GROHE PHANTOM BLACK
vyhľadávanie
Dnes je 24.9.

Poznámky k nosnosti a statickým vlastnostiam veľkoformátových okien s plastovými profilmi

Zverejnené: 4. 3. 2021

Veľké presklené fasádne plochy sú esteticky vycibrené, zaisťujú dobré presvetlenie domu denným svetlom a často aj skvelý výhľad. Plastové okná navyše ponúkajú ideálny pomer ceny, dizajnu a izolačného výkonu. Voľbu plastových profilov je však potrebné starostlivo zvážiť, nie každý unesie váhu tak veľkého zasklenia. Dôraz je samozrejme potrebné klásť tiež na odolnosť aj životnosť okna.

Foto: alexandre zveiger, shutterstock

Výber okien patrí medzi tie najdôležitejšie rozhodnutia každého stavebníka. A nejde len o množstvo svetla, ktoré okno prepustí. Ich veľkosť a použitý materiál majú významný vplyv na teplotnú bilanciu a klímu v domácnosti. A ak v plánoch figurujú aj nadmerná okná, je rozhodne lepšie sa poradiť priamo s výrobcom, pretože nároky na kvalitu takýchto okien sú obzvlášť vysoké. Predovšetkým v nosnosti okna a jeho statických vlastnostiach.

Hrúbka stien profilu

Zjednodušene povedané je potrebné vybrať taký rám, ktorý bude mať vysokú životnosť, bezpečne unesie ťažké izolačné sklá, vydrží častú manipuláciu a nebude sa deformovať. Zásadný vplyv na tuhosť okna, jeho výdrž aj možnosti zasklenia má hrúbka stien hlavných profilov. Vzhľadom k energetickým normám, ktoré v súčasnosti považujú izolačné trojsklá v podstate za štandard, je najbezpečnejšie z hľadiska dlhej životnosti okien požívať pri ich výrobe iba profily triedy A. Hrúbka hlavných profilových stien u tejto triedy je totiž minimálne 2,8 milimetra, zatiaľ čo pri triede B sa jedná o 2,5 milimetra.

„Trend veľkých a ťažkých presklených plôch so sebou logicky prináša významný nárast zaťaženia rámových konštrukcií. Použitím profilov triedy A u otváracích častí okien v podstate anulujete problémy, akými sú deformácie krídel, priehyby profilov, netesnosť či vytrhnutie kovania, ktoré hrozí u menej stabilných profilov. Rozdiel minimálne 0,3 milimetra v hrúbke stien hlavných profilov triedy A oproti triede B sa môže javiť ako ničotný, ale má veľký vplyv na dlhodobú nosnosť, stabilitu a pevnosť okna,“ hovorí Milan Klepsa zo spoločnosti VEKA.

Kvalitu profilu strážia normy aj výrobca

Určite nemožno nad vplyvom hmotnosti len tak mávnuť rukou a dúfať, že okno vydrží. Len pre predstavu - pri rovnakej hrúbke skla 4 mm u dvojskiel aj trojskiel to znamená, že trojsklo bude o tretinu ťažšie ako dvojsklo. Avšak pri "veľkoformátoch" je potrebné použiť hrubšie sklo (6+ mm). Dvojsklo o ploche 4 m² tak váži približne 80 kg, avšak rovnako rozmerné trojsklo váži už 160 kg. S rastúcou veľkosťou plochy je tak využitie plastových okenných profilov triedy A - definovaných normou STN EN 12608 - nielen rozumné, ale v podstate nevyhnutné. Stabilitu a nosnosť profilov však nestrážia len normy, ale aj súbor náročných testov u výrobcu. „Okná aj dvere vyrobené z našich profilov prechádzajú náročnými skúškami v certifikačnom a testovacom centre v nemeckom Sendenhorst. Musia napríklad vydržať nárazy kyvadla závažia o váhe 50 kilogramov alebo ustáť vertikálny tlak v rohu rámu v rozmedzí 200-800 newtonov. Prevedené na kilogramy sa jedná o záťaž zhruba 20-80 kilogramov, ktorú musia výrobky ustáť bez poškodenia," prezrádza Klepsa.

Súvisiace články:

Plastové okná pre nízkoenergetické domy
Rosenie okien, prečo vzniká a ako mu predchádzať?
Funkcie a vlastnosti okien

Autor: Tlačová správa
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama