Pergoly ISOTRA na mieru - inšpirácie
vyhľadávanie
Dnes je 25.6.

Poznámky k nosnosti a statickým vlastnostiam veľkoformátových okien s plastovými profilmi

Zverejnené: 4. 3. 2021

Veľké presklené fasádne plochy sú esteticky vycibrené, zaisťujú dobré presvetlenie domu denným svetlom a často aj skvelý výhľad. Plastové okná navyše ponúkajú ideálny pomer ceny, dizajnu a izolačného výkonu. Voľbu plastových profilov je však potrebné starostlivo zvážiť, nie každý unesie váhu tak veľkého zasklenia. Dôraz je samozrejme potrebné klásť tiež na odolnosť aj životnosť okna.

Foto: alexandre zveiger, shutterstock

Výber okien patrí medzi tie najdôležitejšie rozhodnutia každého stavebníka. A nejde len o množstvo svetla, ktoré okno prepustí. Ich veľkosť a použitý materiál majú významný vplyv na teplotnú bilanciu a klímu v domácnosti. A ak v plánoch figurujú aj nadmerná okná, je rozhodne lepšie sa poradiť priamo s výrobcom, pretože nároky na kvalitu takýchto okien sú obzvlášť vysoké. Predovšetkým v nosnosti okna a jeho statických vlastnostiach.

Hrúbka stien profilu

Zjednodušene povedané je potrebné vybrať taký rám, ktorý bude mať vysokú životnosť, bezpečne unesie ťažké izolačné sklá, vydrží častú manipuláciu a nebude sa deformovať. Zásadný vplyv na tuhosť okna, jeho výdrž aj možnosti zasklenia má hrúbka stien hlavných profilov. Vzhľadom k energetickým normám, ktoré v súčasnosti považujú izolačné trojsklá v podstate za štandard, je najbezpečnejšie z hľadiska dlhej životnosti okien požívať pri ich výrobe iba profily triedy A. Hrúbka hlavných profilových stien u tejto triedy je totiž minimálne 2,8 milimetra, zatiaľ čo pri triede B sa jedná o 2,5 milimetra.

„Trend veľkých a ťažkých presklených plôch so sebou logicky prináša významný nárast zaťaženia rámových konštrukcií. Použitím profilov triedy A u otváracích častí okien v podstate anulujete problémy, akými sú deformácie krídel, priehyby profilov, netesnosť či vytrhnutie kovania, ktoré hrozí u menej stabilných profilov. Rozdiel minimálne 0,3 milimetra v hrúbke stien hlavných profilov triedy A oproti triede B sa môže javiť ako ničotný, ale má veľký vplyv na dlhodobú nosnosť, stabilitu a pevnosť okna,“ hovorí Milan Klepsa zo spoločnosti VEKA.

Kvalitu profilu strážia normy aj výrobca

Určite nemožno nad vplyvom hmotnosti len tak mávnuť rukou a dúfať, že okno vydrží. Len pre predstavu - pri rovnakej hrúbke skla 4 mm u dvojskiel aj trojskiel to znamená, že trojsklo bude o tretinu ťažšie ako dvojsklo. Avšak pri "veľkoformátoch" je potrebné použiť hrubšie sklo (6+ mm). Dvojsklo o ploche 4 m² tak váži približne 80 kg, avšak rovnako rozmerné trojsklo váži už 160 kg. S rastúcou veľkosťou plochy je tak využitie plastových okenných profilov triedy A - definovaných normou STN EN 12608 - nielen rozumné, ale v podstate nevyhnutné. Stabilitu a nosnosť profilov však nestrážia len normy, ale aj súbor náročných testov u výrobcu. „Okná aj dvere vyrobené z našich profilov prechádzajú náročnými skúškami v certifikačnom a testovacom centre v nemeckom Sendenhorst. Musia napríklad vydržať nárazy kyvadla závažia o váhe 50 kilogramov alebo ustáť vertikálny tlak v rohu rámu v rozmedzí 200-800 newtonov. Prevedené na kilogramy sa jedná o záťaž zhruba 20-80 kilogramov, ktorú musia výrobky ustáť bez poškodenia," prezrádza Klepsa.

Súvisiace články:

Plastové okná pre nízkoenergetické domy
Rosenie okien, prečo vzniká a ako mu predchádzať?
Funkcie a vlastnosti okien

Autor: Tlačová správa
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

Poznáte aktuálne bazénové trendy?

Poznáte aktuálne bazénové trendy?

Zverejnené 24.6. Plánujete vybudovať v záhrade bazén? Hľadáte nadčasové riešenie, ktoré vhodne doplní architektúru vášho rodinného domu a následne záhrady? Tápete, aký druh kúpacej nádrže sa pre vaše potreby hodí najlepšie a zháňate návod, ako sa v súčasnej ponuke… ísť na článok

Typy drevených podláh

Typy drevených podláh

Zverejnené 23.6. Kto sa rozhodol pre drevenú podlahu, môže vyberať hneď z niekoľkých druhov. Líšia sa životnosťou, možnosťou renovácie, tvarovou stálosťou pri zmenách vlhkosti a v neposlednom rade aj cenou. Je potrebné starostlivo zvážiť, aký typ podlahy bude… ísť na článok

Wienerberger ocenil najlepšie medzinárodné projekty v súťaži Brick Award 2022

Wienerberger ocenil najlepšie medzinárodné projekty v súťaži Brick Award 2022

Zverejnené 20.6. „Je pre nás nesmierne dôležité poskytovať platformu pre výnimočnú architektúru. Najmä v turbulentných časoch je nevyhnutné, aby sme zostali zameraní na udržateľnú budúcnosť, v čom nám pomáha práve Brick Award. Prihlásené projekty boli opäť výnimočné… ísť na článok

reklama