vyhľadávanie
Dnes je 20.7.

Pohľadové betóny Cemex na oceňovanej Smetanovej lávke v Litomyšli

Zverejnené: 14. 5. 2024

Nová lávka v Litomyšli už žne prvé ocenenie a zároveň odkazuje k slávnemu rodákovi Bedřichovi Smetanovi. Tento rok v marci si pripomíname 200 rokov od jeho narodenia.

Na lávke, ktorá z diaľky pripomína kríž, upúta pyloz z pohľadového betónu

V decembri roku 2022 bola v Litomyšli slávnostne otvorená moderná zastrešená lávka s výťahom spájajúcim dve časti mesta. Nová stavba z pohľadového betónu a ocele nahradila starší už nevyhovujúci nadchod z roku 1981 – pôvodnú železobetónovú lávku cez cestu I/35. Návrh vytvorili Lukáš Ehl a Tomáš Koumar z ateliéru Ehl & Koumar Architekti spolu so statikami Ladislavom Dvořákom a Ladislavom Šaškom. Lávka, ktorá z diaľky pripomína kríž, je osvetlená a ponúka nádherné výhľady do okolia nielen na rieku Loučnú, ale aj na historické jadro Litomyšla. Stavbu z pohľadového betónu zaujímavo oživujú grafiky výtvarníčky Ivany Šrámkovej na kovových častiach pylónu výťahu.

História, pohodlie a atraktivita v jednom

Súčasťou lávky je aj nový výťah zaisťujúci bezbariérové spojenie s centrom mesta a zatraktívňujúci cestu cez rušnú komunikáciu. Zaujímavosťou stavby je napríklad to, že sa jej súčasťou stalo aj historické schodisko a pri stavbe boli znova použité aj kamenné stupne z pôvodnej lávky. Oceľová konštrukcia má šírku cca 2,80 ma je nesená masívnymi piliermi z pohľadového železobetónu.

Smetanova lávka z pohľadového betónu a ocele nahradila starší už nevyhovujúci nadchod cez cestu  I/35 z roku 1981.
Smetanova lávka z pohľadového betónu a ocele nahradila starší už nevyhovujúci nadchod cez cestu I/35 z roku 1981.

Lávka je zastrešená a jej súčasťou je schodisko smerujúce nielen na pôvodné historické schodisko do centra, ale aj k Smetanovmu domu. „Vďaka zvolenej nosnej konštrukcii sme navrhli lávku ako zastrešenú. Chodcom tak poskytuje komfort a ochranu proti nepohode a zároveň ponúka atraktívny priechod medzi korunami stromov nad riekou Loučnou s výhľadmi na mesto. Spolupráca so spoločnosťami Chládek a Tintera a Cemex prebiehala bez problémov a na výsledku je vidieť, že ich práca s pohľadovým betónom baví,” hovorí Tomáš Koumar z ateliéru Ehl & Koumar Architekti.

Lávka ponúka nádherné výhľady do okolia nielen na rieku Loučnú, ale tiež na historické jadro Litomyšla.
Lávka ponúka nádherné výhľady do okolia nielen na rieku Loučnú, ale tiež na historické jadro Litomyšla.

Celý projekt navyše dopĺňa zeleň navrhnutá architektom Mikulášom Vavřínom. Na samotnej oceľovej lávky je potom kovová umelecká inštalácia „Smetana 200” podľa návrhu Aleša Najbrta, ktorá upozorňuje na to, že Litomyšl v roku 2024 oslavuje 200 rokov od narodenia hudobného skladateľa Bedřicha Smetany, takže logicky dostala názov Smetanova lávka.

Nápis „Smetana 200“ od Aleša Najbrta upozorňuje na tohtoročné jubileum 200 rokov od narodenia hudobného skladateľa  Bedřicha Smetanu.
Nápis „Smetana 200“ od Aleša Najbrta upozorňuje na tohtoročné jubileum 200 rokov od narodenia hudobného skladateľa Bedřicha Smetanu.

Lávka získala mnoho ocenení

Stavba, ktorú mala na starosti pardubická firma Chládek a Tintěra, prebiehala od februára do decembra 2022, augustový termín dokončenia sa oproti pôvodnému plánu presunul kvôli vojne na Ukrajine a nedostatku materiálu o štyri mesiace. „Postupne sme na stavbe používali tri rôzne druhy betónu, základové a nad cestou odolné betóny. Jedinou komplikáciou bol fakt, že sme museli nabiehať z námestia, takže to nebolo logisticky úplne jednoduché,“ opisuje priebeh stavby Vroclav Harašta z obchodného oddelenia Cemex.

Zaujímavosťou stavby je napríklad to, že sa jej súčasťou stalo aj historické schodisko.
Zaujímavosťou stavby je napríklad to, že sa jej súčasťou stalo aj historické schodisko.

Architektonická kancelária Ehl & Koumar architekti získala za tento počin niekoľko ocenení: Stavba roku Pardubického kraja, Stavba roka, GRAND PRIX ARCHITEKTOV - Národná cena za architektúru 2023 kategórie urbanizmus a Hlavnú cenu v súťaži Česká cena za architektúru.

Spoločnosť Cemex sa nedávno podieľala aj na rekonštrukcii areálu pardubických Winternitzových mlynov, pre ktoré sa použil špeciálny prefarbený betón, ktorého receptúry sa začali v pardubickom laboratóriu Cemex vyvíjať už na jar 2021.

Autor: Cemex Czech Republic
Foto: Věra Hejhálková, DiS.
reklama

Nové

Na každom okne záleží

Na každom okne záleží

Zverejnené 20.7. Môže jedno okno ovplyvniť komfort bývania či pracovného prostredia jednotlivca, ale aj životy ľudí v okolí alebo dokonca (tak trochu) aj celú planétu? Belgický výrobca okenných profilov Deceuninck verí, že "Na každom okne záleží". Tradičná značka sa… ísť na článok

Brownfieldy: DELTA mení zanedbané miesta na živé prosperujúce oblasti

Brownfieldy: DELTA mení zanedbané miesta na živé prosperujúce oblasti

Zverejnené 19.7. Konferencia Brownfieldy je miestom pre stretávanie súkromného a verejného sektora nad problematikou revitalizácie nevyužívaných lokalít. Šiesty ročník sa odohral v pondelok 3. júna 2024 v jedinečných priestoroch Automatických mlynov v Pardubiciach.… ísť na článok

Trendy v kúpeľňovom dizajne

Trendy v kúpeľňovom dizajne

Zverejnené 18.7. Kúpeľňový dizajn sa v posledných rokoch vyvinul z čisto funkčných priestorov na luxusné útočiská, ktoré odrážajú osobný štýl a najnovšie trendy. Od nadčasovej elegancie po moderný pôvab – každý dizajn ponúka jedinečné spôsoby, ako premeniť vašu… ísť na článok

reklama