Screenové clony - rolety proti slnku
vyhľadávanie
Dnes je 5.6.

Nemáte radi hluk? Priečky zo štíhlych akustických vápenno-pieskových tvárnic Silka sú pre vás riešením

Zverejnené: 25. 4. 2023

Okrem pórobetónových priečkoviek Ytong má spoločnosť Xella v sortimente aj vápenno-pieskové tvárnice Silka. Ich výborné zvukovo izolačné parametre ich priamo predurčujú na použitie na vnútorné priečky, oddeľujúce priestory s vysokou hladinou hluku. Majú navyše prakticky rovnaké surovinové zloženie ako pórobetón Ytong, takže sú dokonale kompatibilné s týmto obľúbeným stavebným systémom.

Silka má vysokú objemovú hmotnosť

Táto jej vlastnosť sa priaznivo prejaví pri stavbe akustických priečok, výborná je aj akumulačná schopnosť priečkoviek zo Silky. Priečkovky z tohto materiálu majú vysokú vzduchovú nepriezvučnosť: tá v závislosti od hrúbky priečkoviek Silka (od 80 do 300 mm) a spôsobu konštrukcie (pero + drážka alebo pero + drážka + úchopné kapsy) dosahuje hodnoty od 45 do 57 dB!

Silka nie je Ytong

Spoznáte to hneď pri prvom uchopení priečkovky z pórobetónu alebo vápenopiesku do ruky. Priečkovky Silka sú v porovnaní s veľkostne podobnými priečkovkami Ytong vďaka svojej vysokej objemovej hmotnosti ťažšie a inak sa s nimi tiež pracuje.

Väčšia námaha pri opracovaní či tvorbe drážok a rozvodov však okrem výbornej akustiky prináša aj ďalší benefit. Pri vnútorných priečkach zo Silky vám urobí radosť najmä ich vysoká akumulačná schopnosť, ktorá veľmi pozitívne ovplyvňuje časový posun prestupu tepla stenami. Príjemná a prirodzene regulovaná klíma je jednou z kľúčových predností tohto materiálu.

Zabudnite na požiar

Výborné chovanie vápenno-pieskovej konštrukcie pri požiari spočíva už v základnej skladbe materiálu. Priečkovky Silka tvorí zmes kremičitého piesku, vápna a vody, vytvrdená v autokláve, ktorá neobsahuje organické látky. Tieto stavebné prvky sú tak zaradené medzi materiály, pre ktoré je bez potreby skúšania stanovená reakcia na oheň najvyššia trieda A1 – nehorľavé.

Široké sú možnosti povrchových úprav priečok zo Silky

Najčastejšie sa na vápenno-pieskové priečky Silka používa ručne či strojne nanášaná vápennocementová omietka. Stavebníkov, ktorí stavajú s Ytongom poteší skutočnosť, že rovnakú omietku ako na Ytong môžu použiť aj na priečkovky Silka. Podobne ako pri Ytongu tak môžete voliť medzi omietkou alebo hladenou stierkou.

Kvôli vysokej pevnosti nemožno vápenno-pieskové priečkovky Silka skracovať rovnakým spôsobom, ako pórobetónové murivo Ytong

Na úpravu rozmerov je nutné použiť diamantové kotúče v ručnom el. náradí, alebo kotúčovú, vodou chladenú pílu. Oproti Ytongu sa inak robia drážky a otvory pre rozvody energie a vody – drážky a zásuvky je lepšie vyfrézovať pomocou elektrického náradia, nie ručnou drážkovačkou, ako je to pri Ytongu.

Kotvenie bremien do vápennopieskových priečok

Je ľahké, a navyše na jeden kotviaci bod môžete zavesiť často rovnako ťažké bremená, ako napr. v betóne. Pri vŕtaní vždy používajte vrtáky a hmoždinky, ktoré sú vhodné do betónu.

Súvisiace články:

Veľkoformátové tvárnice v systéme Ytong
Nové veľkoformátové tvárnice Ytong, priečkový panel Ytong Jumbo a Silka Tempo

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Xella
reklama

Nové

Kvalitné kompozitné drevo je ekologický materiál s mnohými prednosťami

Kvalitné kompozitné drevo je ekologický materiál s mnohými prednosťami

Zverejnené 2.6. Dosky z WPC dokážu eliminovať väčšinu neduhov dreva a zároveň zachovať jeho najlepšie vlastnosti. Do akej miery však môže byť produkt vyrábaný zo zmesi dreva a polyméru schopný splniť čoraz väčšie nároky modernej spoločnosti na ekologickú šetrnosť? ísť na aktualitu

Nový bytový dom v Žarošiciach je postavený z Ytongu a Silky

Nový bytový dom v Žarošiciach je postavený z Ytongu a Silky

Zverejnené 30.5. Developer a staviteľ nového bytového domu v obci Žarošice si pórobetónový materiály Ytong, kombinovaný s vápenopieskovými tvárnicami Silka, vybral vďaka svojim dobrým skúsenostiam z predchádzajúcich projektov. Na stavbe sa uplatnili nielen tvárnice… ísť na článok

Keď sa technický objekt dostane do rúk architektov. Základňa technických služieb Lysolaje

Keď sa technický objekt dostane do rúk architektov. Základňa technických služieb Lysolaje

Zverejnené 3.6. Pri príprave projektu sme zistili, že na rozdiel od zahraničia vzniká či už na Slovensku, tak aj v susedných Čechách väčšina technických objektov bez architektonickej starostlivosti. Časté sú výrazné a nákladné stavby bez konceptu a kontextu, pri… ísť na článok

reklama