Screenové clony - rolety proti slnku
vyhľadávanie
Dnes je 8.8.

Pod rúškom experimentu: témou aktuálneho vydania časopisu INTRO je textil

Zverejnené: 30. 7. 2022

Membránová architektúra, transparentné fasády, poddajné štruktúry, snová atmosféra aj rýdza účelovosť. Nové číslo časopisu INTRO zamerané na textil, predstaví čitateľom unikátne tuzemské i zahraničné realizácie – od experimentálneho projektu v Ekvádore až po provizórne ubytovanie v Poľsku. Zakúpiť si ho môžete už teraz.

Vyhliadka uprostred ekvádorských lesov, tvorená drevenou konštrukciou so zastrešením z textílie napustenej vysokopevnostnou cementovou maltou.

Vyhliadka uprostred ekvádorských lesov, tvorená drevenou konštrukciou so zastrešením z textílie napustenej vysokopevnostnou cementovou maltou, upúta čitateľov už pri pohľade na obálku júlového vydania. Experimentálnemu dielu štúdia Al Borde sú venované strany 6 až 15, na zvyšných 118 stranách nájdete napríklad rozhovor s brooklynskými architektmi SO – IL, na ktorý nadväzuje ich projekt mestského bývania budúcnosti, ďalej sa dočítate o novej budove Textilnej akadémie NRW alebo o schodisku v srdci Barcelony, ktoré navrhlo štúdio architekta Kenga Kumy a ktoré je zahalené do závesu z hliníkových retiazok pripomínajúce rybársku sieť.

Ďalším takýmto experimentom môže byť aj spôsob zastrešenia chalupy vo Vojtechove (Olomouc), kde sa architekt a zároveň majiteľ objektu rozhodol použiť ako strešnú krytinu nepremokavú textíliu. „Z podkrovia sa stalo miesto na prenocovanie, kde je možné vnímať denné svetlo, počuť vietor a návštevník sa môže nechať ukolísať hrou dažďa,“ hovorí autor projektu Adam Lacina.

Inou cestou v oblasti architektúry sa vydal aj japonský architekt Šigeru Ban, ktorý stratil zmysel v práci pre privilegovaných a bohatých klientov a miesto toho začal hľadať lacnejšie riešenia nezaťažujúce životné prostredie. Jedným takým je aj akýsi deliaci systém, slúžiaci na vytvorenie dočasného bývania pre ľudí, ktorí sa napríklad v dôsledku vojny ocitli bez strechy nad hlavou.

Pozornosti neunikne ani rekonštrukcia priestoru povrazníctva na pražskom Újezde, za ktorej návrhom stojí česká dvojica Magdalena Rochová a Radek Jaroušek. „Povrazy poskytujú mnoho možností a nápadov. Pri návrhu pre nás ale bolo dôležité, aby sme interiér týmito nápadmi nezahltili,“ hovoria architekti. Pripravený je pre vás aj rozhovor s Milošom Kopřivou o membránovej architektúre a množstvo ďalšieho.

Viac na: www.intro.cz

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa
Foto: INTRO - časopis o architektúre

Tématické odbory

reklama

Nové

Strešné okná presvetlia a rozžiaria každý interiér. Jednoduchý prehľad štandardných aj atypických riešení

Strešné okná presvetlia a rozžiaria každý interiér. Jednoduchý prehľad štandardných aj atypických riešení

Zverejnené 3.8. Presvetlený interiér predstavuje ideál každého bývania. Prirodzené denné svetlo priestor opticky zväčší a prevzdušní. Okná inštalované v streche sú preto v stavebníctve veľmi obľúbeným prvkom. Svoje uplatnenie nájdu či už v podkroví, tak aj v… ísť na článok

"Bývanie v skrini". Interiér minimalistického bytu navrhnutý na mieru

"Bývanie v skrini". Interiér minimalistického bytu navrhnutý na mieru

Zverejnené 8.8. Požiadavkou majiteľa bolo vytvoriť víkendové bývanie pre štvorčlennú rodinu v mestskej časti Praha - Žiškov. Rozdelením pôvodnej väčšej jednotky vznikol byt, ktorý má necelých 37 metrov štvorcových. Na tejto výmere developer pôvodne navrhol… ísť na článok

Čo potrebujete vedieť o záhradnej kuchyni

Čo potrebujete vedieť o záhradnej kuchyni

Zverejnené 5.8. Pokiaľ milujete varenie, máte záhradu a radi trávite voľný čas vonku, stolovanie pod holým nebom je skvelý spôsob, ako stráviť čas s rodinou a priateľmi. Ak chcete kulinárske zážitky na záhrade posunúť na vyššiu úroveň, potom je vonkajšia kuchyňa… ísť na článok

reklama