Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 3.12.

Chytrá izolácia® – rekonštrukcia bez kompromisov

Zverejnené: 2. 12. 2014

Zateplenie kanadskou izolačnou penou s otvorenou bunkovou štruktúrou Icynene, u nás známou ako Chytrá izolácia, patrí k najmodernejším technológiám súčasného zatepľovania. Poskytuje ochranu pred prúdiacim studeným vzduchom a tiež, vďaka svojej štruktúre, umožňuje odvod vzdušnej vlhkosti z interiéru von – dom dýcha.

Máte nový dom, poďte ho rekonštruovať! Myslíte, že predchádzajúca výzva je celkom nezmyselná a protirečísi si? Opak je však pravdou. Stále častejšie sa na náš tím Chytrá izolácia obracajú majitelia nových či zánovných rodinných domov s tým, že napríklad ich malá dcéra spí v podkrovnej izbe, kde je jej zima, keď za oknami riadi snehová víchrica, v rohu je pleseň, preto stále pridávajú na výkone svojich plynových kotlov a problém nemizne.

Väčšina ľudí si potom myslí, že majú nedostatočne naddimenzované kúrenie, ale vyúčtovanie na konci roku ich vždy presvedčí, že tomu tak nie je. V lete potom sťahujú túto dcéru do obývacej izby v prízemí, pretože sa nedá v dôsledku vysokých teplôt spať a chladiť svoju milovanú dcéru klimatizáciou nepovažujú za dobrý nápad, pretože ako sami vedia, ako trpia v lete angínami z klimatizácie použitej vo svojich automobiloch.

Nefunkčné zateplenie

Problém je celkom inde. Nekvalitne zhotovené zateplenie bežnými materiálmi, porušené a nefunkčné parozábrany, uhniezdenie nechceného návštevníka v podobe kuny a ďalšie. Klasické, dnes by sa dalo nazvať historické, zatepľovacie systémy pomocou rôznych vát sú veľmi náchylné na množstvo vody vo svojej štruktúre a výrazne strácajú izolačnú schopnosť, preto sa všetky konštrukcie vybavujú takzvanou parozábranou. Jedná sa o fóliu brániacu vniknutiu vodnej pary, ktorá je prirodzene obsiahnutá v objektoch, napríklad z ľudskej produkcie vydýchavania ústami a snaží sa dostať z objektu von. Utesnenie tejto parozábrany, dokonalé prelepenie spojov, všetkých prestupov strechy a ďalších je v podmienkach stavby takmer nemožné a vodné pary tak prenikajú do izolantu, kde ho znehodnocujú.

Pôvodné nefunkčné zateplenie podkrovia
Pôvodné nefunkčné zateplenie podkrovia

Izolačná pena Icynene®

Tieto izolanty sa im nedokážu brániť, oproti tomu moderná Chytrá izolácia Icynene je naopak difúzne otvorená a nepotrebuje používanie parozábrany, znehodnotené vodné pary prechádzajú bez akýchkoľvek problémov postupne, bez toho aby znížili izolačnú schopnosť materiálu.

Máme teda najlepší izolant, ktorý nepodlieha chybovosti montáže a dokonale izoluje.

Ale ako izolant použiť, keď mám nový dom, zariadený s krásnym nábytkom. Predstava, že by som mal tento nový nábytok celý odsťahovať z podkrovia preč, demontovať všetky podhľady vytvorené zo sadrokartónu, osvetlenie a elektro. Hrôza! Každý sa asi niekedy sťahoval a niečo opravoval, dokáže si preto predstaviť túto situáciu. Ako zabezpečím dom proti prachu z demolácie ako ma to obmedzí v bývaní, pôjdem medzitým bývať do hotelu, k rodičom a ako dlho to bude trvať? Väčšina ľudí na základe týchto otázok, akúkoľvek snahu o nápravu radšej vzdajú, pokiaľ však nepoznajú Chytrá izolácia®.

