Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 20.5.

Pivovar Proud v Plzni

Zverejnené: 26. 1. 2024

Elektráreň v areáli Plzeňského Prazdroja bola postavená v roku 1905, ako súčasť ambiciózneho projektu architekta Josefa Špalka. Výrobu elektrickej energie pre pivovar a časť mesta zabezpečovala až do roku 1995. Za toto obdobie prešiel objekt viacerými zmenami technológie. Najhoršie sa na stave elektrárne prejavili roky komunistického režimu, kedy sa z pôvodného “chrámu pokroku“ stala špinavá kotolňa.

Foto: BoysPlayNice

Od roku 2019 sa objekt mení na malý pivovar s plánovanou produkciou desaťtisíc hektolitrov ročne. Aktuálne je uzavretá prvá fáza projektu. Stavbu sa podarilo staticky a technicky zabezpečiť, nainštalovať technológiu do jednej z hál a následne sa rozbehla produkcie piva v jednej z hál.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Pokračovanie projektu, ktoré počíta s realizáciou sály s kapacitou 500 návštevníkov je vo fáze projektovej prípravy. V budúcnosti čakajú návštevníkov v priestore bývalej strojovej haly koncerty, výstavy, prednášky, festival minipivovarov alebo “len” ochutnávky stálic a noviniek z pohárov s logom Proud.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Leitmotívom rekonštrukcie je podľa slov architektov “hľadanie hranice a celkové pochopenie minulej a budúcej funkcie budovy - dovoliť si zbúrať hodnotné, odolať zbytočnej reprodukcii pôvodných foriem, hľadanie dostatočne kvalitných náhrad, skĺbenie súčasnej technológie s možnosťami objektu. Prijatie myšlienky, že staviame primárne výrobný, funkčný objekt. Jednoducho pivovar, nie galériu."

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Návrh pražského ateliéru Mimosa Architekti zachováva dobové prvky, ktoré dávajú zmysel aj pre dnešné využitie. Jeho podstatnú časť tvorí náprava toho, ako sa s objektom zaobchádzalo v čase po druhej svetovej vojne.

Architekti šetria výraznými gestami, ktoré nájdeme iba v najvýznamnejších polohách. Patrí medzi nich nový vstup do objektu, akcentovaný veľkorysým vonkajším schodiskom a presklenie hlavného štítu s priehľadom do výroby. “V interiéri plánujeme využiť vybavenie pôvodnej elektrorozvodne aj mostový žeriav a ďalšie objekty a povrchy,” dodávajú architekti.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Adresa: U Prazdroje 64/7, Plzeň, Česká republika
Web: www.pivovarproud.cz
Investor: Plzeňský Prazdroj
Projekt: 2019
Realizácia: 1. fáza 2022
Zastavaná plocha: 2990 m²
Vizualizácie: mvize visualisation

Zdroj: https://www.archiweb.cz/b/pivovar-proud

Autor: Mimosa architekti | Petr Moráček, Jana Zoubková, Pavel Matyska, Dalibor Pospíšil
Foto: BoysPlayNice

Tématické odbory

reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Zverejnené 13.5. V poľskom meste Lublin bolo v januári tohto roku otvorená nová metropolitná stanica predstavujúca pre mesto nielen architektonickú chválu, ale predovšetkým funkciu primárneho dopravného uzlu. Okrem toho hlavnou prednosťou stanice skutočnosť, že… ísť na článok

reklama