatívnosti, zaručene poslúžia omietky s rôznymi efektmi. „Nekonvenčná štruktúra a vzhľad kameňa, betónu, bridlice či metalického náteru dodajú vášmu interiéru originalitu a charakter,“ radí Tadeáš Tenkl z Hornbachu. „Veľmi jednoduché je použitie už hotových dizajnových omietok značky StyleColor v rôznych prevedeniach, so správnym náradím dosiahnete tieto skvelé efekty dvoma až troma pracovnými krokmi,“ dodáva Tadeáš Tenkl.

Ako vytvoriť efekt prírodného kameňa

1. krok: dizajnovú omietku Prírodný kameň nanášajte v dostatočnej hrúbke pomocou valčeka s krátkym vlasom. Požadovanú štruktúru vytvárajte v malých ťahoch rôznymi smermi, v ideálnom prípade krížom-krážom. Nanášaná vrstva nesmie byť pri vytváraní štruktúry preschnutá, postupujte preto po častiach, kúsok po kúsku.
2. krok: povrch ešte vlhkého náteru opracujte pomocou benátskeho hladidla do požadovanej štruktúry prírodného kameňa. Náter nechajte zaschnúť.
3. krok: výsledný vzhľad dodá lazúra na steny Prírodný kameň, ktorú nanášajte krúživými pohybmi pomocou navlhčenej hubky.

Ako vytvoriť efekt betónu

1. krok: vzhľad Betónu sa nanáša v dostatočnej hrúbke valčekom s krátkym vlasom.
2. krok: povrch vlhkého náteru sa potom opracováva pomocou benátskeho hladidla alebo fasádnej špachtle do požadovaného vzhľadu. Ak pracujete s benátskym hladidlom, vaša stena získa individuálnu štruktúru, či už vodorovne, zvislo, krátko alebo dlho nakreslenú.
3. krok: Pomocou rukoväte valčeka je možné vytvoriť imitáciu otvorov. Ťahy vykonávajte rovnomerne. Pri práci postupujte po častiach, kúsok po kúsku, pretože omietka nesmie byť pri štruktúrovaní povrchu ešte zaschnutá.

Ako vytvoriť efekt bridlice

1. krok: dizajnovú omietku Bridlica nanášajte v dostatočnej hrúbke pomocou valčeka s krátkym vlasom.
2. krok: povrchu ešte vlhkého náteru dodajte štruktúru pomocou benátskeho hladidla ťahmi diagonálnym smerom. Nechajte zaschnúť.
3. krok: po zaschnutí celú štruktúru prejdite benátskym hladidlom za použitia silného tlaku, aby ste zintenzívnili efekt vzhľadu bridlice. Tým, ako povediete ťahy po štruktúre náteru, dodáte stene osobitosť v podobe individuálnej štruktúry, a nezáleží na tom, či ich povediete horizontálne alebo vertikálne, alebo či budú dlhé či krátke.
4. krok: vyleštite bavlnenou handričkou.

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy

Tématické tagy

Tématické odbory

reklama

Nové

Vonkajšia tieniaca technika – typy, výhody a funkcie

Vonkajšia tieniaca technika – typy, výhody a funkcie

Zverejnené 25.2. Dnešná výstavba mieri až k nulovej energetickej spotrebe, ale takmer prehliada slnečnú energiu. Ak nás zaujíma skutočná tepelná ochrana domu a reálna suma, ktorú zaplatíme za vykurovanie, prípadne letné chladenie, potom neprehliadajte vonkajšie… ísť na článok

Reflexná tepelná izolácia SuperFOIL chráni budovu v lete aj v zime

Reflexná tepelná izolácia SuperFOIL chráni budovu v lete aj v zime

Zverejnené 28.2. SuperFOIL je tepelnoizolačná technológia, ktorá poskytuje vysoko účinnú tepelnú izoláciu tým, že bráni prechodu tepla medzerou pri vedení, prúdení a sálaní. Pracuje hlavne so skutočnosťou, že vo stavebných vzduchových medzerách je nielen vo fyzike,… ísť na článok

Čo nové majú screenové rolety MINIROL v roku 2021

Čo nové majú screenové rolety MINIROL v roku 2021

Zverejnené 27.2. Od roku 2010, keď sme v BUILDING Shutter Systems zahájili výrobu nového produktu –⁠ screenových clôn⁠ pod značkou MINIROL – ich popularita medzi zákazníkmi stále rastie. Táto skutočnosť aj vzťah k vývoju a posúvaniu hraníc výroby a dizajnu produktov… ísť na článok

reklama