Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 25.4.

Kongresové centrum, ktoré sa otočilo chrbtom k typickej veľkej krabici, to je Te Pae na Novom Zélande

Zverejnené: 17. 6. 2022

V lietadle letiacom ponad širokú rieku Rakaia na ceste do Christchurchu architekta Woodsa Bagota z architektonickej kancelárie Warren & Mahoney, Woods Bagot napadla myšlienka. Písal sa rok 2014 a Mendes cestoval do dielne na začiatok návrhu budovy. Využil príležitosť z lietadla odfotografovať charakteristické spletené koryto rieky Avon a podnietilo ho to k prezieravému a zásadnému nápad na dizajn nového kongresového centra.

Zakrivená fasáda s obkladom v dizajne rybacej kosti. Nevšedná budova kongresového centra, ktorá vás zaujme už z diaľky. Foto: Dennis Radermacher

Zakrivená fasáda obložená rybími kosťami – aj takto môže byť poňaté kongresové centrum

Kľukatá budova s výhľadom na novozélandskú rieku Avon sa má vyhnúť bežnému vzhľadu „veľkej krabice“ konferenčných centier. Kongresové a výstavné centrum Te Pae zahŕňa sálu a výstavné priestory s kapacitou 2 000 miest, ako aj priestory na stravovanie a zasadacie miestnosti.

Woods Bagot a Warren & Mahoney posunuli tieto funkčné oblasti do stredu a lemovali okraj budovy presklenými foyermi, ktoré rámujú výhľady von. „Na rozdiel od konvenčných kongresových centier, ktoré majú tendenciu byť všeobecným „veľkým boxom“, je budova menšia a zabalená do tekutej fasády,“ povedal Woods Bagot.

Foto: Dennis Radermacher
Foto: Dennis Radermacher

S odkazom na dedičstvo predkov

Podobne ako pri rekonštrukcii, ktorá nasledovala po zemetrasení v Christchurch v roku 2011, aj dizajn kongresového a výstavného centra Te Pae súhlasí s dedičstvom pôvodných obyvateľov Nového Zélandu.

Foto: Dennis Radermacher
Foto: Dennis Radermacher

Dláždený exteriér centra, nepravidelné zakrivené časti a okná, ktoré pretínajú jeho tvar, odkazujú na spletené korytá Canterburských plání a podobu južných Álp na Novom Zélande – obe dôležité miesta v histórii Ngāi Tahu. Architekti sa rozhodli integrovať zariadenie do centra mesta a otočili ho aj tvárou k rieke – geniálny ťah pre novú mestskú citlivosť Christchurchu. Hlavný vchod sa otvára na Oxford Terrace a umožňuje návštevníkom ľahký prístup k novému nábrežiu Te Papa Ōtākaro / okrsku rieky Avon. Pri minimalizovaní vplyvu hmoty budovy je dizajn Te Pae schopný hostiť až 2 000 delegátov naraz.

Foto: Dennis Radermacher
Foto: Dennis Radermacher

Mnohé kongresové centrá vyzerajú a pôsobia ako malé letiská – dlhé chodby bez prirodzeného svetla, preplnené nápismi, obrazovkami a ľuďmi. Te Pae je iné. Väčšina pohybu ľudí sa odohráva v oblastiach, ktoré sa zdajú byť takmer organické. Chodby sú plné prirodzeného svetla a výhľad z nich je na všetky strany.

Foyer Kongresového a výstavného centra Te Pae sa rozprestiera tak, že tvorí „organickú cestu“ okolo južnej strany budovy, kde eskalátory a schody vedú až do posluchárne a k jednotlivým sálam. Vo vnútri posluchárne sa zakrivené formy exteriéru budovy odrážajú v širokých bielych paneloch, ktoré pokrývajú steny.

Foto: Dennis Radermacher
Foto: Dennis Radermacher

„Takmer 43 000 fasádnych dlaždíc – v piatich variáciách, individuálne očíslovaných a umiestnených – evokuje rozľahlé riečne krajiny, ktoré tvorili Canterburské pláne,“ dodal Woods Bagot.

Námestie sa spája so vstupmi do centra, ktoré vedú do svetlého foyeru s ryhovanými drevenými stenami a veľkou recepciou vyrobenou z kameňa.

Foto: Dennis Radermacher
Foto: Dennis Radermacher

Kongresové centrá tiež pravidelne nereagujú na svoje miesto a sú nezhovievavé. Tu architekti pristupovali k návrhu obzvlášť citlivo k miestu. Mendes hovorí, že začlenenie Te Pae do rôznych nuancií mesta je nesmierne dôležité pre miestnu vitalitu a delegátov zúčastňujúcich sa podujatí, z ktorých mnohým Te Pae ponúkne svoj prvý zážitok z Christchurchu. „Zvnútra za vás spravujú zarámované pohľady von. Pohľad z konferenčnej miestnosti späť na Katedrálne námestie; otvorenie na Victoria Square; naklonenie sa k rieke – to boli veľmi špecifické pohyby, vďaka ktorým budova silne zasiahla do toho, čo je okolo nej.“

Foto: Dennis Radermacher
Foto: Dennis Radermacher

A na záver slovami architekta Mendesa: „Myslím si, že práve to je na projekte špeciálne, po príchode návštevníkov privíta vrelý a príjemný zážitok prostredníctvom jedinečného príbehu, ktorý spája ľudí a dané miesto.“

1) Zdroje:

https://www.archdaily.com/980871/te-pae-christchurch-convention-and-exhibition-centre-woods-bagot-plus-warren-and-mahoney
https://www.dezeen.com/2022/05/16/te-pae-convention-centre-woods-bagot-warren-mahoney/

Čítajte tiež:

Autor: Ing. Kateřina Kočická 1)
Foto: Dennis Radermacher
reklama

Nové

HELUZ ponúkne stavebníkom doživotnú záruku na tehlový systém

HELUZ ponúkne stavebníkom doživotnú záruku na tehlový systém

Zverejnené 25.4. Spoločnosť HELUZ dlhodobo rozvíja svoju víziu udržateľného stavebníctva, ktorú novo podporuje bezkonkurenčnou novinkou. Ako jediný výrobca na trhu ponúka stavebníkom unikátnu možnosť získať na hrubú stavbu svojho rodinného domu doživotnú záruku. ísť na článok

Pivnica na záhrade má zmysel. S klenutým stropom má výborné statické vlastnosti a je možné ju postaviť aj svojpomocne

Pivnica na záhrade má zmysel. S klenutým stropom má výborné statické vlastnosti a je možné ju postaviť aj svojpomocne

Aktualizované 24.4. Dôvodom pre výstavbu pivnice je väčšinou požiadavka na vytvorenie priestorov na uskladnenie potravín, napríklad zemiakov alebo jabĺk. Ďalej môže ísť o pivnicu určenú na posedenie pri dobrom víne či kombinácii vyššie uvedeného. Využitie priestorov s… ísť na článok

Za architektúrou do USA: 5 skvostov New Yorku

Za architektúrou do USA: 5 skvostov New Yorku

Zverejnené 22.4. New York? To nie je len pestrý nočný pouličný život, nákupy a reštaurácie, ale aj nápaditá architektúra. Svetové hlavné mesto mrakodrapov zaberá plochu asi 80 tisíc hektárov a ponúka množstvo zaujímavých stavieb, ktoré významne ovplyvnili americké… ísť na článok

reklama