Bioklimatická pergola ARTOSI
vyhľadávanie
Dnes je 30.4.

Fotovoltika a energeticky sebestačné budovy

Zverejnené: 27. 8. 2024

V súčasnej dobe je veľký tlak na nízku energetickú náročnosť budov. Stretávame sa tak s termínmi ako NZEB (2), pasívne domy a podobne. Teraz sa zameranie upína dokonca k plne energeticky nezávislým budovám. Ako to ale docieliť? Pomôcť by v tom mali rôzne zdroje primárnej energie.

Moduly Wevolt X-Tile sú navrhnuté tak, aby sa harmonicky začlenili do strešných krytín a poskytovali efektívne a esteticky príjemné riešenie pre výrobu solárnej energie.

Energeticky sebestačné budovy predstavujú koncepciu, ktorá sa snaží maximalizovať energetickú efektivitu a minimalizovať potrebu externých energetických zdrojov. Tieto budovy využívajú obnoviteľné zdroje energie a pokročilé technologické inovácie, aby boli schopné produkovať toľko energie, koľko spotrebujú. Cieľom je znížiť závislosť na fosílnych palivách, obmedziť emisie skleníkových plynov a zvýšiť energetickú sebestačnosť.

Sebestačné budovy a NZEB 2

Budovy s takmer nulovou spotrebou energie (NZEB, Nearly Zero-Energy Buildings) sú charakterizované ako budovy s veľmi vysokou energetickou účinnosťou, kde prevažná časť spotreby energie je pokrytá obnoviteľnými zdrojmi. Koncept NZEB 2 rozširuje tento prístup a zahŕňa budovy, ktoré nielenže majú minimálny ekologický dopad počas svojho životného cyklu, ale tiež implementujú sofistikované systémy riadenia spotreby energie, využívajú pasívne solárne zisky a sú vybavené vysoko účinnou izoláciou pre minimalizáciu energetických strát.

Zdroje primárnej energie

Primárne zdroje energie pre energeticky sebestačné budovy zahŕňajú širokú škálu obnoviteľných zdrojov. Medzi kľúčové patria:

Vodné elektrárne využívajú kinetickú energiu tečúcej vody na výrobu elektrickej energie. Tento spôsob výroby energie je jedným z najstarších a najspoľahlivejších. Vodné elektrárne môžu byť veľkokapacitné (napr. priehradné elektrárne) alebo malokapacitné (mikroelektrárne) a poskytujú stabilné a kontinuálne dodávky energie, čo je kľúčové pre zabezpečenie energetickej stability.

Veterné elektrárne premieňajú kinetickú energiu vetra na elektrickú energiu prostredníctvom veterných turbín. Veterná energia je veľmi variabilná a závisí od miestnych podmienok, avšak moderné technológie umožňujú efektívne využitie tejto energie aj v oblastiach s nižšími priemernými rýchlosťami vetra. Existujú veterné elektrárne umiestnené na pevnine (onshore) a na mori (offshore), pričom každá má svoje špecifické výhody.

Fotovoltické elektrárne využívajú fotovoltické panely na premenu slnečného žiarenia na elektrickú energiu. Fotovoltika je jedným z najrýchlejšie rastúcich sektorov obnoviteľnej energie, čo je dôsledkom poklesu cien a zvyšovania ich účinnosti. Fotovoltické systémy môžu byť inštalované na strechách budov, na voľných plochách alebo integrované priamo do stavebných materiálov.

Integrovaná fotovoltika

Integrovaná fotovoltika, označovaná ako BIPV (Building-Integrated Photovoltaics), predstavuje technológiu, ktorá zakomponováva fotovoltické moduly priamo do stavebných prvkov budov, ako sú strechy, fasády či okná. Táto technológia ponúka niekoľko kľúčových výhod oproti tradičným fotovoltickým systémom vrátane estetického vzhľadu, úspor na stavebných materiáloch a lepšej integrácie do architektonického návrhu budovy. Integrované fotovoltické systémy významne prispievajú k energetickej sebestačnosti budov tým, že maximalizujú využitie slnečnej energie priamo na mieste jej potreby. Okrem toho môžu BIPV systémy poskytovať dodatočné výhody, ako je tepelná izolácia, čím sa znižujú náklady na vykurovanie a chladenie budov.

