Drevo má v stavebníctve široké spektrum využitia, čo je dané aj veľkým množstvom druhov drevín s rôznymi vlastnosťami. Ale bez ohľadu na druh a spôsob využitia treba drevo správne ošetriť. Možné sú rôzne metódy a technológie, ktoré sa postupne vyvíjali s pokrokom vedy a tiež so silnejúcou snahou vyspelých krajín ochrániť ľudské zdravie i životné prostredie. Neošetrené drevo vplyvom nepriaznivých podmienok podlieha oveľa rýchlejšie prirodzenej skaze. Degradácia dreva je spôsobená ako biotickými činiteľmi, tak abiotickými. Medzi biotické činitele patria huby, plesne a drevokazný hmyz – najčastejšími škodcami sú tesárik krovový, červotoč, hrbohláv, piloritka, ale aj mravce. Abiotickí činitelia škodiaci drevu sú predovšetkým vlhkosť, ďalej nízke aj vysoké teploty a slnečné žiarenie.
Na viac informácií k problematike impregnovania sme sa opýtali Ing. Jozefa Sedláka, konateľa firmy BEST OSTRAVA s. r. o. Pán Sedlák je špecialista na impregnáciu drevených konštrukcií (najmä krovov a nábytku) a to už od roku 1997.
Čo je to impregnácia?
Impregnácia je napustenie materiálu chemickými látkami zvyšujúcimi trvanlivosť impregnovaného materiálu. Existuje niekoľko spôsobov impregnácie s rôznou účinnosťou, ktorú porovnáme pomocou tzv. impregnačné hĺbky, teda hĺbky preniknutia ochrannej látky do materiálu – tlakové metódy majú väčšiu impregnačnú hĺbku ako metódy beztlakové (náter, postrek, namáčanie...) a poskytujú teda ešte väčšiu ochranu. Efektívnosť impregnácie sa odvíja ale samozrejme aj od druhu dreva a kvality vykonania impregnačnej práce. Pre úplnosť spomeňme ešte špeciálne druhy impregnácie (injektáže, bandážovanie, panelovú impregnáciu), ich použitie je na mieste v prípade, keď bežné metódy nie sú realizovateľné.
Kde všade je vhodné uvažovať o impregnácii dreva?
O impregnácii uvažujeme predovšetkým pri drevených konštrukciách domu, ale impregnáciou ošetrujeme aj nábytok, drevené dvere a zárubne, parkety a vlysy. Okrem stavebných a interiérových prvkov vo vnútri domu nesmieme zabudnúť ani na drevené prvky na záhrade – napokon použitie dreva napríklad v pergolách a plotoch je impregnáciou dokonca podmienené, pretože impregnácia umožňuje drevu vydržať nepriaznivejšie podmienky a oveľa väčšie namáhanie.
V akej fázy je ideálne impregnáciu aplikovať?
Ideálne je mať naimpregnované ešte pred montážou drevených prvkov. Impregnovanie až po montáži je sťažené alebo znemožnené obtiažnou dostupnosťou niektorých plôch.
Kto impregnáciu vykonáva a čím?
Malé plochy dokáže človek impregnovať svojpomocne – existuje pritom množstvo druhov bežne dostupných impregnačných prostriedkov, s výberom poradí každý predajca. Ja môžem odporučiť prípravky Bochemit, napr. impregnačný prostriedok Bochemit QB Hobby. Nielen tento prípravok môžete zakúpiť aj v našom e-shope na webe www.bestostrava.cz alebo v sieti stavebnín odborných firiem.
Ste schopní vykonať prehliadku a s realizáciou impregnácie poradiť?
Áno. Tieto služby poskytujeme takmer 30 rokov, prehliadok je ročne 50–100. Na mieste danú situáciu vyhodnotíme, napríklad pri strechách a strešných konštrukciách, na ktoré sa špecializujeme, odhadneme vek konštrukcie a jej stav, ďalej typ a úroveň doterajšieho ošetrenia, prípadne popíšeme rozsah poškodenia plesní/napadnutia drevokazným hmyzom, v tom prípade určíme pôvodcu. Po tomto zistení stavu konštrukcie navrhneme podľa potrieb zákazníka individuálne riešenie.
S akou cenou u impregnácie musím počítať?
Pri práci svojpomocne len s cenou za chemické prostriedky na preventívnu ochranu, tá sa pohybuje v prípade priemerného rodinného domčeka medzi 100 – 150 eur. Pri napadnutej drevenej konštrukcii sa cena pohybuje od zhruba 200 – 300 eur. Ak prácu vykonáva firma a to vrátane očistenia, osekania, umytia a dôkladného vysatia celého priestoru, počítajme s cca 800 eur.
Ako dlho je impregnácia účinná?
Záleží na miere namáhania dreveného prvku a zvolenej metóde impregnácie. Tlaková impregnácia konzervuje drevo na desiatky rokov, beztlakové metódy poskytujú ochranu na dobu neobmedzenú. To znamená, ak do objektu nezatečie alebo nie je vysoká relatívna vlhkosť. Po piatich rokoch odporúčame preventívnu kontrolnú prehliadku; rozhodne sa oplatí prezrieť drevené prvky a to, či neprichádzajú zbytočne do kontaktu s vodou, ak to nie je nutné (napr. či nezateká do strechy) alebo či drevo, ktoré bolo ošetrené, nebolo už napadnuté pred impregnáciou.
Za odpovede ďakujeme pánovi Ing. Jozefovi Sedlákovi.
Na záver
Starostlivosť o drevo nie je dobré podceňovať. Je na ňu dobré myslieť nielen pred umiestňovaním drevených prvkov do stavieb alebo záhrad, ale aj v dlhodobom horizonte s ďalšími preventívnymi kontrolami a zásahmi. Investícia do kvalitnej impregnácie sa teda oplatí, nielen z hľadiska trvanlivosti dreva, ale aj z pohľadu ekologickej zodpovednosti.
Čítajte tiež: