Screenové clony - rolety proti slnku
vyhľadávanie
Dnes je 20.3.

Poznámky k nosnosti a statickým vlastnostiam veľkoformátových okien s plastovými profilmi

Zverejnené: 4. 3. 2021

Veľké presklené fasádne plochy sú esteticky vycibrené, zaisťujú dobré presvetlenie domu denným svetlom a často aj skvelý výhľad. Plastové okná navyše ponúkajú ideálny pomer ceny, dizajnu a izolačného výkonu. Voľbu plastových profilov je však potrebné starostlivo zvážiť, nie každý unesie váhu tak veľkého zasklenia. Dôraz je samozrejme potrebné klásť tiež na odolnosť aj životnosť okna.

Foto: alexandre zveiger, shutterstock

Výber okien patrí medzi tie najdôležitejšie rozhodnutia každého stavebníka. A nejde len o množstvo svetla, ktoré okno prepustí. Ich veľkosť a použitý materiál majú významný vplyv na teplotnú bilanciu a klímu v domácnosti. A ak v plánoch figurujú aj nadmerná okná, je rozhodne lepšie sa poradiť priamo s výrobcom, pretože nároky na kvalitu takýchto okien sú obzvlášť vysoké. Predovšetkým v nosnosti okna a jeho statických vlastnostiach.

Hrúbka stien profilu

Zjednodušene povedané je potrebné vybrať taký rám, ktorý bude mať vysokú životnosť, bezpečne unesie ťažké izolačné sklá, vydrží častú manipuláciu a nebude sa deformovať. Zásadný vplyv na tuhosť okna, jeho výdrž aj možnosti zasklenia má hrúbka stien hlavných profilov. Vzhľadom k energetickým normám, ktoré v súčasnosti považujú izolačné trojsklá v podstate za štandard, je najbezpečnejšie z hľadiska dlhej životnosti okien požívať pri ich výrobe iba profily triedy A. Hrúbka hlavných profilových stien u tejto triedy je totiž minimálne 2,8 milimetra, zatiaľ čo pri triede B sa jedná o 2,5 milimetra.

„Trend veľkých a ťažkých presklených plôch so sebou logicky prináša významný nárast zaťaženia rámových konštrukcií. Použitím profilov triedy A u otváracích častí okien v podstate anulujete problémy, akými sú deformácie krídel, priehyby profilov, netesnosť či vytrhnutie kovania, ktoré hrozí u menej stabilných profilov. Rozdiel minimálne 0,3 milimetra v hrúbke stien hlavných profilov triedy A oproti triede B sa môže javiť ako ničotný, ale má veľký vplyv na dlhodobú nosnosť, stabilitu a pevnosť okna,“ hovorí Milan Klepsa zo spoločnosti VEKA.

Kvalitu profilu strážia normy aj výrobca

Určite nemožno nad vplyvom hmotnosti len tak mávnuť rukou a dúfať, že okno vydrží. Len pre predstavu - pri rovnakej hrúbke skla 4 mm u dvojskiel aj trojskiel to znamená, že trojsklo bude o tretinu ťažšie ako dvojsklo. Avšak pri "veľkoformátoch" je potrebné použiť hrubšie sklo (6+ mm). Dvojsklo o ploche 4 m² tak váži približne 80 kg, avšak rovnako rozmerné trojsklo váži už 160 kg. S rastúcou veľkosťou plochy je tak využitie plastových okenných profilov triedy A - definovaných normou STN EN 12608 - nielen rozumné, ale v podstate nevyhnutné. Stabilitu a nosnosť profilov však nestrážia len normy, ale aj súbor náročných testov u výrobcu. „Okná aj dvere vyrobené z našich profilov prechádzajú náročnými skúškami v certifikačnom a testovacom centre v nemeckom Sendenhorst. Musia napríklad vydržať nárazy kyvadla závažia o váhe 50 kilogramov alebo ustáť vertikálny tlak v rohu rámu v rozmedzí 200-800 newtonov. Prevedené na kilogramy sa jedná o záťaž zhruba 20-80 kilogramov, ktorú musia výrobky ustáť bez poškodenia," prezrádza Klepsa.

Súvisiace články:

Plastové okná pre nízkoenergetické domy
Rosenie okien, prečo vzniká a ako mu predchádzať?
Funkcie a vlastnosti okien

Autor: Tlačová správa
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

Leadax a Wienerberger Slovensko na trh uvádzajú inovatívne riešenie pre ploché strechy

Leadax a Wienerberger Slovensko na trh uvádzajú inovatívne riešenie pre ploché strechy

Zverejnené 18.3. Spoločnosť Wienerberger uzavrela na svetovej výstave Expo koncom roka 2022 exkluzívnu zmluvu o predaji inovatívnych riešení s nízkym obsahom CO2 určených pre ploché strechy, ktoré vyrába holandská spoločnosť Leadax. Leadax Roov je udržateľná… ísť na článok

Ako vynoviť kuchyňu

Ako vynoviť kuchyňu

Zverejnené 15.3. Kompletná renovácia kuchyne je finančne aj časovo nákladná, no niekedy stačí urobiť pár takzvaných kozmetických úprav a rozdiel je hneď obrovský. Renováciu kuchyne, ktorej cieľom je vznik staronového atraktívneho priestoru, zjednodušia naše tipy.… ísť na článok

Byt Stein2. Moderné prvky interiéru v kombinácii s pôvodnými evokujú atmosféru staromestkého bývania

Byt Stein2. Moderné prvky interiéru v kombinácii s pôvodnými evokujú atmosféru staromestkého bývania

Zverejnené 20.3. Interiér štvorizbového bytu v novostavbe STEIN2 v súčasnosti obýva trojčlenná rodina s malým dieťaťom. Ich vstup do vzájomnej spolupráce sa stal zásadným. Už pri prvej konzultácií padlo rozhodnutie, že základný štandard bytu s laminátovými podlahami… ísť na článok

reklama