vyhľadávanie
Dnes je 31.7.

Horská chalupa na Kukačkách

Zverejnené: 16. 12. 2025

Projekt horskej chalupy Na Kukačkách štúdia Projekt horskej chalupy Na Kukačkách štúdia edit! architects demonštruje moderný, avšak citlivý prístup k regionálnej krkonošskej architektúre. Napriek tomu, že návrh navonok rešpektuje tradičný výraz horských stavieb s kamenným soklom a drevenou fasádou, projekt prináša úplne nové priestorové a funkčné usporiadanie interiéru.

Architekti sa od začiatku usilovali o prekonanie typického rysu stavieb v národnom parku: zatiaľ čo podoba exteriéru musí ctiť tradičné formy, kvalita a funkčnosť vnútorných dispozícií býva často zanedbávaná a interiéry pôsobia tmavo a stiesnene.

Aj v prípade chalupy Na Kukačkách sú vonkajší objem, tvar štítu aj materiálové riešenie určené miestnymi reguláciami. Projekt však dokazuje, že je možné rešpektovať regionálnu typológiu a zároveň naplniť súčasné požiadavky na presvetlený interiér s priamou väzbou na okolitú prírodu.

"Kým oba štíty museli zostať striktne tradičné, bočné fasády nám poskytli priestor pre moderné architektonické prvky. To nám umožnilo implementovať veľkoformátové presklenie v hlavnej obytnej zóne a v mieste letného vstupu a maximalizovať tak priehľady do okolitej krajiny. Vizuálny kontakt s prírodou je kľúčový a výrazne umocňuje celkový zážitok z pobytu na horách,“ upresňuje Juraj Calaj zo štúdia edit! architects.

Zväčšenie okien na štítových fasádach nebolo možné, pretože by narušilo ich proporcie a výsledný vzhľad by pôsobil nesúrode. Okrem veľkoformátového presklenia preto štúdio edit! architects aplikovalo princíp vertikálneho prepojenia podlažia. Vďaka tomu vznikla ochodza nad obývacím priestorom a prízemie sa mohlo otvoriť až do krovu. Riešenie umožňuje prísun denného svetla z viacerých smerov a vytvára pocit vzdušného a svetlého priestoru.

Realizácia projektu bola logisticky náročná. Komplikácie prinieslo umiestnenie v strmom svahu aj skrátená stavebná sezóna, ktorá si vyžaduje rýchly postup výstavby. Aj preto sa prefabrikované CLT panely, ktoré je možné zmontovať na železobetónový sokel v priebehu niekoľkých týždňov, ukázali ako ideálne riešenie. Tieto drevené panely ponúkajú statickú tuhosť porovnateľnú s betónom, čo umožňuje vytvorenie rozsiahlych priehľadov a otvorených zón – riešenie, ktoré konvenčné konštrukcie štandardne neposkytujú. Panely sú spoločnosťou 3AE dodávané v pohľadovej kvalite, vďaka čomu drevený povrch stien a stropov tvorí finálny interiér, ktorý nevyžaduje ďalšie obklady.

"Zásadná pre úspech projektu bola aj spolupráca s lokálnou stavebnou firmou Registav. Ich detailná znalosť náročných podmienok výstavby v horských oblastiach nám umožnila presne naplánovať nasadenie prefabrikovaných CLT panelov a minimalizovať riziko prerušenia prác z dôvodu nepriaznivého počasia," dodáva Juraj Calaj.

Projekt bol realizovaný architektmi v režime Design&Build, kedy návrh a výstavba prebiehali v úzkej koordinácii, čo zaistilo vernú realizáciu architektonickej koncepcie i precízne prevedenie detailov.

Chalupa Na Kukačkách sa stáva ukážkovým príkladom toho, že aj v prostredí s veľmi prísnymi reguláciami možno dosiahnuť kvalitnú súčasnú architektúru a vytvoriť plnohodnotné, funkčné a estetické horské bývanie.

O projekte

Štúdio: edit!
Autor: Ing. arch. Ivan Boroš, Ing. arch. Juraj Calaj, Ing. arch. Vítězslav Danda
Spoluautor: Ing. arch. Iveta Kopecká
Umiestnenie projektu: Strážné
Krajina projektu: Česká republika
Rok dokončenia: 2025
Zastavaná plocha: 95 m²
Úžitková plocha: 214 m²

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa LINKA News
Foto: BoysPlayNice
reklama

Nové

Keď o výbere izolácie rozhoduje aj požiarna bezpečnosť: Multipor v novom parkovacom dome v Třebíči

Keď o výbere izolácie rozhoduje aj požiarna bezpečnosť: Multipor v novom parkovacom dome v Třebíči

Zverejnené 29.7. Nový parkovací dom pri Nemocnici Třebíč ukazuje, že tepelná izolácia môže v jednej konštrukcii spojiť niekoľko dôležitých funkcií. Minerálne dosky Multipor od spoločnosti Xella CZ tu pomohli tepelne oddeliť vykurované priestory od nezateplenej časti… ísť na článok

THERMO|SOLAR v Žiari nad Hronom štartuje projekt Hydraulika. Výroba technologických blokov pre Hargassner

THERMO|SOLAR v Žiari nad Hronom štartuje projekt Hydraulika. Výroba technologických blokov pre Hargassner

Zverejnené 27.7. Žiarsky závod THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., rozširuje svoju strategickú kooperáciu v rámci rakúskeho holdingu Hargassner a popri produkcii slnečných kolektorov spúšťa ďalší kľúčový priemyselný uzol orientovaný na biomasu. Ide o komplexný projekt s… ísť na článok

Písecký trojlístok: novostavba, prístavba, rekonštrukcia

Písecký trojlístok: novostavba, prístavba, rekonštrukcia

Zverejnené 30.7. Po príchode do tretieho najväčšieho mesta Juhočeského kraja (prvé České Budějovice, druhý Tábor) sme ho oslovili veršom básnika Fráni Šrámka: „… a je to Písek, je to zasa on.“ Zaujímali nás novinky z odboru stavebníctva. Vybrali sme tri – novostavbu… ísť na článok

reklama