Nástrek izolačnej peny Icynene
Nástrek izolačnej peny Icynene

Zateplenie strešného plášťa

Chytrá izolácia má riešenie, pri ktorom vám nemusia hrôzou vstávať vlasy na hlave, premietať si stále dokola v hlave popísané otázky pri bezsenných nociach. Riešením je výmena izolantu z vonkajšej strany. Vďaka tímu spolupracujúcich partnerov z oblasti pokrývačov či tesárov a tímu Chytrej izolácie® je to hračka. Behom pár hodín sa rozoberie krytina, odstráni sa nefunkčná izolácia a naaplikuje sa Chytrá izolace, ktorá dokonale obklopí každý detail. Ako podklad pre aplikáciu slúži nefunkčná parozábrana väčšinou umiestnená medzi sadrokartónovými doskami a roštom nesúca dosky a nie je možné ju teda vymeniť. My ju však ani nehodláme meniť. Funkčnosť tejto parozábrany totiž nepotrebujeme a jej stav nás nijako netrápi. Po aplikácii sa potom všetko zakryje späť krytinou. Poistnú hydroizoláciu, ktorá sa dáva pod strešnú krytinu, nie je tiež potrebné dávať, pokiaľ sa jedná o strechy s bežným sklonom, pretože aj keby došlo k prieniku vody poškodenou krytinou, táto voda je schopná stiecť po povrchu Chytrej izolácii, ktorá ju neprijme do svojej štruktúry.

Nielen vodná para škodí bežnej izolácii, ale aj kuny a ďalšie hlodavce, ktorí si v nej radi tvoria teplé hniezdočká. Chytrá izolácia neprijíma rôzne pachy, a to ani pachy zvierat a preto si tu nestavajú hniezda, pretože sa v nej necítia dobre a nemôžu si ju nájsť podľa čuchu.

A je hotovo! Bez obmedzenia prevádzky domácnosti a bez akýchkoľvek kompromisov. Dcéra bude znovu spinkať v teple a zdravom prostredí, aj keď za oknami bude vystrájať zimné počasie.

Na záver tohto článku len premýšľam nad zvoleným názvom článku, či je celkom správny. Keď vymieňame izolant, ktorý dominoval v 20. storočí (teda z histórie) za izolant dominujúci v 21. storočí, asi sa nejedná o rekonštrukciu, ale o modernizáciu. Modernizujme teda svoje NOVÉ domy včas!

Autor: Ing. Lukáš Kovařík
Foto: Archív firmy

Tématické odbory

reklama

Nové

V Michalovciach postavili bytové domy rýchlejšie vďaka veľkoformátu

V Michalovciach postavili bytové domy rýchlejšie vďaka veľkoformátu

Zverejnené 2.12. Projekt bytových domov R+R Rezidence v Michalovciach ponúka moderné a nadštandardné bývanie. V súčasnosti sa v rezorte nachádzajú dva bytové domy so 68 bytovými jednotkami. Pri projektovaní domov sa uplatnila služba digitálneho plánovania Xella blue… ísť na článok

Dokonalý vzhľad, odolný materiál: Nový rodinný dom má terasu aj obloženie zábradlia z kompozitného dreva Terafest

Dokonalý vzhľad, odolný materiál: Nový rodinný dom má terasu aj obloženie zábradlia z kompozitného dreva Terafest

Zverejnené 30.11. Kompozitné drevo dnes nachádza svoje uplatnenie nielen pri stavbe terás, ale aj plotov alebo obkladov stien, a to ako u súkromných subjektov, tak aj v priestoroch určených verejnosti. Jedná sa o moderný, atraktívny a na dotyk príjemný materiál,… ísť na článok

Čím sa riadiť pri výbere vchodových dverí?

Čím sa riadiť pri výbere vchodových dverí?

Zverejnené 1.12. Vchodové dvere sú jedným z najnamáhavejších prvkov na dome, musia jeho obyvateľov chrániť pred nepriazňou počasia či potenciálnym narušiteľom. Ide o dlhodobú investíciu, preto sa odporúča, aby ste ich výber konzultovali s odborníkom. ísť na článok

reklama