HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 24.5.

Odvážna a šetrná k prírode. Ako vyzerá nápaditá architektúra?

Zverejnené: 7. 5. 2022

Perfektná funkčnosť, dokonalý dizajn a súlad s prírodou – to sú trendy, ktoré pozorujeme v architektúre. Stále viac sa dbá na to, aby stavba rešpektovala históriu a ráz okolia. Aby sa používali prírodné a trvalo udržateľné materiály a zároveň aby architekti nestrácali odvahu experimentovať.

Obytný park Anička v Košiciach

Atraktívne bývanie v prírode

Na Slovensku nájdeme projekty, ktoré aj ľudom v meste umožňujú bývať v nádhernom prostredí. Obytný Park Anička v Košiciach je inšpirovaný prístavom s loďami – vodný element je totiž s touto oblasťou pevne spätý.

U bytového komplexu zaujme fasáda z veľkoformátových prevetrávaných hliníkových panelov z dielne Ruukki. Upútajú príťažlivým dizajnom dreva a maximálnou funkčnosťou v každom ročnom období. Vďaka odvetrávaniu sa v zime znižuje spotreba energie za vykurovanie a v lete sa zasa budovy neprehrievajú. Fasáda má bezúdržbové vlastnosti a dlhú životnosť.

Hotel, ktorý priťahuje pohľady

Quality Hotel Arlanda XPO sa nachádza blízko stockholmského letiska. „Našim cieľom bolo, aby budova vzbudila pozornosť, nie však pre viacfarebnosť, ale škandinávskym vzhľadom vyznačujúcim sa vhodne použitými prírodnými materiálmi,“ hovorí Jakob Ahlqvist, projektový manažér spoločnosti Explore Arlandastad.

Quality Hotel Arlanda XPO pri stockholmskom letisku.
Quality Hotel Arlanda XPO pri stockholmskom letisku.

Neprehliadnuteľná fasáda dodáva hotelu správnu dávku extravagancie. Zaslúžili sa o to panely Ruukki® Primo. Jedná sa o veľkoformátové panely s hladkým povrchom vyrobené z hliníkových kompozitných materiálov. K výrazu fasády prispeli tiež okenné rámy a perforované zatienenie okien z ocele. Vzhľad hotelu tak ožíva kreatívnou hravosťou materiálov.

Renovácia ako ekologické riešenie

Zodpovedné riešenie k životnému prostrediu sa nemusí týkať iba novostavieb. Naopak renovácia a revitalizácia pomocou moderných postupov a materiálov je dôležitou súčasťou filozofie obnoviteľnosti.

Príkladom je projekt renovácie nákupného centra DOMINA v Lotyšsku. Energeticky efektívne sendvičové panely zaisťujú vzduchotesnosť a umožňujú znížiť náklady a emisie CO2 až o 20 %. O vkusné detaily sa postarali perforované panely Ruukki® Primo Skyline 100. Vďaka invenčnému vizuálnemu riešeniu dostalo nákupné centrum svieži a moderný výraz.

Nákupné centrum DOMINA v Lotyšsku.
Nákupné centrum DOMINA v Lotyšsku.

Inovatívne prístupy k oplášteniu budov, ktoré sú zároveň šetrné k prírode, neznamenajú kompromisy v dizajne. Nielen hladké veľkoformátové panely z hliníkových kompozitných materiálov Ruukki® Primo vnášajú do architektúry sofistikované a udržateľné riešenie.

Spoločnosť Ruukki je známa svojim inovatívnym prístupom k projektom, ktoré sa na počiatku môžu javiť ako výzva. Je dodávateľom oceľových stavebných produktov a služieb pre strešné a fasádne systémy ekologicky udržateľných budov. Pokiaľ sa vám, či už v hlave alebo na papieri, rysuje nejaký projekt, Ruukki bude vašim spoľahlivým partnerom.

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Ruukki
reklama

Nové

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Zverejnené 23.5. Investori kládli dôraz na použitie neškodných prírodných materiálov, teda minimum plastov a ďalších komponentov zaťažujúcich životné prostredie aj zdravie obyvateľov domu. Preto zvolili stavbu domu z tehál HELUZ FAMILY 2in1 a HELUZ FAMILY. ísť na článok

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Zverejnené 20.5. Otvorte okná bez obáv z otravného hmyzu. Komáre alebo osy sa do vášho interiéru nedostanú vďaka sieťam proti hmyzu. Neprenikne nimi totiž ani muška! ísť na článok

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Zverejnené 24.5. Nová strecha rozhodne nie je lacnou záležitosťou a preto by sme nemali jej výber podceniť. Na trhu je dnes možné dostať veľké množstvo strešných krytín. Môžeme vyberať medzi rôznymi materiálmi, tvarmi aj farbami. Poradíme, aké parametre pri kúpe… ísť na článok

reklama