HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 19.5.

Výhody veľkoformátových tvárnic Ytong Jumbo a Silka Tempo v praxi

Zverejnené: 17. 4. 2021

Veľkoformátové prvky pre vonkajšie obvodové steny Ytong Jumbo, Silka Tempo a priečkové panely Ytong ušetria čas vo fáze projektu aj počas výstavby, nižšie sú aj náklady na stavbu a na pracovné sily. Potvrdili to aj skúsenosti z výstavby obytného súboru SEKO Komplex v Trenčíne alebo novej štvrti bytových a rodinných domov Lastovičky v Novej Dedinke neďaleko Bratislavy.

Nová štvrť Lastovičky v Novej Dedinke neďaleko Bratislavy, ktorú pre developéra Vestal Living vyprojektoval progresívny bratislavský ateliér architektúry a dizajnu APEX-A, nie je výnimočná len jedinečným urbanistickým konceptom, ktorý je premyslený do posledného detailu. Prvýkrát tu boli použité pri výstavbe rodinných domov veľkoformátové tvárnice Ytong Jumbo, Silka Tempo a priečkové panely Ytong.

Peter Gerek, majiteľ Vestal Living, mal so štvrťou Lastovičky v Novej Dedinke odvážne plány. Chcel vybudovať nové bývanie pre moderne zmýšľajúcich ľudí, ktorí túžia po kvalitnom spôsobe bývania. S požiadavkou vdýchnutia života do novej štvrti sa obrátil na ateliér APEX-A a ten mu ponúkol koncept jednotnej architektúry.

Dnes je celý projekt takmer hotový, pričom aj vďaka prístupu autorov projektu prináša jedinečný koncept bývania s jednotnou a premyslenou architektúrou, občianskou vybavenosťou, voľnočasovými aktivitami a napojením na prírodu. Nová štvrť ponúka ulice s modernými či klasickými bungalovmi, radovú zástavbou, bytovými domami a nechýba ani občianska vybavenosť s námestím. Súčasťou novej štvrte sú tiež potraviny Kraj, oddychový areál Park Dedinka či záhradníctvo. V okolí sa vyskytujú cyklotrasy, rieky Čierna Voda a Malý Dunaj a predovšetkým nádherná príroda.

Štvrť Lastovicky v Novej Dedinke je dnes takmer hotová. Ponúka rozmanitú zástavbu aj atraktívne okolia.
Štvrť Lastovicky v Novej Dedinke je dnes takmer hotová. Ponúka rozmanitú zástavbu aj atraktívne okolia.

Významnú úlohu pri výstavbe štvrti zohrali veľkoformátové tvárnice a priečkové panely od firmy Xella

Ing. Jurij Čerňák, spolumajiteľ ateliéru APEX-A k výberu stavebného systému uviedol: „O výhodách veľkoformátových tvárnic a panelov firmy Xella sme vedeli z iných developerských projektov. A prišli nám vhod aj pri tomto projekte, v ktorom prevažujú rodinné domy. Aj u nich vie veľkoformát od Xella ponúknuť mnoho výhod - na stavbu je potreba menej ľudí a domy rastú pomerne rýchlo. Spokojní boli všetci, developér aj realizačná firma, ktorá s podobným systémom pracovala prvýkrát. Od firmy Xella sme mali všestrannú podporu - od plánov kladenia cez statické riešenie až po zaškolenie personálu stavebnej firmy. A spoločne sme to, pretavili 'do úspešnej realizácie. Xella tak na výstavbe novej štvrti fungovala nielen ako prostý dodávateľ stavebného riešenia, ale stal sa z nej partner pri príprave a realizácii samotného projektu.

Konštrukčne vystužené priečkové panely Ytong sa vyrábajú na mieru podľa aktuálnej výšky. Tá môže byť až 3 metre.
Konštrukčne vystužené priečkové panely Ytong sa vyrábajú na mieru podľa aktuálnej výšky. Tá môže byť až 3 metre.

