Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 19.5.

Koncept digitálneho plánovania Xella blue.sprint prináša hmatateľné prínosy investorom, architektom aj realizačným firmám

Zverejnené: 28. 4. 2022

Koncept digitálneho plánovania Xella blue.sprint umožňuje realizovať optimalizované a efektívne návrhy budov a jeho využitie prináša komplexné riešenie projektov, a to hlavne s dôrazom na rýchlosť, kvalitu a efektivitu výstavby.

Koncept Xella blue.sprint nie je na slovenskom stavebnom trhu dlho, napriek tomu si už na ňom našiel svoje pevné miesto. Pomocou služby blue.sprint spoločnosť Xella optimalizuje projekty už od fázy predprojektových príprav a štúdií. K svojej činnosti využíva dáta z digitálnych dvojčiat riešených stavieb, ktoré si buď vytvárajú vlastnými silami z 2D podkladov investorov alebo využíva BIM modelov svojich zákazníkov. Súčasťou služby je predovšetkým odporúčanie vhodného konštrukčného systému. Na zvýšenie efektivity stavieb, najmä v úspore času, pracovnej sily a materiálu sa najčastejšie využívajú technológie mechanického murovania pomocou stavebných mini žeriavov. Táto technológia umožňuje kombinovať stavebné prvky nielen s veľkoformátovými prvkami, ale aj stenovými alebo stropnými panelmi.

Ing. arch. Zdeněk Podlaha, BIM manažér v spoločnosti Xella CZ/SK vidí za dobu existencie služby digitálneho plánovania mnoho zaujímavých zmien: „Pohľad spoločnosti na digitalizáciu sa v poslednej dobe výrazne mení a to k lepšiemu. Môžeme povedať, že sa trh vplyvom pandemických opatrení adaptoval na určité digitálne zvyklosti, aj keď napr. odďaľovanie prijatia nového stavebného zákona to nepodporuje. Zmenou je vnímanie tejto služby našimi zákazníkmi a partnermi, možno povedať, že si v nej každý našiel to svoje a berú ju ako pridanú hodnotu našej spolupráce.“

„Ďalšou zmenou je stále gradujúci vývoj softvérov, ktoré nám v dnešnej dobe umožňujú vytvárať akékoľvek reálne tvary budov s reálnymi vlastnosťami, ale taktiež umožňujú viac a viac presnejšiu komunikáciu v online dátovom prostredí. Za novinku v rámci hrubých stavieb môže brať aj AR – rozšírenú virtuálnu realitu, čo je obohatenie skutočného sveta o digitálne vytvorené prvky. Xella ako trendsetter na slovenskom trhu intenzívne pracuje na vývoji a implementácii AR vo fázach hrubej výstavby. Rozšírenú realitu sme schopní využiť jednak v predstavení nášho návrhu konštrukčného riešenia, tak aj v priebehu kontrolných dní na stavbách našich zákazníkov,“ vysvetľuje Ing. Tomáš Spusta, BIM koordinátor v spoločnosti Xella CZ/SK.

Digitálne plánovanie Xella oceňujú investori, architekti aj realizačné firmy

Investorom je spoločnosť Xella schopná ušetriť budúce náklady na stavbe a prinášať tak konkrétne finančné úspory v rozpočte. Jedným z najpreferovanejších výstupov je zoznam kolízií, ktoré je Xella schopná identifikovať v digitálnom dvojčati budovy. Tu sú teda hlavnou výhodou finančné úspory, ktoré je možné vidieť ešte pred začatím stavby. Ďalšou skupinou sú architekti a projektanti, s ktorými komunikácia prebieha v on-line prostredí pomocou reálnych BIM modelov. Títo partneri oceňujú najmä úsporu času pri vytváraní projektov od štúdie po realizačnú dokumentáciu. Významnou skupinou zákazníkov sú aj stavebné firmy. Tie profitujú z podpory v oblasti tvorby kladecích výkresov stien. Benefitom je nielen úspora času a pracovníkov pri realizácii, ale aj presné výkazy materiálov. Navyše je tento výkaz optimalizovaný na dodávky celých paliet, aby bola eliminovaná odpadovosť stavebného materiálu. To zodpovedá jednému z hlavných cieľov spoločnosti Xella, ktorým je zníženie negatívneho vplyvu stavebníctva na životné prostredie.

Koncept Xella blue.sprint je určený pre všetky typy stavieb

Služba je určená pre všetky typy stavieb, dokonca sa s ňou dajú efektívne optimalizovať aj projekty a výstavba rodinných domov. Keďže implementácia strojného murovania má pri rodinných domoch menší prínos, vo väčšine prípadov Xella využíva digitálne plánovanie a veľkoformátovú výstavbu pri veľkých stavbách typu bytových domov, hál, administratívnych budov, nemocníc, nákupných centier, developerských projektov rodinných domov a pod. S konceptom Xella blue. sprint navyše nerealizuje len samonosné steny, ale aj výmurovky skeletov alebo požiarne steny.

Veľkú časť portfólia predstavujú bytové domy do 3-5 poschodí s 3 až 5 bytmi na poschodí. To sú najžiadanejšie bytové projekty dnešnej doby, pretože sa úspešne stavajú aj v menších mestách. Pre veľkých developerov samozrejme Xella realizuje aj výškové bytové domy aj s 12-16 nadzemnými podlažiami. Stavby primárne navrhuje z veľkoformátových prvkov, vyžadujúcich strojné murovanie, ktoré je maximálne efektívne.

