Screenové clony - rolety proti slnku
vyhľadávanie
Dnes je 13.6.

Izolácia bez parozábrany

Zverejnené: 29. 2. 2020

V dnešnej dobe sa čoraz viac stretávame s objektmi, kde sa navrhujú difúzne otvorené skladby obvodových plášťov. Unikátnym zástupcom týchto stavieb je aj projekt Liko-Noe, ktorý získal množstvo ocenení aj titul najzdravšej kancelárie.

Že je to správny smer, potvrdzuje stále viac štúdií, ktoré ukazujú, že bývanie v difúzne otvorených budovách je zdravé a tvoria úplne prirodzené prostredie pre človeka. Veľká časť škodlivín v ovzduší sa totiž dokáže naviazať na vodnú paru a prejsť samovoľne cez plášť budovy vďaka rozdielnym tlakom medzi vnútorným a vonkajším prostredím.

Princíp fungovania

Súčasnosť stavebného trhu nám ponúka rôzne varianty difúzne otvorených skladieb, ale v skutočnosti sú vo vnútri používané tzv. parobrzdy, ktoré sa umiestňujú na strany interiéru a majú za úlohu zbrzdiť veľké množstvo vodnej pary. Ak by to tak nebolo, hrozí, že štandardný tepelný izolant sa nasýti vytvoreným kondenzátom, zmení svoj objem a zhoršia sa niekoľkonásobne tepelno-izolačné schopnosti daného materiálu. Vrstva parozábrany plní v skladbách dôležitú úlohu. Spomaľuje priebeh vodnej pary, zaisťuje vzduchotesnosť plášťa (stratu tepla), ale je potrebné si uvedomiť, že správna realizácia tejto vrstvy je mnohokrát nadľudským výkonom a často sa na stavbách zabúda na jej dôležitosť.

Ideálne riešenie

Našli sme riešenie, ako zjednodušiť izolovanie obvodových plášťov, zrýchliť proces výstavby a nespoliehať na 100% funkčnosť parobrzdných či parotesných vrstiev. Riešením je zvoliť iný typ izolačného materiálu s iným prístupom a lepšími vlastnosťami. Možnosťou je Chytrá izolácia kanadského výrobcu Icynene. Táto unikátna pena má veľmi nízku nasiakavosť a nemení svoje izolačné schopnosti aj pri zvýšenom zaťažení vodnou parou. Má otvorenú bunkovú štruktúru a vďaka tejto vlastnosti aj schopnosť odvádzať vodné pary z konštrukcie. Jej ďalšou výhodou je, že tvorí kompaktnú vrstvu bez škár, dokáže priľnúť k akémukoľvek materiálu a perfektne zaizolovať aj ten najkomplikovanejší detail, ktorý je často rozhodujúcim a opomenutým faktorom správneho zateplenia.

Áno je to tak, že pracujeme a počítame s naozaj difúzne otvorenými skladbami bez použitia parotesných vrstiev tam, kde nám to okolité podmienky dovolia. Je dôležité posúdiť každú vrstvu konštrukcie a premýšľať nad ňou. Navrhnúť ju tak, že faktor difúzneho odporu v jednotlivých materiáloch skladby zo strany interiéru klesá, až do priestoru, kde sa nám odvetrá (odparí). Nebránime vzdušnej vlhkosti a následne kondenzácii samovoľne odísť, je to totiž prirodzené.

Projektanti aj investori si musia dávať však veľký pozor na to, s akou penou pracujú, pretože aj keď penové izolácie vyzerajú skoro rovnako, tak nemajú zďaleka podobné vlastnosti.

Peny na dnešnom trhu

Na dnešnom trhu je veľké množstvo pien, ktoré často bojujú s veľkou nasiakavosťou a správajú sa takmer podobne ako štandardný tepelný izolant, napr. minerálna či kamenná vata a preto musia používať parobrzdné či parotesné vrstvy (fólie), bez týchto vrstiev by som aplikáciu mäkkej difúzne otvorenej peny nemohol nikdy odporučiť. Ďalej sa môžete stretnúť na trhu aj s polotvrdými a tvrdými PUR izoláciami, ktoré majú uzavretú bunkovú štruktúru a teda sú difúzne uzavreté. Z nášho sortimentu je to polotvrdá pena nazývaná Smartisol 200. Tú využívame hlavne na difúzne uzavreté skladby a izolovanie základového muriva. Poprípade Smartisol 300, ktorý je považovaný za tvrdú izoláciu s objemovou hmotnosťou viac ako 60 kg / m3 a je vhodný aj na izolovanie existujúcich strešných plášťov zo strany exteriéru. Spoločne s hydroizolačným nástrekom dokáže táto izolácia tvoriť 100% vodotesnú vrstvu a zároveň je ochránená proti UV žiareniu.

Overená kvalita

Chytrá izolácia® pôsobí na českom a americkom trhu už 30 rokov a je obchodnou značkou firmy Liko-s, a.s., ktorá je výhradným dovozcom kanadskej izolačnej peny Icynene. Táto spoločnosť je na trhu od roku 1986 a v súčasnosti je celosvetovým lídrom na trhu so striekanou, difúzne otvorenou penou. Zrealizovali viac ako 9000 aplikácií.

Inovácie

Firma Liko-s vyvinula ďalšie inovatívne produkty, ktoré prináša na trh. Jedná sa o mobilnú prestaviteľnú priečku VACUWALL. Ďalšou vlajkovou loďou je interaktívna priečka SMART-i-WALL, ktoré bola prvýkrát predstavená na veľtrhu BAU už v roku 2015. Posledným najnovším produktom, ktorý stojí za zmienku, je Liko-Glass. Jedná sa o vrstvené laminované sklo s neobmedzenou škálou rôzneho motívu.

Súvisiace články:

Chytrá izolácia - rekonštrukcia bez kompromisov
Liko Noe - priemyselný objekt s nulovými nárokmi

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy
reklama

Nové

Aké sú výhody a funkcie vonkajšej tieniacej techniky

Aké sú výhody a funkcie vonkajšej tieniacej techniky

Zverejnené 12.6. Vďaka svojmu pozitívnemu vplyvu na prostredie vnútri budovy patrí tieniaca technika prakticky ku každému rodinnému domu či bytu. Jej prednosti boli opísané v mnohých článkoch. Dokáže usporiť energiu, znížiť hluk, zvýšiť bezpečnosť proti krádeži,… ísť na článok

Praktický balkón pre každého: Čo mu nesmie chýbať?

Praktický balkón pre každého: Čo mu nesmie chýbať?

Zverejnené 11.6. Balkón je praktickým miestom, ktoré má široké využitie. Niektorým slúži ako záhradka, pre iných ide zas o oddychový priestor na čítanie knihy alebo pitie kávy. Zariaďujete si balkón a neviete, ako na to? Máme pre vás zopár praktických tipov, ktoré… ísť na článok

Ako dosiahnuť dokonalý povrch stien

Ako dosiahnuť dokonalý povrch stien

Zverejnené 9.6. Možno ste to už zažili – sedíte u známych v novom byte, obdivujete dokonalé hladké steny a premýšľate o tom, že tie u vás doma by potrebovali vylepšiť. Aj vaše steny môžu byť perfektné. Treba si len vybrať správne materiály a pri úprave povrchu… ísť na článok

reklama