vyhľadávanie
Dnes je 27.1.

Pod rúškom experimentu: témou aktuálneho vydania časopisu INTRO je textil

Zverejnené: 30. 7. 2022

Membránová architektúra, transparentné fasády, poddajné štruktúry, snová atmosféra aj rýdza účelovosť. Nové číslo časopisu INTRO zamerané na textil, predstaví čitateľom unikátne tuzemské i zahraničné realizácie – od experimentálneho projektu v Ekvádore až po provizórne ubytovanie v Poľsku. Zakúpiť si ho môžete už teraz.

Vyhliadka uprostred ekvádorských lesov, tvorená drevenou konštrukciou so zastrešením z textílie napustenej vysokopevnostnou cementovou maltou.

Vyhliadka uprostred ekvádorských lesov, tvorená drevenou konštrukciou so zastrešením z textílie napustenej vysokopevnostnou cementovou maltou, upúta čitateľov už pri pohľade na obálku júlového vydania. Experimentálnemu dielu štúdia Al Borde sú venované strany 6 až 15, na zvyšných 118 stranách nájdete napríklad rozhovor s brooklynskými architektmi SO – IL, na ktorý nadväzuje ich projekt mestského bývania budúcnosti, ďalej sa dočítate o novej budove Textilnej akadémie NRW alebo o schodisku v srdci Barcelony, ktoré navrhlo štúdio architekta Kenga Kumy a ktoré je zahalené do závesu z hliníkových retiazok pripomínajúce rybársku sieť.

Ďalším takýmto experimentom môže byť aj spôsob zastrešenia chalupy vo Vojtechove (Olomouc), kde sa architekt a zároveň majiteľ objektu rozhodol použiť ako strešnú krytinu nepremokavú textíliu. „Z podkrovia sa stalo miesto na prenocovanie, kde je možné vnímať denné svetlo, počuť vietor a návštevník sa môže nechať ukolísať hrou dažďa,“ hovorí autor projektu Adam Lacina.

Inou cestou v oblasti architektúry sa vydal aj japonský architekt Šigeru Ban, ktorý stratil zmysel v práci pre privilegovaných a bohatých klientov a miesto toho začal hľadať lacnejšie riešenia nezaťažujúce životné prostredie. Jedným takým je aj akýsi deliaci systém, slúžiaci na vytvorenie dočasného bývania pre ľudí, ktorí sa napríklad v dôsledku vojny ocitli bez strechy nad hlavou.

Pozornosti neunikne ani rekonštrukcia priestoru povrazníctva na pražskom Újezde, za ktorej návrhom stojí česká dvojica Magdalena Rochová a Radek Jaroušek. „Povrazy poskytujú mnoho možností a nápadov. Pri návrhu pre nás ale bolo dôležité, aby sme interiér týmito nápadmi nezahltili,“ hovoria architekti. Pripravený je pre vás aj rozhovor s Milošom Kopřivou o membránovej architektúre a množstvo ďalšieho.

Viac na: www.intro.cz

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa
Foto: INTRO - časopis o architektúre

Tématické odbory

reklama

Nové

Premyslená zástavba úzkeho mestského pozemku energeticky úsporným rodinným domom

Premyslená zástavba úzkeho mestského pozemku energeticky úsporným rodinným domom

Zverejnené 24.1. Autorom návrhu dvojpodlažného rodinného domu v mestskej časti Košice - Myslava, v ktorom býva rodina pána Júliusa, je samotný investor. Ten pracuje v oblasti stavebníctva, čo mu uľahčilo nielen prípravu projektu a voľbu stavebného materiálu Ytong,… ísť na článok

Doprajte si teplú vodu zohriatu slnkom zariadeniami z THERMO|SOLARU

Doprajte si teplú vodu zohriatu slnkom zariadeniami z THERMO|SOLARU

Zverejnené 21.1. Zvýšený záujem o slnečné kolektory, ale aj ďalšie druhy OZE, trvá hneď od začiatku roku 2023. Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov, firma THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., tento zvýšený záujem registruje od júna 2023, kedy sa zásadne zmenili… ísť na článok

Ako ušetriť za vykurovanie? Vymeňte okná, pravidelne vetrajte a obstarajte si vlhkomer

Ako ušetriť za vykurovanie? Vymeňte okná, pravidelne vetrajte a obstarajte si vlhkomer

Zverejnené 20.1. Neustále navyšovanie cien energií je dôvodom, prečo začať pátrať po všetkých únikoch tepla z vašej domácnosti. Často sú príčinou staré netesniace okná. S ich výmenou nemusíte čakať, kým bude vonku pekne. Inštalácia je možná do -10 °C. ísť na článok

reklama