Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 3.12.

Moderné technológie v stavebníctve alebo úspory energie v praxi

Zverejnené: 16. 9. 2023

Ekológia a ekonomické úspory idú ruka v ruke. Moderné technológie sa zameriavajú nielen na minimalizáciu vplyvu na životné prostredie, ale tiež na znižovanie prevádzkových nákladov. Nižšia spotreba energie znamená nižšie účty za elektrinu a tiež úspora zdrojov potrebných k ich výrobe.

Vinárstvo Lahofer, Dobšice, Česká republika. Použité systémy: MB-104 Passive, MB-78EI, MB-SR50N.

V súčasnej architektúre a stavebníctve má ekológia obrovský význam, čo potvrdzuje rastúci počet stavieb s ekologickými certifikátmi. Architekti, projektanti, investori, dodávatelia a užívatelia stále častejšie uplatňujú zásady udržateľného rozvoja a už vo fáze spracovania projektu navrhujú použitie technológií znižujúcich spotrebu energie.

Stavebné materiály s vysokými tepelnoizolačnými parametrami

Tepelná izolácia je kľúčom k udržaniu požadovanej teploty v budove, čo zaisťuje komfort a znižuje spotrebu energie na vykurovanie a chladenie. Energeticky úsporné hliníkové okná a dvere zaisťujú nielen tepelnú, ale aj zvukovú izoláciu, tesnosť a dlhú životnosť konštrukcií. V ekologickom stavebníctve zohráva kľúčovú úlohu použitie materiálov s vysokými izolačnými parametrami. Spoločnosť Aluprof, popredný výrobca hliníkových otvorových výplní, má vo svojom produktovom portfóliu mnoho riešení, ktorých použitie efektívne znižuje náklady na spotrebu energie v budove. Sú to okrem iného:

Hliníkové okná a dvere s tepelnou izoláciou v systéme MB-79N, spĺňajúce prísne požiadavky na izoláciu. Tento systém je používaný v rôznych konštrukciách, napr. oknách, vonkajších dverách a presklených plochách. V ponuke sú dostupné varianty s rôznymi druhmi tesnenia a izolačnými prvkami, ktoré zabezpečujú vynikajúcu tepelnú izoláciu. Okná a dvere v hliníkovom systéme MB-86N s vysokou úrovňou tepelnej izolácie a tesnosti, ktoré je dosiahnuté použitím inovatívnych tepelnoizolačných prvkov. Vyznačujú sa pevnými profilmi, čo umožňuje realizovať konštrukcie veľmi veľkých rozmerov.

Hliníkové okná a dvere pre pasívne stavby v systéme MB-104 PASSIVE. Majú certifikát inštitútu pre pasívne stavby Passive House Institute Darmstadt a ponúkajú vynikajúcu zvukovú izoláciu, vodotesnosť a vzduchotesnosť.

Sara Kulturhus, Skellefteä, Švédsko. Použité systémy: MB-SR50N, MB-86 SI, MB-SR 50N OW.
Sara Kulturhus, Skellefteä, Švédsko. Použité systémy: MB-SR50N, MB-86 SI, MB-SR 50N OW.

Ľahké hliníkové fasády v systéme MB-SR50N HI+, ktoré v sebe spájajú estetický vzhľad a energetickú úspornosť s vysokou tepelnou izoláciou, sú určené k realizácii predsadených fasád, striech, svetlíkov a ďalších priestorových konštrukcii. U týchto výrobkov je použité LDPE tesnenie, ktoré zaisťuje veľmi dobrú tepelné izoláciu Uf od 0,7 W/(m2.K)a zjednodušuje montáž fasády.

Obnoviteľné zdroje energie a smart home

Moderné stavby stále častejšie využívajú obnoviteľné zdroje energie, ako sú fotovoltické panely, veterné turbíny alebo geotermálne systémy. Vďaka týmto technológiám môže budova vyrábať vlastnú elektrinu alebo teplo a tým významne znížiť svoju spotrebu energie dodávanej z vonkajších zdrojov.

Inteligentné systémy riadenia budov potom umožňujú automaticky diaľkovo ovládať domáce spotrebiče a vybavenie; napríklad regulovať teplotu v jednotlivých miestnostiach alebo ovládať osvetlenie, čím pomáhajú dosiahnuť výrazné úspory energie.

Zelené strechy, fasády a zachytávanie dažďovej vody

Pri moderných úsporných budovách sú používané systémy určené na zachytávanie dažďovej vody – podzemné retenčné nádrže a malé vodné plochy. Stále častejšie je používaná zeleň na strechách a fasádach budov. Vrstva zelene prítomná na budove vytvára tieň a pohlcuje slnečné žiarenie, čo zlepšuje tepelnú pohodu ľudí vo vnútri a znižuje potrebu chladenia. Týmto spôsobom sa zväčšuje aj plocha vegetácie, ktorá vyrába kyslík a viaže škodlivý poletujúci prach a oxid uhličitý vyskytujúci sa vo vzduchu.

Let's build a better future

Ekologické budovy ponúkajú svojim užívateľom väčšiu harmóniu s prírodou, ekonomické úspory a sú v súlade s aktuálnymi ekologickými trendmi. A to je veľmi dôležité pre dosiahnutie spoločného cieľa všetkých štátov Európskej únie do roku 2050, ktorým je klimatická neutralita.

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa
Foto: ALUPROF

Tématické odbory

reklama

Nové

V Michalovciach postavili bytové domy rýchlejšie vďaka veľkoformátu

V Michalovciach postavili bytové domy rýchlejšie vďaka veľkoformátu

Zverejnené 2.12. Projekt bytových domov R+R Rezidence v Michalovciach ponúka moderné a nadštandardné bývanie. V súčasnosti sa v rezorte nachádzajú dva bytové domy so 68 bytovými jednotkami. Pri projektovaní domov sa uplatnila služba digitálneho plánovania Xella blue… ísť na článok

Dokonalý vzhľad, odolný materiál: Nový rodinný dom má terasu aj obloženie zábradlia z kompozitného dreva Terafest

Dokonalý vzhľad, odolný materiál: Nový rodinný dom má terasu aj obloženie zábradlia z kompozitného dreva Terafest

Zverejnené 30.11. Kompozitné drevo dnes nachádza svoje uplatnenie nielen pri stavbe terás, ale aj plotov alebo obkladov stien, a to ako u súkromných subjektov, tak aj v priestoroch určených verejnosti. Jedná sa o moderný, atraktívny a na dotyk príjemný materiál,… ísť na článok

Čím sa riadiť pri výbere vchodových dverí?

Čím sa riadiť pri výbere vchodových dverí?

Zverejnené 1.12. Vchodové dvere sú jedným z najnamáhavejších prvkov na dome, musia jeho obyvateľov chrániť pred nepriazňou počasia či potenciálnym narušiteľom. Ide o dlhodobú investíciu, preto sa odporúča, aby ste ich výber konzultovali s odborníkom. ísť na článok

reklama