Použité veľkoformátové prvky Ytong Jumbo, Silka Tempo a Ytong priečkové panely vyrobené na mieru urobili z projektu v Lastovičkách príklad inovačného stavania. Ide totiž o technológiu rýchlej výstavby, ktorá zaručuje optimálne riešenie všade tam, kde záleží práve na čase a hospodárnosti. Oproti klasickému murovaniu šetrí čas a sily pracovníkov - s manipuláciou veľkoformátových prvkov pomáhali na stavbe mini žeriavy a montážne náradie. Bolo potrebných aj menej ľudí - dvaja murári so žeriavom urobili s tvárnicami Ytong Jumbo rovnakú prácu, ako partia štyroch murárov.

Vápenopieskové tvárnice Silka Tempo skrátia čas murovania o šesťdesiat percent

Tieto tvárnice je možné použiť pre nosné aj nenosné obvodové vnútorné steny a akustické deliace steny. Okrem skrátenia času murovania znižujú aj fyzickú náročnosť pre pracovníkov. Murovanie prebieha pomocou mini žeriavu, takže sa dajú ľahko kombinovať s tvárnicami Ytong Jumbo. Vďaka svojej presnosti zvyšujú kvalitu steny. Silka Tempo sa vyrába v dvoch šírkach 180 mm a 240 mm, dĺžka je 500 mm a výška 600 mm.

Pri použití veľkoformátových tvárnic a panelov Xella je urýchlená výstavba. Pri stavbe stačí až o polovicu menej pracovníkov.
Pri použití veľkoformátových tvárnic a panelov Xella je urýchlená výstavba. Pri stavbe stačí až o polovicu menej pracovníkov.

Veľkoformát pre vonkajšie obvodové steny Ytong Jumbo vymuruje v jednom kroku sedemkrát väčšiu plochu

Prvky Ytong Jumbo navyše znižujú nároky na personál - pri práci s nimi stačia dvaja pracovníci a aj pre nich je vďaka tejto technológii práca fyzicky menej namáhavá. Prvky Ytong Jumbo sa používajú pre nosné aj nenosné obvodové a vnútorné steny, stužujúce, výplňové a požiarne steny nízkopodlažných aj viacpodlažných budov. Vyrába sa v dvoch triedach pevnosti – Universal P3- 450 a Statik P4-550, rozmery sú 600 mm dĺžka, 750 mm výška, 250 mm šírka. Tvárnice sa murujú strojovo pomocou malých žeriavov s montážnymi samosvornými kliešťami.

Súčasťou veľkoformátového sortimente spoločnosti Xella sú aj konštrukčne vystužené priečkové panely Ytong, ktoré sa pri maximálnej výške 3 metre vyrábajú na mieru podľa aktuálnej výšky. Panely sú ideálne pre veľké plochy s malým členením a požiadavkou na rýchlu výstavbu. Použitím tejto inovácie možno usporiť až polovicu pracovnej sily a zväčšiť úžitkovú plochu. Je pritom zaistená výstavba tenkých, pevných a rovných priečok. Povrch panelov je hladší než u bežného pórobetónového muriva, čo umožňuje jednoduché vykonávanie povrchových úprav, prípadne prevedenia stien bez povrchových úprav. Panely sa spájajú pomocou lepidla FIX P, ktoré je priamo vyvinuté na panely a má vyššiu pevnosť.

Prvky Ytong Jumbo znižujú nároky na personál a používajú sa pre nosné i nenosné obvodové a vnútorné steny, stužujúce, výplňové a požiarne steny nízkopodlažných aj viacpodlažných budov.
Prvky Ytong Jumbo znižujú nároky na personál a používajú sa pre nosné i nenosné obvodové a vnútorné steny, stužujúce, výplňové a požiarne steny nízkopodlažných aj viacpodlažných budov.

