THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 19.6.

Nemáte radi hluk? Priečky zo štíhlych akustických vápenno-pieskových tvárnic Silka sú pre vás riešením

Zverejnené: 25. 4. 2023

Okrem pórobetónových priečkoviek Ytong má spoločnosť Xella v sortimente aj vápenno-pieskové tvárnice Silka. Ich výborné zvukovo izolačné parametre ich priamo predurčujú na použitie na vnútorné priečky, oddeľujúce priestory s vysokou hladinou hluku. Majú navyše prakticky rovnaké surovinové zloženie ako pórobetón Ytong, takže sú dokonale kompatibilné s týmto obľúbeným stavebným systémom.

Silka má vysokú objemovú hmotnosť

Táto jej vlastnosť sa priaznivo prejaví pri stavbe akustických priečok, výborná je aj akumulačná schopnosť priečkoviek zo Silky. Priečkovky z tohto materiálu majú vysokú vzduchovú nepriezvučnosť: tá v závislosti od hrúbky priečkoviek Silka (od 80 do 300 mm) a spôsobu konštrukcie (pero + drážka alebo pero + drážka + úchopné kapsy) dosahuje hodnoty od 45 do 57 dB!

Silka nie je Ytong

Spoznáte to hneď pri prvom uchopení priečkovky z pórobetónu alebo vápenopiesku do ruky. Priečkovky Silka sú v porovnaní s veľkostne podobnými priečkovkami Ytong vďaka svojej vysokej objemovej hmotnosti ťažšie a inak sa s nimi tiež pracuje.

Väčšia námaha pri opracovaní či tvorbe drážok a rozvodov však okrem výbornej akustiky prináša aj ďalší benefit. Pri vnútorných priečkach zo Silky vám urobí radosť najmä ich vysoká akumulačná schopnosť, ktorá veľmi pozitívne ovplyvňuje časový posun prestupu tepla stenami. Príjemná a prirodzene regulovaná klíma je jednou z kľúčových predností tohto materiálu.

Zabudnite na požiar

Výborné chovanie vápenno-pieskovej konštrukcie pri požiari spočíva už v základnej skladbe materiálu. Priečkovky Silka tvorí zmes kremičitého piesku, vápna a vody, vytvrdená v autokláve, ktorá neobsahuje organické látky. Tieto stavebné prvky sú tak zaradené medzi materiály, pre ktoré je bez potreby skúšania stanovená reakcia na oheň najvyššia trieda A1 – nehorľavé.

Široké sú možnosti povrchových úprav priečok zo Silky

Najčastejšie sa na vápenno-pieskové priečky Silka používa ručne či strojne nanášaná vápennocementová omietka. Stavebníkov, ktorí stavajú s Ytongom poteší skutočnosť, že rovnakú omietku ako na Ytong môžu použiť aj na priečkovky Silka. Podobne ako pri Ytongu tak môžete voliť medzi omietkou alebo hladenou stierkou.

Kvôli vysokej pevnosti nemožno vápenno-pieskové priečkovky Silka skracovať rovnakým spôsobom, ako pórobetónové murivo Ytong

Na úpravu rozmerov je nutné použiť diamantové kotúče v ručnom el. náradí, alebo kotúčovú, vodou chladenú pílu. Oproti Ytongu sa inak robia drážky a otvory pre rozvody energie a vody – drážky a zásuvky je lepšie vyfrézovať pomocou elektrického náradia, nie ručnou drážkovačkou, ako je to pri Ytongu.

Kotvenie bremien do vápennopieskových priečok

Je ľahké, a navyše na jeden kotviaci bod môžete zavesiť často rovnako ťažké bremená, ako napr. v betóne. Pri vŕtaní vždy používajte vrtáky a hmoždinky, ktoré sú vhodné do betónu.

Súvisiace články:

Veľkoformátové tvárnice v systéme Ytong
Nové veľkoformátové tvárnice Ytong, priečkový panel Ytong Jumbo a Silka Tempo

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Xella

Tagy

reklama

Nové

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Zverejnené 14.6. Ruukki Construction, súčasť spoločnosti SSAB, podpísala zmluvu s cestovnou kanceláriou Experience Pyhä Oy na dodávku striech Ruukki® Classic LowCarbon vyrobených z ocele SSAB Fossil-free™ pre ekologickú dovolenkovú destináciu investičnej spoločnosti… ísť na článok

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Zverejnené 13.6. Ak chystáte hrubú stavbu rodinného domu, môže vás tento text obohatiť, inšpirovať a dobre nasmerovať. Váš budúci dom nie je len strecha nad obvodovými stenami a oknami. Je to organizmus, ktorý už v „plienkach“, tj. pred zahájením výstavby, žije s… ísť na článok

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zverejnené 19.6. Či už sa tento rok chystáte navštíviť Medzinárodný filmový festival, ktorý sa koná od 28. júna do 6. júla, alebo sa chcete do Karlových Varov pozrieť mimo hlavnej návštevníckej sezóny, máme pre vás zoznam architektonických skvostov, ktoré by ste pri… ísť na článok

reklama