Wevolt X-Tile od spoločnosti Wienerberger

Jedným z inovatívnych riešení v oblasti BIPV sú integrované fotovoltické moduly Wevolt X-Tile od spoločnosti Wienerberger. Tieto moduly sú navrhnuté tak, aby sa harmonicky začlenili do strešných krytín a poskytovali efektívne a esteticky príjemné riešenie na výrobu solárnej energie.

Vlastnosti Wevolt X-Tile

Estetický dizajn: Wevolt X-Tile moduly sú prispôsobené vzhľadu a tvaru strešných škridiel, čo ich robí ideálnou voľbou pre rezidenčné a komerčné budovy, kde je dôležitý estetický vzhľad strechy. Vysoká účinnosť: Moduly Wevolt X-Tile využívajú pokročilú fotovoltickú technológiu k maximálnemu využitiu slnečnej energie, čo zabezpečuje vysokú energetickú výťažnosť.

Jednoduchá inštalácia: Vďaka modulárnemu dizajnu a kompatibilite so strešnými škridlami je inštalácia Wevolt X-Tile jednoduchá a rýchla.

Odolnosť a dlhá životnosť: Moduly sú navrhnuté tak, aby odolali nepriaznivým poveternostným podmienkam (napr. krupobitiu) a poskytovali dlhodobý a spoľahlivý výkon.

Výhody použitia Wevolt X-Tile

Energetická sebestačnosť: Integráciou fotovoltických modulov priamo do strechy je možné dosiahnuť významné zníženie závislosti na externých zdrojoch energie a zvýšenie energetickej autonómie budovy.

Zníženie nákladov na energiu: Vlastná výroba elektrickej energie prináša dlhodobé úspory na nákladoch za elektrinu, čo je výhodné ako pre rezidenčné, tak komerčné objekty.

Ekologický prínos: Použitie obnoviteľnej energie výrazne prispieva k ochrane životného prostredia a znižovaniu emisií skleníkových plynov, čo je kľúčové pre boj proti klimatickým zmenám.

Záver

Fotovoltické moduly Wevolt X-Tile od spoločnosti Wienerberger predstavujú krok smerom k udržateľnému a energeticky sebestačnému bývaniu. Vďaka svojej vysokej efektivite, estetickému vzhľadu a jednoduchej inštalácii sú ideálnym riešením pre modernú architektúru, ktorá kladie dôraz na energetickú účinnosť a ekologickú zodpovednosť. Tento prístup zabezpečuje, že budovy nielen spĺňajú súčasné energetické štandardy, ale tiež aktívne prispievajú k udržateľnému rozvoju.

Čítajte tiež:

Autor: Mgr. Daniel Frejvald 1)produktový manažér Wevolt
Foto: Wienerberger

Tématické odbory

reklama

Nové

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Zverejnené 25.4. Postaviť dom je pre väčšinu z nás veľký životný krok, ktorý sa málokedy opakuje. Často počujeme „staviam raz v živote“, ale čo keď sa pri realizácii zabudne na kľúčové detaily? Alebo sa ušetrí na nevhodnom mieste? Presne na také situácie reaguje… ísť na článok

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Zverejnené 24.4. Veľkoformátové tvárnice Silka Tempo a Ytong Jumbo sú obľúbené predovšetkým v bytovej výstavbe. Výrazne zjednodušiť hrubú stavbu však dokážu aj stavebníkovi amatérovi, o čom sa presvedčil aj pán Ján s rodinou, ktorý sa rozhodol postaviť svojpomocne… ísť na článok

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Zverejnené 30.4. Trendy sa netýkajú len nábytku alebo farieb stien, ale podliehajú ním aj schodiská, ktoré už dávno nie sú len obyčajným spojovacím prvkom medzi poschodiami. Dnes dokážu oživiť interiér, dodať mu jedinečný štýl a stať sa jeho výraznou dominantou. Aké… ísť na článok

reklama