vyhľadávanie
Dnes je 4.3.

Kde môžete nájsť pomoc pri svojpomocnej výstavbe domu?

Zverejnené: 8. 2. 2023

Ak ste sa rozhodli postaviť dom svojpomocne, určite to neznamená, že so všetkým si poradíte úplne sami. Hoci činnosti ako murovanie zvládnete aj vlastnými rukami, pri niektorých krokoch je dobré obrátiť sa na skúsených odborníkov.

Zdroj: Heluz

Začať môžete od samotného dodávateľa stavebného materiálu. Pri odbere tehál či ďalšieho doplnkového sortimentu by vám mal poskytnúť kompletný servis, počnúc dopravou materiálu, končiac konzultáciami na stavbe.

Technická dokumentácia

Samotná výstavba nemusí byť taká náročná, pokiaľ máte v rukách kvalitnú projektovú dokumentáciu, vrátane architektonickej štúdie a dokumentácie pre územné rozhodnutie. Najdôležitejším podkladom je potom dokumentácia pre vydanie stavebného povolenia, z ktorej sa zároveň vychádza pri realizácii stavby.

Obsahuje stavebné výkresy, ktoré uvádzajú všetky detaily, ako je výber stavebných materiálov, skladba jednotlivých konštrukcií, energetická náročnosť, typ vykurovania, ale aj statika či požiarna bezpečnosť. Pripravte sa tiež, že pred štartom stavebných prác si budete musieť množstvo vecí naštudovať.

Dom Myslkovice | Zdroj: Heluz
Dom Myslkovice | Zdroj: Heluz

„Je dôležité, aby projektant už vo fáze prípravy technickej dokumentácie uvažoval nad zvoleným stavebným materiálom pre hrubú stavbu a využil všetky jeho prednosti a možnosti. Hrubú stavbu dokáže vyskladať zo systémových produktov tak, aby sa vzájomne dopĺňali. Zároveň to znamená menej tehlových prírezov, a teda aj menej stavebného odpadu – tomu sa poteší vaša peňaženka i životné prostredie,“ podotýka Oliver Kapci, technický poradca spoločnosti HELUZ Slovensko.

Výpočet stavebného materiálu

Súčasťou služieb výrobcov stavebných materiálov môže byť aj vypracovanie energetického certifikátu budovy či výpočet odvodu spalín. Ak potrebujete zistiť spotrebu stavebného materiálu, môžete získať zdarma aj výpočet potrebných tehál, prekladov, stropov či komínového systému.

Všetko sa už dnes dá vybaviť pohodlne elektronickou poštou. „Stačí zaslať projektovú dokumentáciu, čiže pôdorysy jednotlivých podlaží s umiestnením nosných a nenosných stien a dostatočne okótovanými stavebnými otvormi. Na výpočet materiálu sú podstatné aj pohľady, výška muriva, konkretizovanie typov zvolených tehál, riešenie prekladov, prípadne železobetónových vencov či prvého radu obvodového muriva,“ radí Oliver Kapci.

Priebeh výstavby rodinného domu Myslkovice. | Zdroj: Heluz
Priebeh výstavby rodinného domu Myslkovice. | Zdroj: Heluz

Požičovňa náradia, konzultácie či technická pomoc na stavbe

Keďže stavebné práce zrejme nepatria k vašim bežným činnostiam, je pravdepodobné, že doma nebudete mať všetky potrebné pomôcky a nástroje. Ak ich použijete výlučne pri realizácii hrubej stavby, určite sa ich neoplatí kupovať.

Môžete si ich však požičať za rozumný poplatok – a to pohodlne cez elektronický formulár. Dobrú službu vám urobia aj konzultácie na stavbe, ktoré sú zdarma. Ak si nie ste istí, či dokážte správne zhotoviť jednotlivé konštrukčné prvky a detaily, môžete si prizvať technikov na začiatok stavby alebo v priebehu výstavby.

Priebeh výstavby. | Zdroj: Heluz
Priebeh výstavby. | Zdroj: Heluz

Murivo zhotovujete len raz a nemôžete ho vymeniť ako nábytok či farbu omietky, preto je dobré urobiť všetko bezchybne.

„V rámci technickej pomoci vám napríklad môže zakladací technik asistovať pri zrovnávaní maltového lôžka pod prvý rad muriva z brúsených tehál. Vybavený je nivelačným prístrojom, statívom, nivelačnou latou, metrom, pásmom a dvomi vyrovnávacími setmi. Pomôže vám s tým, aby bol prvý rad tehál položený presne, vodorovne a zvislo,“ dodáva Oliver Kapci.

Priebeh výstavby. | Zdroj: Heluz
Priebeh výstavby. | Zdroj: Heluz

Súvisiace články:

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy HELUZ

Tématické odbory

reklama

Nové

Tepelné čerpadlá pohľadom dodávateľov

Tepelné čerpadlá pohľadom dodávateľov

Zverejnené 2.3. O alternatívnych zdrojoch vykurovania a najmä o tepelných čerpadlách toho bolo na našom webe napísaného už mnoho. Ako to ale vyzerá s aktuálnym dopytom a vývojom v oblasti predaja tepelných čerpadiel a aké sú v tomto ohľade možnosti? Na tieto otázky… ísť na článok

Garážová brána LOMAX. Reportáž z montáže

Garážová brána LOMAX. Reportáž z montáže

Zverejnené 27.2. Už pred rokom sa manželský pár rozhodol vymeniť starú garážovú bránu za novú. Na situáciu sa postupne prišli pozrieť traja obchodní zástupcovia od rôznych výrobcov garážových brán. Dvaja povedali, že výmena nepôjde, vysvetlili prečo a manželia… ísť na článok

Rekonštrukcia s materiálmi Ytong a Silka. Riešenie na mieru pri malých a veľkých projektoch

Rekonštrukcia s materiálmi Ytong a Silka. Riešenie na mieru pri malých a veľkých projektoch

Zverejnené 26.2. Rekonštrukcie hrajú čoraz významnejšiu úlohu v bytovej aj nebytovej výstavbe. Rekonštruujú sa rodinné aj bytové domy, zastarané objekty sa modernizujú, existujúce budovy dostávajú nový účel. Spoločnosť Xella má riešenie pre všetky veľké aj malé… ísť na článok

reklama