FirstMinute tehly na nasledujúci rok
vyhľadávanie
Dnes je 4.10.

Kvapalný plyn na prevádzkovanie autoumyvárok

Zverejnené: 20. 9. 2022

Biznis v oblasti umývania automobilov nabral v posledných rokoch druhý dych. Populárne sa stali hlavne samoobslužné umývacie boxy, tu je umývanie auta oveľa lacnejšie než u špecializovanej firmy, ktorá by ho umývala ručne na zákazku. Umývanie karosérie v tzv. umývacích boxoch navyše nepoškodzuje lak a preto ho mnohí uprednostňujú pred klasickou technológiou na umývačkách, kedy sa umýva kefami. Argumentom je tiež často rýchlosť a príležitosť, kde svoj voz umyť. V neposlednom rade je to u mnohých ľudí láska k automobilu, akejkoľvek ceny alebo značky, ktorú potvrdzujú svojou pravidelnou starostlivosťou.

K dispozícii je niekoľko veľkostí zásobníkov od najmenších (2,7 m³) až po veľké (250 m³), ktoré sú ale vhodné skôr pre väčšie prevádzkové priestory.

Prevádzkovanie umývacieho boxu sa stalo zaujímavou podnikateľskou aktivitou. Na českom a slovenskom trhu preto pribudli aj dodávatelia technológií, ktorí ponúkajú kompletnú stavbu a servis. V podstate je dôležité mať k dispozícii pozemok, prípojku vody a elektriny, kanalizáciu a zdroj energie. Umývacie boxy sú v prevádzke celoročne, inak by strácali zmysel. To znamená aj v chúlostivom zimnom období. Na ich prevádzku je potrebná ohriata voda, a to nielen na vlastné umývanie, ale aj na temperovanie podlahy, aby sa z umývacieho boxu nestalo počas mrazov klzisko. Voda na umývanie vozidiel sa ohrieva napríklad na 50 °C, pričom dodávateľ technológie obvykle odporučí najvhodnejší zdroj energie. Veľmi často ide o plynový kotol, ale nie všade je prípojka zemného plynu dostupná.

Autoumývačka LAVA-CAR CZ využíva na účely ohrevu vody výhradne kvapalný propán, pretože ten sa odparuje až pri teplote –40 °C, takže je vhodný aj pre zimné obdobie.
Autoumývačka LAVA-CAR CZ využíva na účely ohrevu vody výhradne kvapalný propán, pretože ten sa odparuje až pri teplote –40 °C, takže je vhodný aj pre zimné obdobie.

Kvapalný plyn uskladnený v zásobníkoch

V takom prípade nastupuje druhý variant a síce kvapalný plyn, ktorý je uskladnený v priľahlom nadzemnom zásobníku. Takéto riešenie je najrýchlejšie a najekonomickejšie a môžete ho vidieť na mnohých miestach vo svete a aj u nás. Napríklad v Strakoniciach u firmy LAVA-CAR CZ, ktorá využíva výhradne kvapalný propán, pretože ten sa odparuje až pri teplote –40 °C, takže je vhodný aj pre zimné obdobie. Jeho výhrevnosť 46,6 MJ/kg je navyše úplne postačujúca. Pre zjednodušenie investície je vhodné si zásobník kvapalného plynu prenajať, napríklad od tradičného dodávateľa kvapalných plynov – firmy TOMEGAS, ktorá poteší aktívnym prístupom pri riešení projektu, ale hlavne kvalitou plynu, ktorý nakupuje výhradne v susednom Nemecku. Prenájom zásobníkov má ešte jednu výhodu: v cene býva tiež pravidelný servis.

Umývacie boxy sú v prevádzke celoročne, teda aj v chúlostivom zimnom období. K vlastnému umývaniu, ale tiež k temperovaniu podlahy je pritom potrebná voda, ktorá je často ohrievaná plynovým kotlom.
Umývacie boxy sú v prevádzke celoročne, teda aj v chúlostivom zimnom období. K vlastnému umývaniu, ale tiež k temperovaniu podlahy je pritom potrebná voda, ktorá je často ohrievaná plynovým kotlom.

Spôsob zásobovania plynom

Zásobovanie plynom je veľmi jednoduché, pretože plyn sa v kvapalnom stave preváža za pomoci autocisterien a prečerpanie do zásobníka trvá rádovo do 30 minút (záleží na veľkosti). K dispozícii je niekoľko veľkostí zásobníkov od najmenších (2,7 m³) až po veľké (250 m³), ktoré sú ale vhodné skôr pre väčšie priemyselné prevádzky. Zásobovanie firmou TOMEGAS má ešte jednu „vychytávku”. Objednávky môžu byť vykonávané on-line, kedy technici tejto spoločnosti sami strážia stav klientovej zásoby plynu, a pokiaľ vyhodnotia, že je čas vykonať doplnenie, automaticky všetko zariadi. Kombináciou dvoch zásobníkov, napríklad pri umývacích boxoch, je logistika zásobovania a priebežná kontrola nad spotrebou na strane prevádzkovateľa prehľadná a výhodná. Kvapalný plyn má v porovnaní s inými palivami aj výhodu ekologickej a ekonomickej prevádzky, pretože množstvo spalín je prakticky nemerateľné. Preto sa kvapalný propán používa aj v rade iných priemyselných i poľnohospodárskych prevádzok a to aj v chránených oblastiach. Nehovoriac o výhodách tohto typu vykurovania v prípade rodinných domov.

Čítajte tiež:

— kontakty —

TOMEGAS s. r. o.

Táborská 260, 399 01 Milevsko

E: tomegas@tomegas.cz   T: 841 113 114   WWW: https://www.tomegas.cz/

Autor: Ivan Sklenář
Foto: TOMEGAS
reklama

Nové

HELUZ uvádza na trh šikovný komínový komplet HELUZ SMART

HELUZ uvádza na trh šikovný komínový komplet HELUZ SMART

Zverejnené 3.10. Spoločnosť HELUZ už dlhodobo udržuje trend zjednodušovania výstavby. Výsledkom tohto úsilia je aj novinka HELUZ SMART, s ktorou rozširuje ponuku svojich komínových kompletov. Už názov tohto produktu napovedá, že ide o mimoriadne šikovný a praktický… ísť na článok

Jeseň je za oknami. Kedy zazimovať vonkajšie rolety?

Jeseň je za oknami. Kedy zazimovať vonkajšie rolety?

Zverejnené 2.10. Prvé žlté lístie padá na zem a hlavným motívom výzdob sa stávajú tekvice. Jeseň je tu a s ňou prichádzajú aj niektoré povinnosti okolo domu – napríklad zazimovanie vonkajších roliet. ísť na článok

Limity využitia kvalitného kompozitu určuje odvaha investorov a fantázia architektov

Limity využitia kvalitného kompozitu určuje odvaha investorov a fantázia architektov

Zverejnené 1.10. Kompozitné dosky sa dnes najčastejšie uplatňujú v exteriéroch rodinných domov v podobe terás, plotov alebo obkladov stien. Popredný európsky výrobca a dodávateľ dosiek Terafest®, česká spoločnosť WPC – Woodplastic, však registruje stále väčší… ísť na článok

reklama