vyhľadávanie
Dnes je 20.7.

Priečka z vápennopieskových tvárnic Silka ponúka akustický útlm a výbornú akumuláciu tepla

Zverejnené: 3. 7. 2024

Vápennopieskové tvárnice Silka sú vedľa Ytongu a tepelnoizolačných dosiek Multipor jednou zo značiek výrobkov spoločnosti Xella. Tvárnice a priečky Silka zodpovedajú mimoriadnym požiadavkám na statiku a zvukovú izoláciu a vynikajú aj svojou schopnosťou akumulovať teplo.

Vápenno-piesková tvárnica Silka vďaka svojim jedinečným zvukovo izolačným schopnostiam spĺňa vysoké akustické požiadavky na medzibytové steny alebo na konštrukcie oddeľujúce prevádzky s nadmerným hlukom. Vďaka bezkonkurenčnej únosnosti prenesú štíhle akustické steny a priečky zo Silky aj extrémne statické zaťaženie. Vďaka prakticky identickému surovinovému zloženiu sú steny a priečky z vápenno-pieskových tvárnic Silka dokonale kompatibilné s uceleným stavebným systémom Ytong..

Kde nachádzajú vápennopieskové tvárnice Silka svoje uplatnenie

Každý murovací materiál je vyvíjaný a používaný na stavbách pre iné vlastnosti. Pórobetón Ytong je ideálny na stavbu budov s takmer nulovou spotrebou energie (domy v energetickej triede A0) bez zateplenia, oproti tomu Silka je vďaka svojej pevnosti a mimoriadnej únosnosti vhodná pre vnútorné nosné steny a priečky, na ktoré je kladený veľký tlak. Tieto tvárnice sa výborne uplatnia pri akustických stenách a priečkach s vysokou vzduchovou nepriezvučnosťou Rw, napríklad medzi jednotlivými bytmi v bytových domoch či stenách, oddeľujúcich chránené miestnosti v rámci jedného bytu a rodinného domu. V neposlednom rade je Silka v kombinácii s doskami Multipor ideálna pre stavbu pasívnych rodinných a bytových domov, pretože tu vynikne jej ďalšia výborná vlastnosť a to akumulácia.

Zdravie a pohodlie je zaistené

Vápenno-pieskové tvárnice Silka navyše prispievajú k zdravej vnútornej klíme tým, že akumulujú teplo a vlhkosť: v lete je v miestnosti príjemne chladno av zime príjemne teplo. Je to materiál udržateľný a šetrný k životnému prostrediu.

Výborné správanie vápenno-pieskovej konštrukcie pri požiari spočíva už v základnej skladbe materiálu

Murovacie prvky Silka, ako materiál zložený zo zmesi kremičitého piesku, vápna a vody a vytvrdený v autokláve, neobsahujú organické látky a sú zaradené medzi materiály, pre ktoré je bez potreby skúšania stanovená reakcia na oheň najvyššia trieda A1 – nehorľavé.

Široké možnosti povrchových úprav

Vzhľadom na typ stavieb, na ktorých nachádzajú vápenno-pieskové tvárnice najväčšie uplatnenie, bude najčastejšou vnútornou povrchovou úpravou ručne či strojne nanášaná vápenno-cementová omietka. Pre steny a priečky z tvárnic Silka sú ideálne vnútorné systémové tepelnoizolačné omietky Ytong, ktoré boli vyvinuté špeciálne pre tvárnice Ytong a Silka. So Silkou sú plne kompatibilné, a navyše s nimi máte na výber dve možnosti povrchovej úpravy – buď vo forme omietky, alebo hladenej stierky.

Kvôli vysokej pevnosti sa nedajú vápenno-pieskové tvárnice Silka skracovať rovnakým spôsobom, ako pórobetónové murivo Ytong

Na úpravu rozmerov je nutné použiť diamantové kotúče v ručnom el. náradí, alebo kotúčovú, vodou chladenú pílu. Oproti Ytongu sa inak robia aj drážky a otvory pre rozvody energie a vody – drážky a zásuvky je lepšie vyfrézovať pomocou elektrického náradia, nie ručnou drážkovačkou, ako je to pri Ytongu.

Kotvenie bremien do vápenno-pieskového muriva

Je ľahké, a navyše na jeden kotviaci bod môžete zavesiť mnohokrát rovnako ťažké bremená, ako napr. v betóne. Pri vŕtaní používajte vrtáky a hmoždinky, ktoré sú vhodné do betónu.

Súvisiace články:

Veľkoformátové tvárnice v systéme Ytong
Nové veľkoformátové tvárnice Ytong, priečkový panel Ytong Jumbo a Silka Tempo

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy Xella

Tagy

reklama

Nové

Na každom okne záleží

Na každom okne záleží

Zverejnené 20.7. Môže jedno okno ovplyvniť komfort bývania či pracovného prostredia jednotlivca, ale aj životy ľudí v okolí alebo dokonca (tak trochu) aj celú planétu? Belgický výrobca okenných profilov Deceuninck verí, že "Na každom okne záleží". Tradičná značka sa… ísť na článok

Brownfieldy: DELTA mení zanedbané miesta na živé prosperujúce oblasti

Brownfieldy: DELTA mení zanedbané miesta na živé prosperujúce oblasti

Zverejnené 19.7. Konferencia Brownfieldy je miestom pre stretávanie súkromného a verejného sektora nad problematikou revitalizácie nevyužívaných lokalít. Šiesty ročník sa odohral v pondelok 3. júna 2024 v jedinečných priestoroch Automatických mlynov v Pardubiciach.… ísť na článok

Trendy v kúpeľňovom dizajne

Trendy v kúpeľňovom dizajne

Zverejnené 18.7. Kúpeľňový dizajn sa v posledných rokoch vyvinul z čisto funkčných priestorov na luxusné útočiská, ktoré odrážajú osobný štýl a najnovšie trendy. Od nadčasovej elegancie po moderný pôvab – každý dizajn ponúka jedinečné spôsoby, ako premeniť vašu… ísť na článok

reklama