vyhľadávanie
Dnes je 22.8.

Poznávacie znamenie domu - stará hruška

Zverejnené: 1. 8. 2020

Príjemný a nenápadný bungalov vyjadruje túžbu majiteľov po jednoduchosti a prírode. Dom vyrástol na mieste bývalých sadov a majitelia si na záhrade ponechali starú hrušku, ktorá sa stala základom ich novej záhrady. Tá je po väčšinu roka tiež súčasťou ich rodinného života a je preto prepojená s domom veľkou terasou. Pre svojpomocné stavanie si majitelia vybrali systém Ytong.

Dom postavili na pokojnom mieste, kde vyrástlo ešte niekoľko ďalších domov v bývalých záhradách a sadoch. Podarilo sa však, že aj susedia pristúpili k okoliu citlivo a charakter lokality s urastenou zeleňou tu zostal zachovaný. Dokázali tak spojiť zdanlivo nespojiteľné – tesnú blízkosť Bratislavy, teda ľahký dosah do zamestnania, škôl a obchodov, a úplný pokoj v spojení s prírodou.

Majitelia rodinného domu sa rozhodli hneď na začiatku, že návrh umiestnenia domu na pozemku musí zohľadniť to, že sa z pôvodného sadu zachová stará hruška. Tá sa stala základom ich budúcej záhrady. „Chceli sme bývať v nízkom dome, prepojenom so zeleňou. Katalógové domy nezodpovedali úplne našej predstave, preto sme sa obrátili na architekta, pána Mária Budinského. Jeho návrh vystihol presne to, čo sme si predstavovali. Jednoduchosť, prírodné materiály a maximálnu otvorenosť do exteriéru,“ hovorí majiteľka.

Realizáciu projektu sa majitelia rozhodli vykonať vlastnými silami. „Prečítali sme si články, mali sme nejaké odporúčania od známych a zašli sme na veľtrh Coneco. Zo všetkých dostupných informácií nám najlepšie pripadal systém Ytong. Má povesť materiálu, ktorý sa pre svojpomoc hodí. Na veľtrhu nám tiež boli sympatickí,“ uvádza majiteľka.

Ich predstave o jednoduchosti a prirodzenosti zodpovedá aj zloženie materiálu, pretože je len z prírodných surovín. Samotná práca potom potvrdila, čo o materiáli počuli. „Skutočne sme celý dom zvládli svojpomocne, vlastnými rukami. Trochu náročnejšia bola montáž stropu, ale aj to sme s pomocou žeriavu zvládli,“ uvádza majiteľka.

Zo systému zvolili stavebníci tepelnoizolačné tvárnice Ytong Lambda YQ, ktoré boli vyvinuté pred niekoľkými rokmi už s ohľadom na nové tepelno-technické normy a patria k najúspešnejším produktom výrobcu. Vynikajú mimoriadnou ľahkosťou a pevnosťou, a tak sa medzi svojpomocnými stavebníkmi tešia veľkej obľube. Z rovnakého materiálu zvolili aj preklady a priečky. Výhodou je nielen jednoduchá výstavba, nenáročná na remeselnú zručnosť, ale aj jednoduchá inštalácia prvkov zariadenia. „Do Ytongu sa dá ľahko inštalovať čokoľvek. Napríklad tu máme rodinnú pamiatku –krížik,“ ukazuje na stene zavesené výtvarné dielo majiteľka. „Jeho autorom je môj bratranec, Michal Staško, ktorý ho našej rodine daroval. Dnes je to známy dizajnér, vyhral napríklad cenu Krištáľové krídlo,“ vysvetľuje.

Súvisiace články:

Trend súčasného stavania - ochrana proti prehrievaniu
Príjemné domy so stálou teplotou
Systém Lambda YQ - priateľský svojpomocnej výstavbe

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy Xella

Tématické odbory

reklama

Nové

Tradičné drevené a špaletové oká z Dolnej Čermnej zdobia zámky aj nemocnice

Tradičné drevené a špaletové oká z Dolnej Čermnej zdobia zámky aj nemocnice

Zverejnené 22.8. Spoločnosť TTK CZ s.r.o., popredný český výrobca drevených okien a vchodových dverí, má vo svojom výrobnom portfóliu tiež tradičné drevené historické a špaletové (kastlové) okná. Vďaka bohatému remeselnému zázemiu a profesionálnemu vybaveniu dokáže… ísť na článok

GROHE mení výučbu inštalatérov vďaka programu GIVE

GROHE mení výučbu inštalatérov vďaka programu GIVE

Zverejnené 21.8. Sanitárny priemysel v súčasnosti čelí vážnej výzve: zatiaľ, čo dopyt po zručných a kvalifikovaných inštalatéroch rastie, počet mladých ľudí, ktorí sa rozhodnú pre túto profesijnú dráhu, dlhodobo klesá. V reakcii na tento trend sa lídri odboru snažia… ísť na článok

Aj bez klimatizácie môže byť doma príjemne. S tienením od spoločnosti ISOTRA to ide ľahko

Aj bez klimatizácie môže byť doma príjemne. S tienením od spoločnosti ISOTRA to ide ľahko

Zverejnené 20.8. Leto má svoje čaro – slnečné dni, svieže rána, dlhé večery na terase. Ale hneď ako sa horúčava oprie do okien a doma sa nedá dýchať, všetka pohoda je preč. Keď už nepomáha ani vetrák a v noci sa budíte v prehriatej miestnosti, je na čase popremýšľať… ísť na článok

reklama