vyhľadávanie
Dnes je 5.12.

Keramika - jeden materiál, nekonečno možností

Zverejnené: 18. 7. 2019

Keramika je jedným z najstarších materiálov vyrobených človekom. Vďaka prakticky nulovej absorpcii vody a ďalším vlastnostiam, akými je odolnosť, trvanlivosť a ľahká údržba, je vhodná na výrobu toaliet a kúpeľňového vybavenia.

Na vytvorenie jedného kusu kúpeľňovej keramiky je potrebných niekoľko krokov. Základné suroviny sa najskôr zlučujú, homogenizujú a čistia. Vznikne tak šlika, tekutá hmota, ktorá sa nalieva do sadrových foriem alebo sa tvaruje pomocou špeciálneho procesu liatia vyvinutého spoločnosťou Laufen. Nasleduje sušenie a vyňatie z formy. Vysušené odliatky sa glazujú a potom vypaľujú v peci pri teplote až 1240 °C. Táto teplota zaisťuje výsledným produktom vysokú kvalitu, tvrdosť a trvanlivosť. Vďaka hladkému povrchu je sanitárna keramika ľahko udržiavateľná, navyše odolá aj silným čistiacim prostriedkom s obsahom kyselín alebo chlóru. Súčasne spĺňa aj tie najvyššie hygienické požiadavky a je jediným schváleným materiálom na výrobu klozetov, bidetov a urinálov. Keramiku je možné navyše stopercentne recyklovať a vo forme drveného prášku znovu použiť napríklad pri výrobe nových produktov.

SaphirKeramik - revolučná tenkostenná keramika

Značka Laufen v súčasnosti prišla so štvrtou generáciou materiálu SaphirKeramik, ktorý predstavuje úplne nové možnosti a tvorcom poskytuje takmer neobmedzený kreatívny priestor. Ide o tenkostennú keramiku, ktorá je jednou z najpôsobivejších kúpeľňových inovácií posledných rokov a revolučným výsledkom niekoľkoročného výskumu. Je dvakrát pevnejšia, ekologickejšia a tenšia než bežná keramika. Jedinečná receptúra dáva novej SaphirKeramik neobvyklé vlastnosti, polomery hrán tak môžu merať len dva až tri milimetre (súčasné moderné technológie doposiaľ ponúkali možnosť siedmich až ôsmich milimetrov).

Tento nový typ keramiky je o poznanie tvrdší a má vyššiu pevnosť v ohybe. Spoločnosť Laufen preto dokáže vyrábať tenšie keramické objekty, čo znižuje hmotnosť produktov a tiež spotrebu surovín a energie. Po zdokonalení priemyselného procesu výroby SaphirKeramik je švajčiarska spoločnosť schopná ponúknuť nové vylepšenia pre umývadlá – napríklad dvojité umývadlo vo veľkosti jednoduchého, umývadlá so zabudovaným vodným prepadom alebo voľne stojace umývadlá. Vznikajú tak nové nápady, ktoré sú s použitím bežnej keramiky nerealizovateľné – napríklad celkom nová kolekcia The New Classic od dizajnéra Marcela Wandersa, štruktúrovaná séria Sonar od autorky Patricie Urquioly alebo kolekcia VAL Konstantina Grcica.

Kúpeľne v Čechách a na Morave

Keramickú tradíciu značiek Laufen a Jika je možné vidieť nielen v domácnostiach, ale aj vo verejných priestoroch. Najznámejšie miesto, kde môžete objaviť keramiku z tradičnej znojemskej keramičky je brnenská vila Tugendhat. Aj napriek tomu, že pôvodné vybavenie nebolo k dispozícií, podarilo sa spoločnosti podľa fotografii z nemeckých archívov a súkromných zbierok vytvoriť jeho presné repliky a to vrátene glazúry, ktorú kvôli špecifickému dobovému odtieňu nebolo jednoduché napodobniť.

Ďalej za zmienku stojí železničná stanica Nižbor, kde je možné prespať v služobnom vagóne z roku 1948 s najmenšou kúpeľňou Jika v strednej Európe alebo navštíviť staničnú reštauráciu, ktorú vybudoval Tomáš Hanák na mieste chátrajúceho železničného skladu z roku 1876.

Nedá sa obísť ani Znojmo – mesto, kde pred viac než 140 rokmi značka Jika vznikla. Jej keramikou a keramikou Laufen boli vybavené napríklad welness priestory v Premium hoteli Znojmo.

Druhá keramička Jika leží v historickom meste Bechyně v južných Čechách, ktoré je preslávené kúpeľni a krásnou okolitou prírodou. Ubytovať sa môžete vo vile Elektra z roku 1911, ktorá bola po náročnej rekonštrukcii vybavená replikami podľa pôvodných predlôh a to vrátane kúpelňového vybavenia, ktoré zabezpečila práve značka Jika. Tu je možné vidieť aj na zrekonštruovaných sociálnych zariadeniach pražského letiska.

V blízkosti námestia I. P. Pavlova v Prahe môžete zavítať do showroomu Prague Gallery – Art of Bathrooms, kde si môžete prehliadnuť nielen najnovšiu kolekciu českej značky Jika, ale aj nové dizajnové kúsky značiek Laufen a Roca. Navyše sa tu každý mesiac konajú výstavy súčasných umelcov a to úplne zdarma.

Kontakty:
LAUFEN CZ s. r. o.
Prague Gallery – Art of Bathrooms
I. P. Pavlova 5, 120 00 Praha 2
www.laufen.sk

Autor: Jana Jarošová
Foto: Archív firmy
reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Materská škola v nemeckom Niederwerne. Tri budovy pripomínajúce vápencové masívy

Materská škola v nemeckom Niederwerne. Tri budovy pripomínajúce vápencové masívy

Zverejnené 5.12. Nová budova materskej školy v nemeckom Niederwerrne ponúka miesto až pre 125 detí. Tri vzájomne prepojené budovy pripomínajú horské vápencové masívy – majú snehobielu fasádu aj strechu z odolnej zliatiny hliníka spoločnosti PREFA Aluminiumprodukte. ísť na článok

reklama