Veľkoformátová výstavba urýchlila projekt a realizáciu bytového projektu SEKO Komplex v Trenčíne

Ing. Michal Lešinský, autor projektu zo spoločnosti PIO KERAMOPROJEKT k využitiu veľkoformátov Ytong a Silka povedal: „V Trenčíne sme stavali podľa nášho projektu obytný súbor SEKO Komplex, ktorý po dokončení prinesie do mestskej časti Trenčín-Zlatovce moderné a vysoko kvalitné bývanie a vyjde v ústrety ako záujemcom o bývanie v tejto atraktívnej lokalite, tak i očakávaním investora. V projekte sme použili niekoľko inovatívnych technológií - užívatelia určite ocenia napríklad stropné sálavé chladenie a podlahové sálavé vykurovanie. Na nosné steny sú použité veľkoformátové vápennopieskové tvárnice Silka Tempo, ktoré sme navrhli pre ich vysokú nosnosť a výborné akustické vlastnosti. Obvodové steny sú vymurované z veľkoformátových prvkov Ytong Jumbo, pri ktorých sme kladne hodnotili ich výborné tepelno-technické vlastnosti. Pre projekt sme spracovali multidisciplinárny 3D model v technológii BIM. Pre veľkoformátové prvky a tvárnice sme sa rozhodli aj preto, že nám šetria čas pri projektovaní. Tvárnice Silka majú porovnateľnú nosnosť ako železobetónové konštrukcie, ale na rozdiel od nich nie je u tvárnic potrebné kresliť výstuže stien. Prednosťou je aj ohľaduplnosť k životnému prostrediu - vďaka tomu, že sme sa rozhodli pre tento materiál, tak sme v porovnaní s monolitickou železobetónovou konštrukciou ušetrili viac ako 70 ton CO2.“ Ing. Lucie Šnajdrová, manažér veľkoformátovej výstavby CZ&SK v spoločnosti Xella, vyzdvihla výhody spolupráce už pri príprave projektu: „Technická podpora Xella ako dodávateľa zahŕňala tiež pomoc v predrealizačnej príprave. Vďaka dostupnosti BIM prvkov bol výsledný model veľkou pomocou pri príprave pokladačského plánu. Pri jeho spracovaní sme ušetrili 70 % času a realizačná firma vďaka dôkladne pripravenému pokladačskému plánu zasa pri objednávke materiálu až 5 % nákladov.“

V projekte Lastovičky neďaleko Bratislavy boli veľkoformátové tvárnice Ytong Jumbo, Silka Tempo a priečkové panely Ytong použité prvýkrát pri výstavbe rodinných domov.
V projekte Lastovičky neďaleko Bratislavy boli veľkoformátové tvárnice Ytong Jumbo, Silka Tempo a priečkové panely Ytong použité prvýkrát pri výstavbe rodinných domov.

Súvisiace články:

Veľkoformátové tvárnice v systéme Ytong
Ytong nám na jeseň predstaví inovácie v technológiách rýchlej výstavby
Nové veľkoformátové tvárnice Ytong, priečkový panel Ytong Jumbo a Silka Tempo

Autor: Ing. Peter Šovčík
Foto: Archív firmy Xella
reklama

Nové

Krása a dynamika dreva - to je jedinečná tvorba drevených sôch od maďarského umelca

Krása a dynamika dreva - to je jedinečná tvorba drevených sôch od maďarského umelca

Zverejnené 19.5. Gábor Miklós Szőke sa preslávil svojimi monumentálnymi sochami zvierat. Jeho úžasné výtvory vznikajú z kusov stavebného dreva a vytvára ich tím sochárov, tesárov a iných profesionálov. ísť na článok

Na jeseň môžete získať dotáciu z Plánu obnovy na zníženie energetickej náročnosti domu

Na jeseň môžete získať dotáciu z Plánu obnovy na zníženie energetickej náročnosti domu

Zverejnené 18.5. Na jeseň tohto roka spustí Ministerstvo životného prostredia SR Plán obnovy. Jeho cieľom je eliminovať vplyv klimatických zmien a neustáleho zvyšovania cien energií na energetickú náročnosť budov. Dotácie až do výšky 60 % môžu žiadatelia získať aj… ísť na článok

Ako na inštaláciu sadrokartónu

Ako na inštaláciu sadrokartónu

Zverejnené 17.5. V súčasnosti sú sadrokartónové dosky jedným z najvhodnejších a najrýchlejších riešení suchej výstavby. Dajú sa využiť ako pri rekonštrukciách, tak aj pri novostavbách. Odborník vám poradí, ako na ich jednoduché a správnu inštaláciu. ísť na článok

reklama