Inovuje sa ponuka služieb, mení sa štruktúra požiadaviek zo strany partnerov

Ing. arch. Zdeněk Podlaha vidí veľké zmeny hlavne v štruktúre požiadaviek. „Keď sme s našou službou začínali a bavili sme sa so zákazníkmi na českom a slovenskom trhu, tak štandardom bolo, že chceli úplné maximum. Robili sme tak všetko od BIM modelu cez prezentácie pre pochopenie celého konceptu až po harmonogramy a výstupy všetkého druhu. Dnes sa dopyt posunul a tieto doplnkové veci už veľmi nespracovávame. V súčasnosti vytvárame digitálne dvojčatá a potom so zákazníkmi spolupracujeme tak, že im pošleme model vo forme IFC alebo Revit súboru a tie si naši zákazníci implementujú do svojich vlastných digitálnych modelov, ktoré naďalej využívajú napr. pre statické posudky, tepelno-technické posúdenie, výkazy materiálov apod. To znamená, že spoluprácu môžeme označiť za digitálnu v duchu hlavných myšlienok BIM projektovania.“

„Zmenu môžeme vidieť tiež v požiadavkách od realizačných firiem. Pre hladký priebeh stavby od nás požadujú ďalšie doplnkové služby. K štandardným výkresom pribudli požiadavky napr. na pohyb mini-žeriaviku po staveb, umiestnenie paliet materiálu pre statikov alebo rozmiestnenie stojok stenových systémov pre koordináciu s betonármi stropov.“ hovorí Ing. Peter Baláži, technický poradca spoločnosti Xella Slovensko.

BIM modely Xella pomáhajú stavať mnoho menších aj veľkých projektov

Výhody digitálneho plánovania spoločnosti Xella využíva napríklad bytový projekt Metrostavu BD Sokolovská v Prahe Karlíne alebo bytové domy Chytré bývanie® Škvrňany v Plzni, realizované spoločnosťou Trigema. Ďalší bytový projekt Lihovar Smíchov akciovej spoločnosti Trigema sa bude stavať v Prahe. Xella spolupracuje aj s predajcom nábytku ASKO Nábytok, na Slovensku s výrobcom a predajcom nábytku Interstyle. V Kralupoch nad Vltavou sa stavia optimalizovaný developerský projekt z Ytong SWE panelov, na Slovensku patrí medzi zaujímavé projekty bytový dom Gaštanová v Bratislave s využitím Ytong Jumbo a Ytong priečkových panelov. Spomenúť môžeme ďalšiu etapu úspešného projektu bytov Ponavia rezidencie v Brne alebo rezidenčnú štvrť Modranský cukrovar v Prahe. Vyššie uvedené stavby patria medzi veľké, ale služba Xella blue.sprint nie je určená iba pre tento typ objektov. Menšie bytové domy sa s jej podporou stavajú aj v mnohých iných mestách na Slovensku alebo v Českej republike.

O službu Xella blue.sprint je u partnerov čím ďalšej väčší záujem

Zákazníci ju už dobre poznajú a jej konkrétne prínosy si investori, architekti či realizačné firmy rýchlo overia už na prvom projekte. Dobre to ilustruje príklad z minulého roka, keď tu bola naplno rozvinutá pandemická situácia. Pre jedného investora Xella na základe dopytu vytvorila digitálne dvojča – BIM model, urobila už spomínanú optimalizáciu stavby a identifikovala kolízne miesta, ktoré bolo potrebné vyriešiť v rámci predprojektovej a projektovej prípravy. BIM manažér spoločne s projektovými manažérmi Xella odprezentovali na diaľku z Prahy do Brna pomocou online schôdzky návrh investorovi, predstavili možné riziká, ale aj prínosy a hlavne úspory investičného zámeru. Finálne rozhodnutie nechali neskôr na samotnom zákazníkovi. Výsledok týchto krokov bol taký, že sa nakoniec celý bytový dom preprojektoval na materiály Ytong a Silka. Po tejto skúsenosti dostala Xella veľmi pozitívnu spätnú väzbu: aj s prepracovaním projektu na Xella systém ušetril investor v hrubej stavbe na nákladoch rádovo niekoľko tisíc eur. Navyše, niekoľko mesiacov potom na základe pozitívnych skúseností investora bola Xella požiadaná o spoluprácu na ďalšom veľkom projekte. Tu už manažérov Xelly oslovila architektonická kancelária investora s tým, aby architektom a projektantom uľahčili prípravu projektovej dokumentácie a spolupracovali s nimi už od konceptu pripravovaných budov. Týchto príkladov začína v portfóliu spoločnosti Xella pribúdať, potešiteľná je aj skutočnosť, že ponúkaná služba má prínos v celom spektre stavebného trhu.

Súvisiace články:

Veľkoformátové tvárnice v systéme Ytong
Nové veľkoformátové tvárnice Ytong, priečkový panel Ytong Jumbo a Silka Tempo

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Xella

Tagy

reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Zverejnené 13.5. V poľskom meste Lublin bolo v januári tohto roku otvorená nová metropolitná stanica predstavujúca pre mesto nielen architektonickú chválu, ale predovšetkým funkciu primárneho dopravného uzlu. Okrem toho hlavnou prednosťou stanice skutočnosť, že… ísť na článok

reklama