Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 21.5.

Oplatí sa vám investovať do kvalitných strešných okien?

Zverejnené: 13. 9. 2023

Prirodzené svetlo, čerstvý vzduch, nižšie náklady na energie. To sú len niektoré z výhod strešných okien. Pokiaľ do interiéru dostaneme viac denného svetla, miestnosti sa opticky zväčšia a zútulnia. Strešné okná navyše prepustia približne dvakrát viac denného svetla než rovnako veľké zvislé okná.

Strešné okno RotoQ Q4 má pri zasklení trojsklom Uw hodnotu 0,77 W/(m²K).

Vďaka sklonu a optimálnej polohe voči slnku využívajú strešné okná obnoviteľný zdroj energie – slnečné svetlo. Tým znižujú potrebu umelého osvetlenia v interiéri a obmedzujú spotrebu elektrickej energie.

Ďalšou výhodou je možnosť odvetrania tepla a prívod čerstvého vzduchu. Vetrať môžete aj riadene a to vďaka napojeniu strešných okien na tzv. inteligentnú domácnosť. Počas horúcich letných dní vás tak privíta príjemná klíma aj bez klimatizácie. Strešné okná ROTO je možné napojiť na vaše existujúce smart home systémy. Ak už máte nainštalované manuálne strešné okná nezúfajte, aj tie je možné dodatočne elektrifikovať a automatizovať.

Nižšie náklady na vykurovanie

Nielen v letných mesiacoch sú strešné okná vystavené extrémnym výkyvom teplôt. V lete dochádza k prehrievaniu, v zime naopak hrozia úniky tepla. Strešné okno s vynikajúcimi tepelno-izolačnými parametrami, ktoré je zároveň správne namontované, minimalizuje prenikanie chladného vzduchu a únik tepla z interiéru. Tieto parametre spĺňa okno RotoQ Q4. Má pri zasklení trojsklom Uw hodnotu 0,77 W/(m²K). Vďaka tzv. klik systému sa u tohto okna navyše minimalizujú chyby pri montáži. Znižujete tak náklady na vykurovanie v zimných mesiacoch a zároveň zvyšujete energetickú účinnosť celej budovy.

Pre dosiahnutie ideálneho presvetlenia je možné kombinovať viac typov okien s rôznym spôsobom otvárania.
Pre dosiahnutie ideálneho presvetlenia je možné kombinovať viac typov okien s rôznym spôsobom otvárania.

Správny výber

Ak máte byť so svojou investíciou spokojní, je dôležité zvoliť správny materiál a typ okna. Zvážte rozmery izby, orientáciu okien, spôsob ich otvárania aj typ zasklenia. Základné pravidlo znie: aby ste zaistili optimálne presvetlenie, celková plocha okien by mala tvoriť minimálne 10 % plochy miestnosti. Ideálne presvetlenie docielite napr. aj zostavou strešných okien. Kombinovať môžete typy okien s rôznym spôsobom otvárania – napr. kyvné okno Designo R6 a výklopno/kyvné okno Designo R8. Najmä druhý menovaný typ vám zaistí slobodu pohybu po miestnosti vďaka otváraniu krídla v hornej hrane rámu.

Čo sa materiálu okenných profilov týka, v izbách so zvýšenou vlhkosťou dajte prednosť celoplastovému oknu pred drevom. Daný materiál sa veľmi ľahko udržuje a spomínané drevo už dnes svojim vzhľadom dokáže verne imitovať. V ponuke firmy ROTO nájdete dekor borovice, zlatého duba alebo orecha. Pri drevených oknách určite oceníte možnosť akejkoľvek farby RAL, ktorá dodá interiéru ten správny glanc.

Aby sa interiér v lete zbytočne neprehrieval, odporúčame okrem zasklenia s čo najnižším Uw doplniť okno aj o vonkajšie doplnky. Medzi najefektívnejšie patrí lamelová roleta ZRO, dostupná v manuálnom aj elektrickom variante alebo na solárny pohon. Jej služby oceníte nielen uprostred parného leta, ale tiež počas mrazov, kde slúžia ako ďalší variant. Popri ochrane pred nežiaducimi vplyvmi počasia má aj bezpečnostnú funkciu, pretože prípadným zlodejom sťaží vlámanie.

Inštaláciou vnútorných doplnkov, slúžiacich predovšetkým ako ochrana proti svetlu, zvládnete vďaka veľmi jednoduchej montáži celkom sami.
Inštaláciou vnútorných doplnkov, slúžiacich predovšetkým ako ochrana proti svetlu, zvládnete vďaka veľmi jednoduchej montáži celkom sami.

Pokiaľ nebývate práve na samote pri lete, pravdepodobne sa stretnete s tzv. svetelným smogom a občasné zatemnenie miestnosti oceníte. Optimálne je preto pridať vnútorné doplnky slúžiace predovšetkým ako ochrana proti svetlu. Vďaka veľmi jednoduchej montáži zvládnete inštaláciu vnútorných doplnkov ROTO celkom sami. Pre maximálnu tepelnú ochranu odporúčame vnútorné doplnky kombinovať s tými vonkajšími.

ROTO strešné okná potešia aj tých, čo bývajú v rušnom centre mesta alebo v blízkosti frekventovanej cesty. V ponuke nájdete protihlukové zasklenie, ktoré je vďaka hodnote Rw 44 dB najlepšie na trhu.

Vonkajšia lamelová roleta ZRO, dostupná v manuálnom aj elektrickom prevedení alebo na solárny pohon, efektívne zabraňuje prehrievaniu interiéru.
Vonkajšia lamelová roleta ZRO, dostupná v manuálnom aj elektrickom prevedení alebo na solárny pohon, efektívne zabraňuje prehrievaniu interiéru.

Dlhodobá investícia

Kvalitné strešné okná majú dlhú životnosť a vyžadujú len minimálnu údržbu. S najväčšou pravdepodobnosťou budete mať pri obstaraní alebo výmene strešných okien na dlhé roky postarané. O kvalite strešných okien ROTO vypovedajú aj ponúkané záruky, ktoré na určité komponenty dosahujú až 15 rokov. Pokiaľ ste podkrovie doteraz nechávali nevyužité, strešné okná zväčšia obytnú plochu domu a zvýšia komfort bývania. Ako čerešničku na torte môžete brať zhodnotenie svojej nehnuteľnosti, čo pri prípadnom predaji oceníte.

Podrobnosti a kompletný sortiment Roto strešných okien s rôznymi spôsobmi otvárania a parametrami, prípadne nevyhnutné tieniace doplnky, hľadajte na www.rotostresneokna.sk.

Čítajte tiež:

Autor: Pavla Dvořáková
Foto: ROTO strešné okno

Tématické odbory

reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Zverejnené 20.5. Priestor pre sezónne aktivity v spojení so zázradou. Objekt, príkladne osadený do strmého svahu na hranici pozemku, charakterizuje surová materialita, subtílne detaily a rozsiahle zasklenie jedálenskej a pobytovej časti. ísť na článok

reklama